Նիկոլ Փաշինյանը Ներքին Բազմաբերդում այցելել է դպրոցական ծրագրի մասնակից աշակերտներին
Նիկոլ Փաշինյանն երեկ երեկոյան այցելել է Արագածոտնի մարզի Ներքին Բազմաբերդ համայնք՝ հանդիպել Երևանի Մ. Մելքոնյանի անվան թիվ 11 հիմնական դպրոցի և Ներքին Բազմաբերդի Ե. Ասատրյանի անվան միջնակարգ դպրոցի 8-րդ դասարանի աշակերտներին և ուսուցչական անձնակազմին: Նրան տեղեկացվել է, որ համագործակցային նախագծի շրջանակում երկու դպրոցների 8-րդ դասարանների աշակերտներն անցկացնում են եռօրյա միջոցառում:
Վարչապետի աշխատակազմի լրատվական ծառայությունը հայտնում է, որ առաջին օրը երևանյան դպրոցից 10 աշակերտ հյուրնկալվել է Ներքին Բազմաբերդում, իսկ գյուղից 10 աշակերտ՝ Երևանում: 2 գիշերակացի շրջանակում վերջիններս ծանոթանում են միմյանց հետ և յուրաքանչյուրը ներկայացնում է իր տեսածը և սովորածը, կենցաղային և սովորույթային հետաքրքիր առօրյան։
Ծրագրի երկրորդ օրը կազմակերպվել է էքսկուրսիա՝ պատմամշակութային հուշարձաններ, իսկ 3-րդ օրը՝ երկու դպրոցների 8-րդ դասարանի բոլոր աշակերտները հանդիպում են Ներքին Բազմաբերդում։
Այս միջոցառման շրջանակներում աշակերտները հնարավորություն են ստանում մոտիկից ճանաչելու միմյանց, անցկացնելու մշակութային տարբեր միջոցառումներ:
Վարչապետ Փաշինյանն այցի ընթացքում զրուցել է աշակերտների և ուսուցիչների հետ, պատասխանել նրանց հարցերին, աշակերտները հանդես են եկել մշակութային կատարումներով: Վերջիններս շնորհակալություն են հայտնել Նիկոլ Փաշինյանին իրենց այցելելու և հետաքրքիր զրույց անցկացնելու համար:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ վարչապետը նշել է.
«Նախ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ՝ ինձ հրավիրելու համար, որ այս գեղեցիկ օրվան և իրադարձությանը ներկա գտնվեցի, որովհետև ես, անկեղծ ասած, այս ընթացքում շատ դրական լիցքեր ստացա բոլորիցդ: Շատ ուրախ եմ տեսնել, որ այսօր մեր հանրակրթության ոլորտում այսպիսի պրակտիկա կա, որ երեխաներն այսպես՝ շենքից դուրս, դպրոցից դուրս, դասարանից դուրս հավաքվում են և շփվում են ոչ միայն կողքի դպրոցի, կողքի դասարանի հետ, այլև գյուղական բնակավայրում գտնվող դպրոցի հետ: Եվ այս շփումը ես շատ կարևոր և ոււսանելի եմ համարում բոլորի համար: Իհարկե հույս ունեմ, որ նորանոր առիթներ կունենամ այսպիսի միջոցառումների մասնակցելու համար:
Ուզում եմ բոլորիցդ շնորհակալություն հայտնել ոգու համար, տրամադրության համար, կազմակերպման համար, հարաբերությունների համար, ցանկության համար, ստեղծագործականության համար: Եվ դա շատ կարևոր է և կրթության անբաժանելի մասն է: Ես բազմիցս եմ ասել, անընդհատ ասում եմ, որ կրթությունից ավելի կարևոր բան չկա, և մեր բոլորիս նպատակն է այնպես անել, որ Հայաստանում կրթության մակարդակը գնալով բարձրանա: Բայց դա իհարկե չի նշանակում միմիայն ավելի որակյալ գիրք, ավելի որակյալ շենք, սա նշանակում է ավելի որակյալ մոտեցում: Եվ ես այսօր այդ որակյալ մոտեցումը տեսա, ինչի համար բոլորիցդ շնորհակալ եմ»:

Никол Пашинян в Неркин Базмаберде посетил участвующих в школьном проекте учеников
Никол Пашинян вчера вечером посетил общину Неркин Базмаберд Арагацотнской области, встретился с учениками 8 класса и педагогическим коллективом ереванской основной школы №11 имени М.Мелконяна и средней школы Неркин Базмаберда имени Е.Асатряна. Премьер-министру сообщили, что в рамках совместного проекта учащиеся 8-х классов двух школ проводят трехдневное мероприятие.
В первый день 10 учеников ереванской школы посетили Неркин Базмаберд, а 10 учеников школы Неркин Базмаберда посетили Ереван. Во время двухдневного мероприятия ученики знакомятся друг с другом, и каждый рассказывает о том, что увидел и чему научился, а также об интересных буднях и обычаях.
Во второй день программы была организована экскурсия по памятникам истории и культуры, а в третий день все восьмиклассники двух школ встречаются в Неркин Базмаберде.
В рамках мероприятия ученики получают возможность близко познакомиться друг с другом, провести различные культурные мероприятия.
В ходе визита премьер-министр Пашинян побеседовал с учениками и учителями, ответил на их вопросы, а ученики выступили с разными культурными номерами. Последние поблагодарили Никола Пашиняна за визит и интересную беседу.
Подводя итоги встречи, премьер-министр отметил:
“Уважаемая госпожа министр,
Господин губернатор,
Уважаемый глава общины,
Уважаемые директора,
Уважаемые учителя,
Дорогие ученики,
Дорогие студенты,
Уважаемые представители Педагогического университета,
Прежде всего, хочу поблагодарить вас за этот прекрасный день и приглашение посетить это красивое мероприятие, потому что, честно говоря, я получил от всех вас очень много положительных импульсов. Очень рад видеть, что сегодня в нашей общеобразовательной сфере сложилась такая практика, когда дети собираются вне здания, вне школы, вне класса и общаются не только с учащимися соседней школы, соседнего класса, но и сельской школы. И я считаю это общение очень важным и поучительным для всех. Конечно, я надеюсь, что у меня будут новые возможности участвовать в подобных мероприятиях.
Хочу поблагодарить всех вас за атмосферу, за настроение, за организацию, за отношение, за желание, за креативность. И это очень важная и неотъемлемая часть образования. Я неоднократно говорил и постоянно говорю, что нет ничего важнее образования, и наша общая цель – сделать так, чтобы уровень образования в Армении постоянно повышался. Но это, конечно, означает не только постоянное улучшение учебников, улучшение здания, это означает также улучшение подходов. И сегодня я увидел этот качественный подход, за что благодарю всех вас”.