Հայաստանի տարածքում ուժեղ երկրաշարժ չի սպասվում
Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը տեղեկացնում է, որ Հայաստանում սպասվող ուժեղ երկրաշարժի մասին տարածվող լուրերը իրականությանը չեն համապատասխանում։ Կոչ ենք անում մարդկանց պահպանել հանգստություն և ուշադրություն չդարձնել խուճապարարների տարածած ստահոդ լուրերին:
ԱԻՆ ՍՊԱԾ գործակալության պետ Հրաչյա Պետրոսյանի խոսքերով` աշխարհի լավագույն սեյսմոլոգիական կենտրոններում, այդ թվում նաև` Հայաստանի ՍՊԱԾ համակարգում, իրականցվում են հետազոտություններ` ուժեղ երկրաշարժերի կարճաժամկետ կանխատեսումներ անելու ուղղությամբ, սակայն որպես բարդագույն գիտական խնդիր, այն դեռ լիարժեք լուծում չունի։
«Այսինքն` այսօրվա դրությամբ ամբողջ աշխարհում ուժեղ երկրաշարժերի կարճաժամկետ կանխատեսում (վայրի, ժամանակի, ուժգնության և այլ տվյալների հստակ նշումով) չի արվում»,- հաղորդում է Արտակարգ ալիք լրատվական կենտրոնը։

На территории Армении сильное землетрясение не ожидается
Распространяемые сведения об ожидающемся в Армении сильном землетрясении не соответствуют действительности. Призываем сохранять спокойствие и не обращать внимание на ложные сведения. Об этом говорится в заявлениии министерства чрезвычайных ситуаций РА.
По словам начальника Национальной службы сейсмической защиты МЧС Армении Грачья Петросяна, в лучших мировых сейсмологических центрах, в том числе в системе Национальной службы сейсмической защиты Армении, проводятся исследования в направлении краткосрочного прогнозирования сильных землетрясений, однако этот вопрос, будучи сложнейшей научной проблемой, пока не получил полноценного решения.
“То есть на сегодняшний день во всем мире краткосрочное прогнозирование сильных землетрясений (с точным указанием места, времени, мощности и других данных) не проводится”,- отмечается в заявлении МЧС РА.