Մենք փակել ենք նաև օդային սահմանը Փաշինյանի ինքնաթիռի համար. Չավուշօղլու
Թուրքիան փակել է իր օդային տարածքը Հայաստանից VIP անձանց ինքնաթիռների՝ երրորդ երկրներ թռիչքների համար, այդ թվում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ինքնաթիռի։ Այդ մասին, РИА Новости-ի փոխանցմամբ, 24TV-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուն։
«Ամեն օր թռիչքներ են իրականացվել Թուրքիայի օդային տարածքով։ Հիմա մենք փակել ենք։ Փակել ենք նաև VIP անձանց համար, թող մեզնից չնեղանան։ Փակել ենք նաև Փաշինյանի ինքնաթիռի համար։ Միայն հայկական խորհրդարանի խոսնակը ժամանեց Սևծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական ասամբլեայի նիստին (ընթանում էր Անկարայում-խմբ.), մենք ընդունում էինք գագաթնաժողովը, այդ իսկ պատճառով անհնար էր դա փակել կազմակերպության անդամի համար»,- նշել է Թուրքիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը։
Ապրիլի վերջին Անկարան չեղարկել էր հայկական FlyOne Armenia ավիաընկերությանը տված թույլտվությունը՝ օգտագործելու թուրքական օդային տարածքը՝ Եվրոպա թռիչքների իրականացման համար։
Ավելի վաղ, Մևլյութ Չավուշօղլուն հաստատել էր, որ Թուրքիան փակել է իր օդային տարածքը հայկական ինքնաթիռների համար՝ չբացառելով նոր միջոցների կիրառման հնարավորությունը։ Թուրք նախարարը դա պայմանավորել էր Երևանում «Նեմեսիս» գործողության մասնակիցների հուշարձանի տեղադրմամբ, որոնց Չավուշօղլուն անվանել էր «ահաբեկիչներ, որոնք սպանել են Թուրքիայի քաղաքացիներին ու դիվանագետներին»։

Turkey has closed its airspace for flights by Armenian VIPs, including those of Prime Minister Nikol Pashinyan, to third countries, Turkish Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu announced in a May 5 interview with Russian 24TV.
This latest development comes after Turkey banned FlyOne Armenia from using its airspace following the opening of a monument in Yerevan on April 25 commemorating those who participated in the 1920s 'Operation Nemesis' program tasked with assassinating Ottoman officials who perpetrated the 1915 Armenian Genocide.
The Turkish Foreign Ministry, on April 26, condemned the opening of the monument, describing it as honoring "terrorists who killed Turkish citizens and diplomats."
“Flights were made every day through Turkish airspace. Now we have closed it. They have closed it for VIPs. They shouldn’t be offended. They also closed it for Pashinyan’s plane. Only the speaker of the Armenian parliament came to the PABSEC meeting (in Ankara. — Ed.). We hosted the summit, so it was impossible to close (airspace. - Ed.) for a member of the organization," the diplomat said according to RIA Novosti.
Armenian Parliament Speaker Alen Simonyan attended the PABSEC (Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation) summit in Ankara earler this week.