«Գեոթիմը» սպառնում է դատի տալ «Էկոլուրին»
«ԷկոԼուր» տեղեկատվական ՀԿ-ն «Գեոթիմ» ՓԲԸ-ից նամակ է ստացել ընկերության տնօրեն Հայկ Ալոյանի ստորագրությամբ: Ընկերության 11.06.2012թ. Հ/Ա– 2012/27 նամակում գրված է.
««էկոլուր» տեղեկատվական ՀԿ-ի նախագահ` տ-ին Ինգա Զառաֆյանին
ՊԱՀԱՆՋ
(2012 թվականի մայիսի 21-ին հրապարակված տեղեկությունները հերքելու մասին)
Հայտնում ենք, որ սույն թվականի մայիսի 21-ին Ավիատրանս հյուրանոցում տեղի ունեցած քննարկման ժամանակ անձամբ Ձեր կողմից հրապարակայնորեն հնչեցվել են ՓԲԸ-ի հասցեին բացահայտ սուտ, կեղծ և «ԳԵՈԹԻՄ» ՓԲԸ-ի գործարար համբավը արատավորող արատահայտություններ, մասնավորապես` մեջբերվում է տառացի.
«...Ուրեմն կոմպանիան «ԳԵՈԹԻՄ» ընկերությունը 2009 թվականին մի հատ ՇՄԱԳԻ դրական եզրակացաթյուն ստացել է: Մենք լավ ուսումնասիրել ենք և էտ ՇՄԱԳ և արձանագրությունը հասարակական լսումների, որը ընդհանրապես ռիսկերը չեն ներկայացնում` ներկայացված չեն ռիսկերը։ Բայց քանի որ նրանք չեն շահագործել այդ փոքր տեղամաս դա վերաբերվում է Տիգրանես տեղամասին, և ուզում եմ ասել դա արդեն իսկ Կոմպանիայի ոճն է, այսինքն նրանք վերահսկում են շատ մեծ տարածք, բայց մաս-մաս այդպիսի ՇՄԱԳ– երն են ներկայացվում, բայց այս անգամ նրանք փորձել են ներկայացնել այդպիսի ընդլայնված նախագիծը։ Եվ հենց այդ նախագծի վերաբերյալ շատ մեծ հակասաթյուն կա, որովհետև, եթե դուք մտնեք նախարարության կայքը դուք կտեսնեք էնտեղ երկու նախագիծ։ Մի նախագծում ցիանային և շատ վտանգավոր ձեռնարկության մասին խոսք կա, մյուսում` չկա։ Եվ պարզ է արդեն դարձել, որ էտ առանց ցիանի մասին դա է քննարկվել և անցել հասարակական լսումներ։ Մյուս կողմից պարզվեց, պարզ չդարձավ ինչպես են, քանի որ Լիդիանը հայտարարեց, որ նրանք, քանի որ նրանք ստացել են ցիանի համար դրական եզրակացություն նախարարության կողմից, ոչ մի հասարակական լսում դա չի անցել, նախարարը պատասխանեց, որ այդպիսի դրական եզրակացություն չկա, այդպես էլ մենք չհասկացանք։ Մենք հասկանում ենք, որ ընդեղ ինչ որ խաղ է գնում, որի կանոններր մեզ համար մոտավորապես պարզ են, բայց ինչա կատարվում էտ խաղի մեջ մենք չենք պարզել......», մեջբերման ավարտ:
Այսպես, «ԳԵՈԹԻՄ» ՓԲԸ-ի գործարար համբավը արատավորող արտահայտություններն են, մասևավորապես`
«ուզում եմ ասել դա արդեն իսկ Կոմպանիայի ոճն է, այսինքն նրանք վերահսկում են շատ մեծ տարածք, բայց մաս-մաս այդպիսի ՇՄԱԳ-երն են ներկայացվում»
«Մենք հասկանում ենք, որ ընդեղ ինչ որ խաղ է գնում, որի կանոնները մեզ համար մոտավորապես պարզ են»
Բացահայտ սուտ և կեղծ տեղեկություններն են, մասնավորապես`
«...հենց այդ նախագծի վերաբերյալ շատ մեծ հակասություն կա։
Մի նախագծում ցիանային և շատ վտանգավոր ձեռնարկության մասին խոսք կա, մյուսում` չկա։ Եվ պարզ է արդեն դարձնել, որ էտ առանց ցիանի մասին դա է քննարկվել և անցել հասարակական լսումներ։ Մյուս կողմից պարզվեց, պարզ չդարձավ ինչպես են, քանի որ Լիդիանը հայտարարեց, որ նրանք, քանի որ նրանք ստացել են ցիանի համար դրական եզրակացություն նախարարության կողմից, ոչ մի հասարակական լսում դա չի անցել։»
