Վիլեն Գաբրիելյանը փախստականների հարցով դիմեց վարչապետին՝ խնդիրը բարձրացնել միջազգային ատյաններում
Ազգային ժողովում այսօր Կառավարության անդամները պատասխանում են պատգամավորների հարցերին: Հարցեր տալու համար հերթագրվել է 30 պատգամավոր: Ընդդիմադիր խմբակցությունների պատգամավորները ևս մասնակցում են նիստին:
Պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանը, դիմելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ասաց, որ հարցը տալիս է ոչ միայն որպես պատգամավոր, այլև Բաքվում ծնված մարդ, որի ընտանիքը կյանքից զրկվելու սպառալիքով բռնագաղթել է: Ըստ պատգամավորների՝ փախստականների իրավունքների հարցերով զբաղվող մի քանի հասարակական կազմակերպություն օրեր առաջ Երևանում համաժողով է կազմակերպել՝ «Ադրբեջանական ագրեսիայի հին և նոր փախստականները. անցյալը ներկան և ապագան» խորագրով: Ընդունվել է հռչակագիր, որը բարձրաձայնում է հարյուր հազարավոր հայ փախստականների իրավուքների մասին: Արձանագրվել է, որ նրանք իրավունք ունեն վերադառնալ իրենց հայրենիք կամ հայրենիքի այն հատվածը, որտեղ հնարավոր է ապահովել նրանց ֆիզիկական անվտանգությունը, քաղաքական և քաղաքացիական իրավունքները:
Վիլեն Գաբրիելյանը հետաքրքրվեց Կառավարության դիրքորոշման մասին՝ բարձրաձայնված խնդիրների մասին, ինչպես նաև Հայաստանը՝ որպես պետություն, մարդկանց ոտնահարված իրավունքների մասով նախատեսում է որևէ ինստիտուցիոնալ մոտեցում ցուցաբերել, որպեսզի այդ հարցը հասնի միջազգային ատյաններ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, պատասխանելով հարցին, նշեց, որ ծանոթացել է հռչակագրի բովանդակությանը և բարձրացված հարցերի ճնշող մեծամասնությունը լեգիտիմ է:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ 2019թ․ Կառավարությունը «Ադրբեջանից փախստական դարձածների ծրագիր» է իրականացրել՝ բնակարաններով ապահովելու նպատակով, որը շարունակվում է:
«Գուցե ճիշտ կլինի, որ առաջիկայում աշխատանքային հանդիպում կազմակերպենք և ավելի մանրամասն քննարկենք հարցը: Այս պահին կարող եմ ասել, որ բարձրացված հարցերը լեգիտիմ են: Այո՛, մենք գիտենք, որ այդ պրոբլեմը կա: Հայաստանում կան Բաքվի ջարդերի, Սումգայիթի ջարդերի հետևանքով փախստական դարձածներ, Ադրբեջանի տարածքում տեղի ունեցած այլ գործողությունների հետևանքով փախստական դարձածներ, Լեռնային Ղարաբաղից և շրջակա տարածքներից փախստականներ, որն արձանագրված է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Փաշինյանն ասաց, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայաբնակ գյուղերն այժմ բնակեցվում են ադրբեջանցիներով, և հայերի ունեզրկման գործընթաց է տեղի ունենում:

Вилен Габриелян попросил премьер-министра поднять в международных инстанциях вопрос беженцев
Сегодня в Национальном Собрании проходил правительственный час. В заседании участвовала также парламентская оппозиция.
Депутат Вилен Габриелян, обратившись к премьер-министру Николу Пашиняну, сказал, что хочет задать ему вопрос не только как депутат, но и как уроженец Баку, чья семья бежала из этого города под угрозой смерти. По словам Габриеляна, на днях занимающиеся правами беженцев несколько общественных организаций организовали в Ереване конференцию на тему “Бежавшие от азербайджанской агрессии старые и новые беженцы: прошлое, настоящее и будущее”. Участники конференции приняли декларацию о правах сотен тысяч армянских беженцев, в которой также констатировалось, что беженцы имеют право вернуться на свою родину или на ту часть родины, где возможно обеспечение их физической безопасности, политических и гражданских прав.
В.Габриелян поинтересовался позицией правительства Армении по данному вопросу, а спросил, предусматривает ли Республика Армения как государство проявить институциональный подход к попранным правам людей с тем, чтобы поднять этот вопрос в международных инстанциях.
Никол Пашинян сказал, что знаком с содержанием декларации, и считает, что подавляющее большинство поднятых в ней вопросов легитимно.
По словам премьера, в 2019 г. правительство приступило к реализации программы для беженцев из Азербайджана, целью которой было обеспечить этих людей квартирами. Программа до сих пор реализуется. “Возможно, в ближайшее время нужно будет организовать рабочую встречу для более подробного обсуждения этого вопроса. Сейчас могу сказать, что поднятые вопросы легитимны. Да, мы знаем, что такая проблема существует. В Армении есть люди, ставшие беженцами в результате погромов в Баку, Сумгаите, других происходивших на территории Азербайджана действий, есть беженцы из Нагорного Карабаха и сопредельных с ним районов, что зафиксировано в трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года”,- сказал Пашинян.
По словам премьера, в настоящее время армянские села Нагорного Карабаха заселяются азербайджанцами, идет процесс лишения армян имущества.