Անհրաժեշտ ենք համարում միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկել ԼՂ և Լաչինի միջանցք. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Պրահայի անդրատլանտյան հարաբերությունների կենտրոն, որտեղ հանդես է եկել ելույթով և պատասխանել փորձագիտական շրջանակների ներկայացուցիչների հարցերին: Հանդիպմանը ներկա են եղել Չեխիայի վարչապետի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Տոմաշ Պոյարը, կենտրոնի տնօրեն Ալեքսանդր Վոնդրան, Չեխիայի խորհրդարանի պատգամավորներ: Իր ելույթում, վարչապետը, մասնավորապես, նշել է.
«Ուրախ եմ այսօր այստեղ լինելու և այս հարգարժան հանդիսատեսին դիմելու հնարավորության համար: Եվ ես ցանկանում եմ իմ երախտագիտությունը հայտնել պարոն Ալեքսանդր Վոնդրային և իր թիմին այս միջոցառումը կազմակերպելու և վարելու համար:
Հայաստանը Չեխիայի հետ ավանդաբար բարեկամական հարաբերություններ ունի՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների վրա, և պատրաստ է ընդլայնել համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում։ Իմ այցը համընկնում է մեր երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի հետ։ Անցած 30 տարիների ընթացքում Հայաստանը և Չեխիան ստեղծել են ամուր երկկողմ օրակարգ՝ ընդգրկելով ոլորտների լայն շրջանակ, ներառյալ ակտիվ քաղաքական երկխոսությունը և գործընկերությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր ոլորտներում:
Այսօր ես կցանկանայի խոսել Հայաստանի ժողովրդավարական ճամփորդության մասին մի տարածաշրջանում, որը նշանավորվել է ալեկոծություններով և անորոշություններով, և ձեզ ներկայացնել Հայաստանի առաջընթացը կայուն ժողովրդավարություն կառուցելու ճանապարհին բազմաթիվ մարտահրավերների պայմաններում:
Հայաստանի հանձնառությունը ժողովրդավարական զարգացմանը 2018 թ-ի ոչ բռնի հեղափոխության արդյունքն է, որը, ի թիվս այլոց, ոգեշնչված էր նախկին Չեխոսլովակիայի թավշյա հեղափոխության սկզբունքներով, որը գլխավորում էր Վացլավ Հավելը։
Հեղափոխությունից հետո իմ կառավարությունը նախաձեռնեց լայնածավալ ժողովրդավարական բարեփոխումներ, որոնք ներառում էին պայքար կոռուպցիայի, ստվերային տնտեսության և տնտեսական մենաշնորհների դեմ։ Մենք ապահովել ենք խոսքի և արտահայտվելու ազատությունը և շրջել ենք կեղծված ընտրությունների էջը՝ երաշխավորելով, որ քաղաքացիների ազատ կամարտահայտությունն իշխանության միակ օրինական աղբյուրն է։
Արդյունքում` մեզ հաջողվել է հասնել տպավորիչ տնտեսական աճի՝ 2019-ին՝ 7,6 տոկոս, 2021-ին՝ 5,7 տոկոս, 2022-ին՝ 12,6 տոկոս։ 2022-ին աշխատատեղերի թիվը 2018-ի համեմատ աճել է շուրջ 32 տոկոսով։ Հարկային եկամուտները 2022-ին 2017-ի համեմատ աճել են ավելի քան 66 տոկոսով։ Հայաստանի սուվերեն վարկանիշը բարձրացվել է։ Նույնը կարելի է ասել Հայաստանի միջազգային վարկանիշի մասին տնտեսական և ժողովրդավարական ցուցանիշների առումով, հատկապես խոսքի ազատության և մարդու իրավունքների պաշտպանության առումով:
ԵՄ Արևելյան գործընկերության երկրներում մեր երկիրը ներկայումս գլխավորում է «Ժողովրդավարություն և լավ կառավարում» վարկանիշային աղյուսակը հետևյալ 5 ուղղություններով՝ կոռուպցիայի դեմ պայքար, անկախ դատական համակարգ, խոսքի և արտահայտման ազատություն, հավաքների և միավորման ազատություն, անկախ լրատվամիջոցներ և ժողովրդավարական իրավունքներ, ընտրություններ և քաղաքական բազմակարծություն։
Այնուամենայնիվ, հայ ժողովրդի վստահությունը ժողովրդավարության նկատմամբ խարխլվել է վերջին տարիներին Հայաստանի առջեւ ծառացած անվտանգության մարտահրավերների պատճառով։
