Միայն գիտելիքի վրա հիմնված աշխատանքը կարող է զարգացման բերել և առաջընթացի. Փաշինյան
Այս տոնի առիթով ուզում եմ վերահաստատել վերջերս Ազգային ժողովում արտահայտած այն միտքը, թե աշխատանքը և կրթությունն են մեր ունեցած բոլոր խնդիրների լուծման բանալին: Վերստին՝ չեմ կարող աշխատանքը տարանջատել կրթությունից, որովհետև առանց աշխատանքի հնարավոր չէ կրթություն ստանալ, իսկ գիտելիքի վրա չհիմնված աշխատանքն ընդամենը չարչարանք է, հաճախ առանց ցանկալի արդյունքի:
Գիտելիքի վրա հիմնված աշխատանքն առաջընթաց է, կրթություն է, արդյունավետություն ու ստեղծագործական հաճույք: Հենց այս սկզբունքի վրա են հիմնված այն տնտեսական հաջողությունները, որ այսօր ունենք: Հենց այս սկզբունքի վրա հիմնվող հարյուրհազարավոր աշխատողներն ու տնտեսվարողներն են ապահովում Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի տպավորիչ եկամուտները, հենց նրանք են մեծացնում հարգանքն աշխատանքի և կրթության նկատմամբ, ապացուցելով, որ գիտելիքի վրա հիմնված աշխատանքի շնորհիվ կարելի է հասնել անհավատալի հաջողությունների:
Աշխատանք՝ հիմնված գիտելիքի վրա և գիտելիք՝ ամրացած աշխատանքով ու փորձով. ահա այն սկզբունքը, որ արդիական ու մրցունակ պետք է դարձնի մեր տնտեսությունը, մեր բանակը, մեր դիվանագիտությունը, մեր կրթական համակարգը և ընդհանրապես՝ մեր պետությունը: Ընդ որում, բազմաթիվ ոլորտներում կարևորելով ստանդարտների հաստատումը, գիտելիքի ստանդարտացումն ամենևին էլ օգտակար չենք համարում, որովհետև պատշարին հարկավոր է ի՛ր գործի համար անհրաժեշտ գիտելիքը, փականագործին ի՛ր, դիվանագետին ի՛ր, զինվորականին ի՛ր: Բայց միանշանակ է և աներկբա, որ միայն գիտելիքի վրա հիմնված աշխատանքը կարող է զարգացման բերել և առաջընթացի:
Եվ ուրեմն, շնորհավորում եմ բոլորիս Աշխատանքի օրվա առիթով և շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր այն մարդկանց, ովքեր իրենց աշխատանքով բարձրացնում են Հայաստանը: Հատուկ շնորհավորում ու ողջունում եմ այն օտարերկրացիներին, ովքեր աշխատանքի և տնտեսական գործունեության վայր են ընտրել մեր երկիրը: Բարով եք եկել»,- ասված է վարչեպտի ուղերձում:

Pashinyan Marks International Workers' Day
On this holiday, I want to reaffirm the idea expressed recently in the National Assembly that work and education are the keys to solving all our problems. Again, I cannot separate work from education, because without work it is not possible to get an education, and work not based on knowledge is just suffering, often without the desired result.
Knowledge-based work is progress, education, efficiency and creative pleasure. The economic success we have today is based on this principle. Based on this principle, hundreds of thousands of workers and entrepreneurs ensure the impressive revenues of the state budget of the Republic of Armenia, they are the ones who increase respect for work and education, proving that thanks to knowledge-based work, incredible success can be achieved.
Work based on knowledge and knowledge reinforced by work and experience. This is the principle that should make our economy, our army, our diplomacy, our educational system and our state in general modern and competitive. Moreover, emphasizing the setting of standards in many fields, we do not consider the standardization of knowledge useful at all, because the bricklayer needs the necessary knowledge for the job, the metal craftsman has his own, the diplomat has his own, the military has his own. But it is clear and indisputable that only knowledge-based work can bring development and progress.
Hence, I congratulate all of us on Workers’ Day and thank all those people who raise Armenia with their work. I specially congratulate and welcome those foreigners who have chosen our country as a place of work and economic activity. You are welcome.