Արցախի արտգործնախարարն ու Ֆրանսիայի Օ-դը-Ֆրանս շրջանի նախագահը համատեղ հայտարարություն են ստորագրել
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը մայիսի 2-ին Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՀ մշտական ներկայացուցչությունում ընդունել է Ֆրանսիայի Օ-դը-Ֆրանս շրջանի նախագահ Գզավիե Բերտրանի գլխավորած պատվիրակությանը։ Այս մասին հաղորդում է Արցախի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
«Կողմերն անդրադարձել են հետպատերազմական Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի կողմից օրեր առաջ ապօրինի անցակետի տեղադրմանը։ Քննարկվել են նաև փոխգործակցության ընդլայնմանն ու հումանիտար ծրագրերին առնչվող հարցեր։
Հանդիպման ավարտին ԱՀ ԱԳ նախարար Սերգեյ Ղազարյանը և Օ-դը-Ֆրանս շրջանի նախագահ Գզավիե Բերտրանն ի նշան փոխադարձ հարգանքի ու բարեկամության ստորագրել են միջազգային հանրությանն ուղղված համատեղ հայտարարություն՝ ի սատարումն Արցախի ժողովրդի կողմից իր հիմնարար իրավունքների, մասնավորապես, ինքնորոշման իրավունքի լիարժեք իրացման։
Արցախյան կողմից հանդիպմանը ներկա էին ԱԳ նախարարի տեղակալ Ֆելիքս Խաչատրյանը, Ֆրանսիայում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը։
Նույն օրը Գզավիե Բերտրանը հանդիպել է 44-օրյա պատերազմի հետևանքով բռնի տեղահանված և Հայաստանի Հանրապետությունում բնակություն հաստատած մի խումբ արցախցիների հետ»,- ասվում է պաշտոնական հաղորդագրությունում։

Министр иностранных дел Сергей Газарян и глава региона О-де-Франс Франции Ксавье Бертран подписали совместное заявление
2 мая министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Газарян принял в Постоянном представительстве Республики Арцах в Республике Армения делегацию, возглавляемую главой региона О-де -Франс Франции Ксавье Бертраном.
Стороны коснулись поствоенной ситуации, сложившейся вокруг Арцаха, установки Азербайджаном незаконного пропускного пункта в Лачинском коридоре. Были обсуждены также вопросы, связанные с расширением сотрудничества и гуманитарными программами.
В конце встречи министр иностранных дел РА Сергей Газарян и глава региона О-де -Франс Ксавье Бертран в знак взаимного уважения и дружбы подписали совместное заявление, адресованное международному сообществу, в поддержку полноценной реализации народом Арцаха своих основных прав, в частности, права на самоопределение.
С арцахской стороны на встрече присутствовали замминистра иностранных дел Феликс Хачатрян, Постоянный представитель Арцаха во Франции Ованнес Геворкян.
В тот же день Ксавье Бертран встретился с группой арцахцев, насильственно перемещенных и обосновавшихся в Республике Армения вследствие 44-дневной войны.