2020 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանը պատերազմ սանձազերծեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ։
2021 թվականի մայիսին այն ներխուժեց Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք, իսկ 2022 թվականի սեպտեմբերին նախաձեռնեց նոր լայնածավալ հարձակում Հայաստանի դեմ՝ գրավելով մեր ինքնիշխան տարածքի մի մասը։
Այս դեպքերը հազարավոր կյանքեր խլեցին, ավերեցին քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ և բազմաթիվ մարդիկ անհետ կորան, ի լրումն նրանց, ովքեր մինչ օրս գտնվում են ադրբեջանական գերության մեջ։
Լեռնային Ղարաբաղում տասնյակհազարավոր հայեր ստիպված են եղել լքել իրենց տները՝ միանալով այն հարյուրհազարավորներին, որոնք փախստական են դարձել Ադրբեջանի տասնամյակներ շարունակվող հայատյաց քաղաքականության պատճառով։
Ինչպես հայտնի է, 2020 թվականի նոյեմբերի եռակողմ հայտարարությունն իրավաբանորեն սահմանում է, որ Լաչինի միջանցքը պետք է ծառայի որպես կապող օղակ Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև։ Սակայն, հիշյալ հայտարարության կոպիտ խախտմամբ, 2022 թվականի դեկտեմբերից Ադրբեջանն ապօրինի շրջափակում է իրականացրել Լաչինի միջանցքում՝ առաջացնելով հումանիտար ճգնաժամ Լեռնային Ղարաբաղում։ Ավելին, չնայած 2023 թվականի փետրվարին ՄՔԴ-ի կողմից միջանկյալ միջոցներ կիրառելու մասին որոշմանը, Ադրբեջանն ապօրինի անցակետ է տեղադրել Լաչինի միջանցքում՝ էլ ավելի սրելով իրավիճակը։
Ադրբեջանը ոչ միայն զրկել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին ազատ տեղաշարժվելու իրավունքից, այլև անջատել է բնական գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը։ Լեռնային Ղարաբաղում սննդամթերքի և առաջին անհրաժեշտության պարագաների պակաս կա, և դրանք ներկայումս վաճառվում են կտրոնների միջոցով։
Մեր համոզմունքն այն է, որ դրանք մեկուսի գործողություններ չեն, այլ Ադրբեջանի նախապատրաստումը Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտմանը։ Այս առումով, մենք անհրաժեշտ ենք համարում միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք. Միջազգային հանրությունը պետք է հստակ և դիպուկ գնահատական տա Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամին։ Սա կարևոր է ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի հայերի, այլև մեր տարածաշրջանի ժողովրդավարության ապագայի համար, քանի որ Հայաստանի Հանրապետությունում օդում կախված հիմնական հարցն այն է, թե արդյոք ժողովրդավարությունն ի վիճակի է ապահովել անվտանգություն և կայունություն մեր տարածաշրջանում։
Չնայած այս ամենին, այս իրավիճակի մեր ընկալումն առաջնորդվում է առաջին հերթին հետևյալ ժողովրդավարական նկատառումով. մեր տարածաշրջանում խաղաղությունն այլընտրանք չունի։ 2022 թվականի հոկտեմբերին Պրահայում կայացած Եվրոպական քաղաքական համայնքի առաջին գագաթնաժողովի շրջանակներում մենք ամուր հիմքեր դրեցինք մեր տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու համար՝ Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Միշելի, Ադրբեջանի նախագահի և իմ մասնակցությամբ քառակողմ հանդիպման ժամանակ։
Այդ հանդիպման հիմնական արդյունքն այն էր, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն այն տարածքներով, որոնք ունեին երկու հանրապետությունները Խորհրդային Միությունից անկախանալու ժամանակ՝ համաձայն 1991թ. Ալմա Աթայի հռչակագրի, որը պետք է հիմք հանդիսանա հետագա սահմանազատման համար։ Այս փոխըմբռնումը վերահաստատվել է 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում կայացած եռակողմ հանդիպման ժամանակ, որտեղ կողմերն ընդգծել են, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առկա խնդիրները պետք է լուծվեն միայն 1991 թվականի Ալմա Աթայի հռչակագրի և ՄԱԿ-ի կանոնադրության հիման վրա՝ հրաժարվելով ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումից։
