«Երբ սկսում են որևէ տեխնիկա շարժել Սոթքի հանքավայրի տարածքում, անմիջապես կրակում են»․ Թագուհի Թովմասյան
Ադրբեջանը երեկվանից չի սկսել Սոթքի վրա կրակել, արդեն 20 օր է՝ կրակում է։ «Հետք»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր, Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը։
«Երբ Ազգային ժողովում ակցիա իրականացրի՝ ասելով, որ ամբիոնից չեմ իջնելու, ուշադրություն էի հրավիրում իմ ելույթի վրա, որովհետև այդ ժամանակվա դրությամբ 7 օրից ավել Ադրբեջանն ամենօրյա ռեժիմով կրակում էր Սոթքի հանքի վրա։ Պետական որևէ օղակից որևէ արձագանք չէր հնչում։ Ես իմ ակցիայով ուզեցի ուշադրություն հրավիրել այդ խնդրի վրա և ահազանգել, որ 800 աշխատակից չի կարողանում գնալ աշխատանքի, որովհետև հանքավայրը չի աշխատում։ Երբ սկսում են որևէ տեխնիկա շարժել հանքավայրի տարածքում, անմիջապես վերևից կրակում են։ Այս մասին որևէ ահազանգ իշխանությունը չհնչեցրեց, ինչի արդյունքն այն է, որ Ադրբեջանը սկսեց ավելի խոշոր տրամաչափի զենքից կրակել և ինտենսիվությունը մեծացնել»,- ասաց պատգամավորը։
Թովմասյանի խոսքով՝ հանքավայրը չի աշխատում 20 օրից ավել, և 800 աշխատակից մատնված է անորոշության։
«Նրանք վարկեր, պարտավորություններ ունեն, որոնք չեն կարողանում վճարել, որովհետև հարկադիր պարապուրդի մեջ են»,- նշեց նա։
Պատգամավորն այժմ գտնվում է Վարդենիսում, ասում է՝ կրակոցներ այս պահին չկան, բայց որևէ երաշխիք չկա, որ չեն լինի 5 րոպեից, 10 րոպեից, կես ժամից, և հայտնի չէ՝ ինչ մասշտաբով կլինեն։
Թագուհի Թովմասյանի կարծիքով՝ ադրբեջանական սադրանքի նպատակը Սոթքի հանքավայրի նկատմամբ նկրտումներն են։
«Մարդկանց մոտ հուսահատություն է, որ Նիկոլ Փաշինյանը եկավ Վարդենիս, խոստանում էր ապագա, հիմա մարդիկ Վարդենիսում ընկած էդ ապագան են ման գալիս, որ տեսնեն՝ որտեղ ա, չեն գտնում»,- նշեց Թագուհի Թովմասյանը։

“Как только на Соткском месторождении начинают перемещать какую-либо технику, сверху сразу стреляют” – Т.Товмасян
“Азербайджан не вчера начал обстреливать Сотк, стреляют уже 20 дней”,- сказала в беседе с Hetq.am депутат оппозиционной фракции “Честь имею” Национального Собрания, председатель постоянной комиссии по правам человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян.
“Cвоей акцией в Национальном Собрании, когда я заявила, что не спущусь с трибуны, я хотела обратить внимание на свое выступление, поскольку уже тогда Азербайджан более семи дней обстреливал Соткское месторождение в каждодневном режиме. Ни одно государственное звено не реагировало на это. Своей акцией я хотела обратить внимание на эту проблему и сообщить о том, что 800 работников не ходят на работу, так как месторождение не действует. Как только на территории месторождения начинается перемещение какой-либо техники, то сверху сразу стреляют. Об этом власти ни разу не сообщили, что привело к тому, что Азербайджан начал стрелять из оружия более крупного калибра и увеличил интенсивность”,- отметила депутат, добавив, что месторождение уже более 20 дней не работает, из-за чего 800 человек оказались в неопределенной ситуации.
“У них есть кредиты, банковские обязательства, которые они не могут выплачивать, так как находятся в вынужденном простое”,- добавила наша собеседница.
По словам Товмасян, которая уже выехала в Варденис, на данный момент не стреляют, но нет никаких гарантий, что через пять, десять минут, через полчаса стрельба вновь не начнется, причем неизвестно, в каком масштабе.
Цель азербайджанской агрессии – притязания на Соткское месторождение, считает депутат.
“Люди в отчаянии, так как Никол Пашинян приехал в Варденис, пообещал им будущее, и теперь они в Варденисе ищут это будущее, но не находят”,- добавила Тагуи Товмасян.