Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային 8-րդ մրցույթն ավարտվեց. հաղթողները հայտնի են
Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային 8-րդ մրցույթը ավարտեց իր հաղթական շքերթը: Երեկ Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի ունեցավ մրցույթի հանդիսավոր փակման արարողությունը, մրցանակների հանձնումը և գալա-համերգը: Միջոցառումը նշանավորվեց բազմաթիվ անակնկալներով, հրաշալի ստեղծագործությունների կատարմամբ և, իհարկե, տոնական տրամադրությամբ: Բացի նախապես սահմանված մրցանակներից, մասնակիցներին մատուցվեց անսպասելի նվեր` հատուկ մրցանակների տեսքով.
1.Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանը հատուկ մրցանակ էր սահմանել Արամ Խաչատրյանի «Երգ պոեմի» լավագույն կատարման համար, որը շնորհվեց Անժելա Հովհաննիսյանին` Հայաստանից:
2.Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանը հատուկ մրցանակ էր սահմանել Արամ Խաչատրյանի «Պարի» լավագույն կատարման համար, որը շնորհվեց Անի Կարապետյանին:
3.Արամ Խաչատրյանի անվան 8-րդ միջազգային մրցույթի ժյուրին սահմանել էր հատուկ մրցանակ Բաբաջանյանի ջութակի սոնատի լավագույն կատարման համար, որը շնորհվեց Հրայր Կարապետյանին` Հայաստանից:
4.Արամ Խաչատրյանի անվան 8-րդ միջազգային մրցույթի ժյուրին սահմանել էր հատուկ մրցանակ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբին` գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ:
5.Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան «Լավագույն կոնցերտմայստեր» անվանակարգի համար շնորհեց դիպլոմներ Կարմեն Հովհաննիսյանին` Հայաստանից, Մարչին Սիկորսկիին` Լեհաստանից և Ալլա Կոլեսնիկովային` Ռուսաստանից:
6.Արամ Խաչատրյան հիմնադրամը սահմանել էր հատուկ մրցանակ լավագույն վիրտուոզ կատարման համար, որը շնորհվեց Պաբլո Մարտին Ասեվեդոյին` Իսպանիայից:
7.Զալցբուրգի Մոցարտեում համալսարանը սահմանել էր հատուկ մրցանակ Մոցարտի ջութակի կոնցերտի լավագույն կատարման համար, որը շնորհվեց Լուսինե Հարությունյանին`Հայաստանից:
8.Արամ Խաչատրյանի անվան 8-րդ միջազգային մրցույթի ժյուրին շնորհեց դիպլոմ մրցույթի ամենաերիտասարդ մասնակցին` Հերոնխիա Հանին` Չինաստանից:
Այսպիսով, Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային 8-րդ մրցույթի 3-րդ մրցանակը հանձնվեց Ճապոնիայի ներկայացուցիչ Նակամուրա Դայչիին, առաջին մրցանակը կիսեցին Միլյուկով Պավելը` Ռուսաստանից և Թանաբե Այակոն` Ճապոնիայից, իսկ երկրորդ մրցանակակիր այս տարի չառանձնացվեց:
Մրցույթի պատմության մեջ առաջին անգամ ժյուրին որոշում կայացրեց հանձնել գրան-պրի, և երջանիկ մրցանակակիրը դարձավ Ֆյոդոր Ռուդինը (Ֆրանսիա/Ռուսաստան), որին հանձնվեց նաև «Հանդիսատեսի համակրանք» հատուկ մրցանակը:
Գալա-համերգին ելույթ ունեցավ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը` գեղարվեստական ղեկավար ու գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ: Հանդիսատեսին ներկայացվեցին Արամ Խաչատրյանի «Սպարտակ» բալետից «Էգինայի վարիացիան» և «Խրախճանքը», ինչպես նաև լեզգինկան` «Գայանե» բալետից: Ծրագիրը ավարտվեց Արամ Խաչատրյանի ջութակի կոնցերտի կատարումով` նորաթուխ 1-ին մրցանակի դափնեկիր Ֆյոդոր Ռուդինի մասնակցությամբ:

8-й Международный конкурс имени Арама Хачатуряна завершил свое шествие
8-й Международный конкурс имени Арама Хачатуряна окончил свое триумфальное шествие. Вчера в Концертном зале Арама Хачатуряна прошла церемония торжественного закрытия, вручение наград и Гала концерт. Мероприятие ознаменовалось большим количеством сюрпризов, исполнением великолепных произведений и, конечно, высоким настроением. В дополнение к ранее заявленным наградам, были объявлены также специальные призы:
1. Дом-музей Арама Хачатуряна учредил специальный приз за лучшее исполнение «Песнн Поэмы» Арама Хачатуряна, который был присужден Анжеле Ованесян из Армении.
2. Дом-музей Арама Хачатуряна учредил специальный приз за лучшее исполнение «Танца» Арама Хачатуряна, который был присужден Ани Карапетян из Армении.
3. Жюри 8-го Международного конкурса имени Арама Хачатуряна учредило специальный приз за лучшее исполнение Сонаты для скрипки Бабаджаняна, который был присужден Грайру Карапетяну из Армении.
4. Жюри 8-го Международного конкурса имени Арама Хачатуряна присудило специальный приз Государственному Молодежному Оркестру Армении под руководством художественного руководителя и главного дирижера Сергея Смбатяна.
5. Государственная Ереванская консерватория имени Комитаса присудила дипломы в номинации «лучший концертмейстер» Кармен Ованесян из Армении, Марчину Сикорски из Польши и Алле Колесноковой из России.
6. Фонд Арама Хачатуряна учредил специальный приз за лучшее виртуозное исполнение, который был присужден Пабло Мартину Асеведо из Испании.
7. Зальцбургский Университет Моцартеум присудил специальный приз за лучшее исполнение Скрипичного концерта Мацарта Лусине Арутюнян из Испании.
8. Жюри 8-го Международного конкурса имени Арама Хачатуряна вручило диплом самому юному участнику конкурса Хежунцья Хану из Китая.
Вечер достиг своей кульминации, когда стали озвучивать имена лауреатов. И так, 3-ч премия Международного конкурса имени Арама Хачатуряна была передана Накамуре Дайчи из Японии, первую премию разделили Милюков Павел из России и Танабе Айако из Японии, второй премии в этом году не было присуждено. Впервые за всю историю конкурса жюри решило также присудить Гран-при, и счастливым обладателем награды стал Ферор Рудин (Россия/Франция), кому также был присужден специальный приз в номинации «Зрительская симпатия».
На Гала концерте выступил Государственный молодежный оркестр Армении под руководством художественного руководителя и главного дирижера Сергея Смбатяна. Зритель насладился произведениями Арама Хачатуряна - Вариации Эгины и Вакжаналия из балета «Спартак» и Лезгинка из балета «Гаяне». Программа была завершена скрипичным Концертом Арама Хачатуряна с участием новоиспеченного лауреата Рудина Федора.