Այդուհանդերձ, Ադրբեջանը շարունակում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությանը սպառնալու և ուժի ու ուժի սպառնալիքի կիրառման քաղաքականությունը՝ մշտապես սրելով իրավիճակը Հայաստանի սահմանին, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղում։
Չնայած այս ամենին, Հայաստանը հավատարիմ է մնում առկա խնդիրները բանակցությունների միջոցով լուծելու քաղաքականությանը, և մենք պատրաստ ենք խաղաղության պայմանագիր կնքել Ադրբեջանի հետ։
Այս պահին նման համաձայնագրի ստորագրման հիմնական խոչընդոտները հետևյալն են. մինչ օրս անհնար է եղել համաձայնության գալ այնպիսի խոսույթի շուրջ, որը հստակ կհայտարարի, որ Ադրբեջանը ճանաչում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը 29 հազար 800 քառակուսի կիլոմետր տարածքով։
Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության ապահովման մեխանիզմը դեռևս անորոշ է։ Նույնը կարելի է ասել Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության ձևաչափի մասին, որը, մեր կարծիքով, պետք է տեղի ունենա միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում։
Մինչ այժմ անհնար է եղել համաձայնության գալ խաղաղ համաձայնագրի տեքստի ընթերցման հարցում տարաձայնությունները հաղթահարելու մեխանիզմների շուրջ։
Եվ վերջապես, չկա խաղաղության համաձայնագրի կիրարկման համար միջազգային մեխանիզմների վերաբերյալ համաձայնություն։
Մենք, այնուամենայնիվ, շարունակում ենք մեր ջանքերն այս ուղղություններով հաջողություն գրանցելու ուղղությամբ։ Արդեն չորս օր է, ինչ Հայաստանի և Ադրբեջանի պատվիրակությունները, ԱՄՆ աջակցությամբ, Վաշինգտոնում բանակցում են այս բոլոր հարցերի լուծման համար։
Եզրափակելով՝ ուզում եմ ընդգծել, որ 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում կայացած քառակողմ հանդիպման արդյունքում Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններում կարևոր զարգացում է տեղի ունեցել։ Որոշվել է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին տեղակայել ԵՄ կարճաժամկետ դիտորդական առաքելություն, որը հետագայում վերաճել է Հայաստանում երկարաժամկետ առաքելություն տեղակայելու որոշման, ինչն սկսեց գործել փետրվարին։
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Չեխիայի Հանրապետությանն այս որոշմանն աջակցելու համար, որը Հայաստանի ժողովրդավարությանն աջակցության ևս մեկ դրսևորում է։ Շնորհակալություն ուշադրության համար»:
Հաջորդիվ վարչապետը պատասխանել է ներկաների մի շարք հարցերի, որոնք վերաբերել են ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, Ադրբեջանի հետ բանակցություններին, Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացներին և այլ թեմաների:

Считаем необходимым направить в Нагорный Карабах и Лачинский коридор международную миссию по установлению фактов: премьер-министр
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Пражский центр трансатлантических отношений, где выступил с речью и ответил на вопросы представителей экспертных кругов. На встрече присутствовали советник премьер-министра Чешской Республики по национальной безопасности Томаш Пояр (Tomáš Pojar), директор Центра Александр Вондра и депутаты чешского парламента. В своей речи премьер-министр, в частности, отметил.