Նշված արտահայտությունները տեսաձայնագրվել են, իսկ «Ջերմուկը ազգային պարկ է դառնալու» տեսագրությունը տեղադրվել է «Էկոլուր» ՀԿ-ի պաշտոնական կայքէջում։ Ավելին` այն արդեն առկա է «Youtube» կայքում, որը այս նամակի պատրաստման պահին դիտել են շուրջ 197 անձ։
Այդ իսկ նպատակով սույն գրությամբ պահանջում ենք «Զանգվածային լրատվության մասին» ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածով սահմանված կարգով և ժամկետներում հրապարակայնորեն հերքել մեր ընկերության գործարար համբավը արատավորող և զրպարտություն պարունակող վերոգրյալում հիշատակված արտահայտությունները ամբողջությամբ:
Միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ եթե «Էկոլուր» տեղեկատվական ՀԿ-ն «Զանզվածային լրատվության մասին» ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածով սահմանված կարգով և ժամկետներում չհերքի մեր ըեկերության գործարար համբավր արատավորող և զրպարտությու֊ն պարունակող վերոգրյալում հիշատակված արտահայտություները, ապա «ԳԵՈԹԻՄ» ՓԲԸ-ն ստիպված կլինի ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով իր իրավունքները վերականգնելու և հասցված վնասներր բռնագանձելու պահանջով դիմել դատարան»:
«ԷկոԼուր»-ը հիշեցնում է, որ, ի պատասխան մայիսի 21-ի քննարկման, «Գեոթիմ» ընկերությունը լրատվամիջոցներին տարածել է պաշտոնական մամլո հաղորդագրություն, որտեղ կետ առ կետ մեկնաբանել է «ԷկոԼուր»-ի նախագահ Ինգա Զարաֆյանի արտահայտած կարծիքը: Մամլո հաղորդագրության մեջ առկա էր հետեւյալ արտահայտությունը. «Կարծում ենք, որ «Էկոլուր» ՀԿ-ի որոշ մեկնաբանությունները միտումնավոր ոչ ճշգրիտ եւ զրպարտչական էին»:
Մայիսի 25-ին «ԷկոԼուր»-ը «Գեոթիմ»-ի պատասխանը տեղադրեց իր կայքում: Այդպիսով, հունիսի 11-ի նամակում նշված «Գեոթիմ» ընկերության պահանջն արդեն իսկ կատարված է` համաձայն «ԷկոԼուր»-ի ընդունած քաղաքականության, ըստ որի` բոլոր շահագրգիռ կողմերը` այդ թվում «Գեոթիմ» ընկերությունը, կարող են իրենց սեփական դիրքորոշումն արտահայտել «ԷկոԼուր»-ի www.ecolur.org կայքի էջերում: Նշենք, որ «Զանգվածային լրատվության մասին» ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածի, որին հղում է անում ընկերությունը, 5-րդ կետի համաձայն` «Լրատվական գործունեություն իրականացնողը կարող է պատասխանի հրապարակումը զուգակցել կամ չզուգակցել հերքումով: Հերքման պահանջը բավարարված է համարվում պատասխանի հրապարակումով»: Այդպիսով, իր հրապարակմամբ «ԷկոԼուր»-ը բավարարել է ընկերության հերքման պահանջը:
«Գեոթիմ»-ը հրապարակայնորեն «ԷկոԼուր»-ին մեղադրում է զրպարտության մեջ, որը, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 135 հոդվածի համաձայն, ուրիշի պատիվն ու արժանապատվությունը նվաստացնող կամ բարի համբավն արատավորող ակնհայտ սուտ տեղեկություններ տարածելն է: Սակայն արտահայտած կարծիքը նպատակ չի հետապնդել արատավորելու ընկերության համբավը, այլ նպատակ է ունեցել վեր հանելու Ամուլսարի նախագծի ռիսկերը եւ բոլոր շահագրգիռ կողմերի դիրքորոշումները: Այն չի պարունակում զրպարտություն, վարկաբեկող եւ սուտ տեղեկատվություն չէ: Նաեւ նշենք, որ սա «ԷկոԼուր»-ին ուղղված արդեն երրորդ նամակն է, որոնցով ընկերությունը պահանջում է հրաժարվել արտահայտած կարծիքից եւ սպառնում է դատարանի միջոցով բռնագանձել պատճառված վնասը:
«ԷկոԼուր»-ը կարծում է, որ այդ կերպ «Գեոթիմ» ընկերությունը փորձում է ճնշում գործադրել «ԷկոԼուր»-ի նկատմամբ, հանդես է գալիս վարկաբեկող հայտարարություններով եւ մեղադրանքներով մեր հասցեին` դրա համար չունենալով որեւէ ապացույց եւ հիմնավորում:
Մեր հերթին հայտարարում ենք, որ արտահայտած կարծիքն ունի հետեւյալ հիմնավորումը:
Ամուլսարի Տիգրանես տեղամասի շահագործման առաջին նախագիծը «Գեոթիմ» ընկերությունը ներկայցրել է 2009թ. եւ ստացել է ՀՀ բնապահպանության նախարարության շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության դրական եզրակացություն: Ինչ վերաբերում է Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի ընդլայնման ծրագրին, ապա 2012թ. ապրիլի 18-ին ՀՀ բնապահպանության նախարարի մոտ տեղի ունեցած հանրային քննարկման ժամանակ ՀՀ բնապահպանության նախարարի առաջին տեղակալ Սիմոն Պապյանը դիմեց «Գեոթիմ» եւ «Lydian International» ընկերություններին. «Դուք հանքավայրը սկսելու եք շահագործել առանց հանքանյութի վերամշակման նախագծի (խոսքը ցիանային արտադրության մասին է) հաստատմա՞ն»: «Lydian International» ընկերության գլխավոր տնօրեն Թիմըթի Քաֆլինը պատասխանեց. «Առաջին թույլտվությունը` ըստ ՀՀ օրենսդրության, բաց հանքի թույլտվությունն է եւ դատարկ ապարների: Այնուհանդերձ, պետք է համաձայնություն ձեռք բերենք լեռնահատկացման ընդհանուր նախագծի վերաբերյալ, որն արդեն նախնական փուլում արվել է: Այնուհետեւ հասնում ենք մանրամասն ինժեներական նախագծին, որը 6 միլիոն դոլլարի ներդրում է: Բնական է, որ մինչեւ մենք չիմանանք, որ ամբողջ թույլտվությունները ստացվել է, մենք չենք կարող այդ 6 միլիոնը ներդնել…»: Նախարար Արամ Հարությունյանը քննարկման ժամանակ հարց ուղղեց փորձագետին. «Ինձ անհանգստացնում է, չէ որ այնտեղ տուրիստական գոտի է, եւ մենք համաձայնվել ենք, որպեսզի 24,6 հա-ի վրա իրենք գործունեություն ծավալեին եւ ընդլայնման նախագիծ չներկայացնեին: Ինչո՞ւ է այս տարածքը 12 անգամ ավելացել: Ես ուզում եմ, որ Դուք ասեք որպես անկախ փորձագետ: Եւ երկրորդ, երկու անգամ ավելացել է իրենց հանքաքարի կորզումը, եւ 3-րդ, Դուք` որպես պրոֆեսիոնալ մասնագետ, կարո՞ղ եք պատասխանել, ինչո՞ւ ամբողջ ցիկլը չեն փակում, ինչի՞ են կամաց-կամաց, քայլ-քայլ մեզ կոխում մի բանի մեջ, որից երբեք էլ չենք կարող դուրս գալ: Այսինքն, ամբողջ ցիկլը պատրաստ լինի, ամբողջը դնենք, քննարկենք եւ ֆաբրիկան եւ,.. որովհետեւ պայմանական հնարավոր է չէ, որ այնտեղ ոսկու կորզումը տարբեր քիմիական նյութերի միջոցով իրականացնեն, մասնավորապես ցիանը: … Այնտեղ էլ մենք ունենք Սպանդարյանի ջրամբարը, որ ամեն գնով ես չէի ուզենա, որ Սպանդարյանի ջրամբարի հարակից տարածքում ցիանի օգտագործմամբ կորզում անեն»:
Մեր մեջ հարց է առաջանում, թե ինչպես է ստացվել Բնապահպանության նախարարության եզրակացությունը ցիանային արտադրության մասին, երբ «Գեոթիմ» ընկերությունն իր պաշտոնական մամլո հաղորդագրության մեջ պնդում է. «Հանքաքարի վերամշակման ՇՄԱԳ-ում հստակորեն ներկայացված է հեղուկ նատրիումի ցիանիդի լուծույթի օգտագործումը եւ կույտային տարրալվացման գործընթացը «Ամուլսար» նախագծի համար: Տվյալ ՇՄԱԳ-ի վերաբերյալ հանրային լսումները տեղի են ունեցել 2011 թվականի նոյեմբերի 28-ին` Գորայք համայնքում, ինչի մասին հայտարարությունը մեկ ամիս առաջ տպագրվել է «Ազգ» օրաթերթում: Բացի թերթի հայտարարությունից, լսումների վերաբերյալ առաջին ծանուցումն արվել է սեպտեմբերին ընկերության ամսական տեղեկագրի միջոցով եւ տեղադրվել է մեր կայքում: Լսումների մասին տեղեկատվությունը եւ վայրը հաստատվել են նույն ձեւով 2011թ. հոկտեմբերին: ՇՄԱԳ-ը հաստատվել է 2011 թվականի դեկտեմբերի 5-ին» (http://www.mediamax.am/am/news/business/5062/, http://www.ecolur.org/hy/news/mining/geoteam-company-accusing-ngos-of-bias/3861/):
Մեր կողմից նշենք, որ 2011թ. նոյեմբերի 28-ին «Գեոթիմ» ընկերության ղեկավարները հանրային քննարկում անցկացրեցին Ջերմուկ քաղաքում, եւ հարցը, թե ով այդ նույն օրը հասարակական լսումներ անցկացրեց Գորայքում, մնում է բաց: Այդ հարցը «ԷկոԼուր»-ը փորձեց պարզել ՀՀ բնապահպանության նախարարությունից եւ խնդրեց տրամադրել հետեւյալ տեղեկատվությունը`արդյոք ցիանային արտադրության վերաբերյալ հասարակական լսումներ անցկացվե՞լ են: Նաեւ խնդրել էինք տրամադրել հասարակական լսումների արձանագրությունը եւ տվյալներ այն մասին, թե արդյոք ցիանային արտադրության վերաբերյալ ՇՄԱԳ-ը առանձնացվել է «Գեոթիմ» ՓԲԸ-ի ներկայացրած ընդհանուր ՇՄԱԳ-ից:
Նախարարության պատասխանում գրված է` նայեք www.mnp.am կայքը, եւ վերջ: Իսկ նախարարության կայքում տեղադրված են Ամուլսարի վերաբերյալ երեք նախագծեր: Առաջին նախագծում` «Ամուլսարի հանքավայրի ոսկու արդյունահանման բացահանքի ընդլայնման նախագիծը», որ տեղադրված է 07.03.2012թ., որեւէ խոսք չկա ցիանային արտադրության մասին: Երկրորդ փաստաթղթում` «Ամուլսարի ոսկեբեր քվարցիտների հանքավայր նախագիծ», որը տեղադրվել է 20.04.2012թ-ին, նույնպես խոսք չկա ցիանային արտադրության մասին: Երրորդ փաստաթուղթը` «Ամուլսարի հարակից տարածքում նախատեսվող ոսկու կորզման կույտային տարրալվացման ծրագիր», նկարագրում է ցիանային արտադրությունը, սակայն չկա ամսաթիվ, եւ չկա տեղեկատվություն հասարակական լսումների մասին: Բացի այդ, ս.թ. ապրիլի 18-ին ՀՀ բնապահպանության նախարարությունում տեղի ունեցած հասարակական լսումների ժամանակ ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանը հայտարարեց, որ ցիանային արտադրության վերաբերյալ եզրակացություն դեռ չի տրվել:
Նշենք, որ ՀՀ բնապահպանության նախարարությունն իր կայքում տեղադրում է հասարակական լսումների անցկացման մասին բոլոր հայտարարությունները եւ տրամադրում է տեղեկատվություն, թե ինչպես կարելի է ծանոթանալ նախագծին` լսումներին մասնակցելու համար: Դա բնապահպանական փորձաքննության անցկացման պաշտոնական գործընթաց է, ինչը ցիանային արտադրության դեպքում չի արվել: Մյուս կողմից 2012թ. մարտի 12-ին «Lydian International» ընկերությունն արտասահմանյան կայքերի շրջանում տարածել է մամլո հաղորդագրություն (ոչ հայաստանյան լրատվամիջոցներին), որում ասվում է, որ ցիանային արտադրության նախագիծը ստացել է ՀՀ բնապահպանության նախարարության հավանությունը: Միեւնույն օրը Վայոց ձորի մարզի Սարավան գյուղում «Գեոթիմ» ընկերությունն անցկացրեց «Ամուլսարի հանքավայրի ոսկու արդյունահանման բացահանքի ընդլայնման նախագծի» վերաբերյալ հասարակական լսումներ, որում ցիանային արտադրությանը վերաբերող հատվածը բացակայում էր:
Վերոշարադրյալը հիմք է տալիս կարծելու, որ հասարակայնությունն ունի ծայրահեղ հակասական տեղեկատվություն ցիանային արտադրության թույլտվության գործընթացի վերաբերյալ եւ Ամուլսարի նախագծի տարբեր տարբերակների վերաբերյալ, որոնք ներկայացվում են հանրային քննարկման: Բայց չէ որ խոսքը շրջակա միջավայրին եւ մարդկանց առողջությանը սպառնացող ռիսկերի մասին է, որոնք կապված են հանքարդյունաբերական օբյեկտների հետ:
Այդ ռիսկերն են`
- արդյունաբերական թափոններով ջրային ռեսուրսների` Սպանդարյանի եւ Կեչուտի ջրամբարների, Որոտան եւ Արփա գետերի ջրահավաք ավազանի եւ, վերջնական արդյունքում, Սեւանա լճի աղտոտման վտանգ
- ռադիացիոն ռիսկերի վտանգ` կապված նրա հետ, որ Ամուլսարից 5կմ հեռավորության վրա գտնվում է Ամուլսարի ուրանային երեւակումը
- բաց հանքի պայթեցումներից Ջերմուկ հանքային ջրի կորստի կամ բաղադրակազմի փոփոխության վտանգ
- ռիսկեր` կապված միլիոնավոր տոննաների հասնող լցակույտերի կուտակման եւ ցիանային արտադրության հետ
- «Ջերմուկ» բրենդի` որպես առողջարանային գոտու կենտրոնի կորստի վտանգը, որի զարգացման ռազմավարությունը հաստատված է կառավարության որոշմամբ, եւ որտեղ արդեն միլիոնների ներդրումներ են արվել
- կենսաբազմազանության կորստի` մասնավորապես, Կարմիր գրքում գրանցված տեսակների կորստի վտանգ
- բնակչության առողջության համար ռիսկեր:
Այդ ռիսկերի մասին խոսում է հասարակայանությունը: «ԷկոԼուր»-ի նյութերում արտացոլված է ՀՀ ԳԱԱ տնտեսագիտության ինստիտուտի գլխավոր մասնագետ, երկրաբանական գիտությունների դոկտոր Հրաչյա Ավագյանի, երկրաբանական գիտությունների թեկնածու, հիդրոերկրաբան Ռուբեն Յադոյանի, ինժիներ-հիդրոլոգ Քնարիկ Հովհաննիսյանի, կենսաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Հայաստանի կարմիր գրքի հեղինակներից Էլեոնորա Գաբրիելյանի, WWF-Armenia-ի տնօրեն, կենսաբանական գիտությունների թեկնածու Կարեն Մանվելյանի, WWF-Armenia-ի փորձագետ, դաշտային հետազոտող Ալեքսանդր