“Я рад быть здесь сегодня и выступить перед этой уважаемой аудиторией. И я хотел бы выразить благодарность г-ну Александру Вондре и его команде за организацию и проведение этого мероприятия.
Армения имеет основанные на общих ценностях и традиционно дружественные отношения с Чехией и готова расширять сотрудничество во всех областях, представляющих взаимный интерес. Мой визит приурочен к 30-летию установления дипломатических отношений между нашими странами. За последние 30 лет Республика Армения и Чешская Республика выработали хорошую двустороннюю повестку, охватывающую широкий спектр областей, включая активный политический диалог и партнерство в представляющих взаимный интерес различных областях.
Сегодня я хотел бы поговорить о демократическом пути Армении в регионе, который полон потрясений и неопределенности, и представить вам прогресс Армении в построении стабильной демократии в условиях множества вызовов.
Приверженность Армении демократическому развитию является результатом ненасильственной революции 2018 года, которая была вдохновлена, среди прочего, принципами Бархатной революции в бывшей Чехословакии под руководством Вацлава Гавела.
После революции наше правительство инициировало широкомасштабные демократические реформы, которые включали борьбу с коррупцией, теневой экономикой и экономическими монополиями. Мы обеспечили свободу слова и самовыражения и перевернули страницу фальсификации выборов, гарантируя, что свободное выражение граждан является единственным законным источником власти.
В результате нам удалось добиться впечатляющего экономического роста: 7,6% в 2019 году, 5,7% в 2021 году и 12,6% в 2022 году. В 2022 году количество рабочих мест увеличилось примерно на 32% по сравнению с 2018 годом. Налоговые поступления в 2022 году по сравнению с 2017 годом увеличились более чем на 66%. Повысился суверенный рейтинг Армении. То же самое можно сказать и о международном рейтинге Армении по экономическим и демократическим показателям, особенно по свободе слова и защите прав человека.
Среди стран Восточного партнерства ЕС наша страна в настоящее время лидирует в рейтинговой таблице “Демократия и хорошее управление” по следующим 5 направлениям: борьба с коррупцией; независимая судебная система; свобода слова и самовыражения, свобода собраний и организаций; независимость СМИ и демократические права; выборы и политический плюрализм.
Тем не менее, вера армянского народа в демократию была подорвана вызовами безопасности, с которыми столкнулась Армения в последние годы.
В сентябре 2020 года Азербайджан развязал войну против Нагорного Карабаха.
В мае 2021 года он вторгся на суверенную территорию Республики Армения, а в сентябре 2022 года предпринял новое крупномасштабное нападение на Армению, оккупировав часть нашей суверенной территории.
Эти инциденты унесли тысячи жизней, разрушили гражданскую инфраструктуру, множество людей пропало без вести, помимо тех, кто все еще находится в азербайджанском плену.
Десятки тысяч армян в Нагорном Карабахе были вынуждены покинуть свои дома, присоединившись к сотням тысяч людей, которые стали беженцами из-за многолетней антиармянской политики Азербайджана.
Как известно, Трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года юридически определяет, что Лачинский коридор должен служить связующим звеном между Арменией и Нагорным Карабахом. Однако, грубо нарушив вышеупомянутое Заявление, Азербайджан с декабря 2022 года осуществил незаконную блокаду Лачинского коридора, вызвав гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе. Кроме того, несмотря на принятое в феврале 2023 года решение МУС о применении временных мер, Азербайджан незаконно установил контрольно-пропускной пункт в Лачинском коридоре, что еще больше усугубило ситуацию.
Азербайджан не только лишил жителей Нагорного Карабаха права на свободное передвижение, но и перекрыл подачу природного газа и электричества. В Нагорном Карабахе не хватает продуктов питания и предметов первой необходимости, и в настоящее время они продаются по талонам.
Мы убеждены, что это не независящие друг от друга действия, а это явная подготовка к этнической чистке в Нагорном Карабахе. В этой связи мы считаем необходимым направить в Нагорный Карабах и Лачинский коридор международную миссию по установлению фактов. Международное сообщество должно дать четкую и точную оценку гуманитарному кризису в Нагорном Карабахе. Это важно не только для армян Нагорного Карабаха, но и для будущего демократии в нашем регионе, потому что главный вопрос, висящий в воздухе в Республике Армения, заключается в том, способна ли демократия обеспечить безопасность и стабильность в нашем регионе.
Несмотря на все это, в своем восприятии этой ситуации мы руководствуемся прежде всего следующим демократическим соображением: мир в нашем регионе не имеет альтернативы. В рамках первого саммита Европейского политического сообщества, состоявшегося в Праге в октябре 2022 года, мы заложили прочные основы для достижения мира в нашем регионе в ходе четырехсторонней встречи с участием президента Франции Макрона, председателя Европейского совета Мишеля, президента Азербайджана и меня.
Главным результатом этой встречи стало признание Арменией и Азербайджаном территориальной целостности друг друга в рамках территорий, которые две республики владели на момент обретения независимости от Советского Союза согласно Алма-Атинской декларации 1991 года, которая должна стать основой для дальнейшей делимитации границ. Это взаимопонимание было подтверждено на состоявшейся 31 октября 2022 года в Сочи трехсторонней встрече, где стороны подчеркнули, что вопросы между Арменией и Азербайджаном должны решаться только на основе Алма-Атинской декларации 1991 года и Устава ООН, и стороны должны воздерживаться от применения силы или угрозы ее применения.
Тем не менее, Азербайджан продолжает политику угрозы территориальной целостности Республики Армения и применения силы и угрозы силой, постоянно нагнетая обстановку на границе с Арменией, а также в Нагорном Карабахе.
Несмотря на все это, Армения остается приверженной политике решения существующих проблем путем переговоров, и мы готовы подписать мирный договор с Азербайджаном.
На данный момент основными препятствиями для подписания такого соглашения является следующее: до сих пор не удалось договориться о таком дискурсе, в котором было бы четко указано, что Азербайджан признает территориальную целостность Республики Армения площадью 29 800 квадратных километров; механизм обеспечения прав и безопасности армян Нагорного Карабаха до сих пор не определен. То же самое можно сказать и о формате диалога Степанакерт-Баку, который, на наш взгляд, должен проходить в рамках международного механизма; до сих пор не удалось договориться о механизмах преодоления разногласий в случае разночтений текста мирного соглашения; и, наконец, нет договоренности о международных механизмах реализации мирного соглашения.
Тем не менее, мы продолжаем наши усилия для достижения успеха в этих направлениях. Вот уже четыре дня, как делегации Армении и Азербайджана при поддержке США ведут в Вашингтоне переговоры по решению всех этих вопросов.
В заключение хотел бы подчеркнуть, что в результате состоявшейся 6 октября 2022 года в Праге четырехсторонней встречи в отношениях Армения-ЕС произошло важное развитие: было принято решение о размещении на армяно-азербайджанской границе краткосрочной наблюдательной миссии ЕС, которое позже переросло в решение о размещении в Армении долгосрочной миссии, которая начала действовать в феврале текущего года.
Я хотел бы поблагодарить Чешскую Республику за поддержку этого решения, которое является еще одним проявлением поддержки демократии в Армении. Спасибо за внимание”.
Затем премьер-министр ответил на ряд вопросов присутствующих, которые касались гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, переговоров с Азербайджаном, происходящих на Южном Кавказе процессов и других тем.