Մալխասյանի, «Հայաստանի անտառներ» ՀԿ-ի տնօրեն, իրավաբան Նազելի Վարդանյանի, աշխարհագրագետ Լեւոն Գալստյանի, ՀՀ ԱՆ կուրորտաբանության եւ ֆիզիկական բժշկության գիտահետազոտական ինստիտուտի բնական բուժական ռեսուրսների ուսումնասիրության եւ էկոլոգիական բժշկության կենտրոնի ղեկավար Կարինե Մայսուրյանի, քիմիական գիտությունների թեկնածու, «Էկոլոգիական ակադեմիա» ՀԿ-ի նախագահ Գրետա Գաբրիելյանի, «Թռչնասերների կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ Սիլվա Ադամյանի, «Հայ կանայք հանուն առողջության եւ առողջ շրջակա միջավայրի» ՀԿ-ի բժիշկ-փորձագետ Քնարիկ Գրիգորյանի, «Ջերմուկը հանք չի դառնա», «Թռչկան», «Փրկենք Թեղուտը», քաղաքացիական-հասարակական նախաձեռնությունների, «Ժառանգություն» եւ ՀԱԿ քաղաքական կազմակեպությունների, Ջերմուկի երեք առողջարանային համալիրների ղեկավարների եւ բժիշկների, Ջերմուկի քաղաքապետարանի կարծիքը: www.ecolur.org կայքում տեղադրված են նյութեր, որոնք արտացոլում են նաեւ ՀՀ Բնապահպանության նախարարության դիրքորոշումը (ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանի, նախարարի առաջին տեղակալ Սիմոն Պապյանի խոսքը, «ԷկոԼուր»-ի հարցումներին ուղղված նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Էդգար Փիրումյանի ստորագրությամբ պաշտոնական պատասխանները, ՇՄԱԳ-ը, հասարակական լսումներից պաշտոնական արձանագրություններ) «Lydian International» ընկերության գլխավոր տնօրեն Թիմըթի Քաֆլինի, «Գեոթիմ» ընկերության տնօրեն Հայկ Ալոյանի, գլխավոր էկոլոգ Արմեն Ստեփանյանի, ՇՄԱԳ-ը պատրաստած ընկերության փորձագետների` ինժեներ-հիդրոլոգ ՎալերիՊռազյանի, Վռամ Թեւոսյանի, Կարեն Աղաբաբյանի դիրքորոշումը եւ մեկնաբանությունները, ընկերության պաշտոնական մամլո հաղորդագրությունները, որոնք ուղղված են եղել հասարակայնության, այդ թվում «ԷկոԼուր»-ի հասցեին, «Գեոթիմ» ընկերության գլխավոր բաժնետերերի` Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (EBRD) եւ Համաշխարհային բանկի մեջ մտնող Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) դիրքորոշումը:
«Գեոթիմ» ընկերությունը հայտարարում է, որ հավատարիմ է միջազգային չափանիշներին, որոնք միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններ EBRD-ի եւ IFC-ի քաղաքականությունն են: Այս կապակցությամբ նշենք, որ EBRD-ի տնօրինությունը 2012թ. Լոնդոնում տեղի ունեցած տարեկան ժողովի ընթացքում եւս մեկ անգամ հայտարարեց իր նախագծերի սոցիալական եւ էկոլոգիական պատասխանատվության սկզբունքների մասին, իսկ հասարակայնության հետ երկխոսության ժամանակ պատասխանատու անձիք պնդեցին, որ մտադիր են լեռնահանքային ոլորտ ներմուծել եվրոպական լավագույն չափանիշները: Կոչ ենք անում «Գեոթիմ» ընկերությանը ռիսկերի մասին ահազանգող եւ Ամուլսարի նախագծի առաջ իր պահանջներն առաջադրող հասարակայնությանը սպառնալու փոխարեն անցնել երկխոսության: Միաժամանակ դիմում ենք «Lydian International» ընկերությանը, որը «Գեոթիմ»-ի 95% բաժնետոմսերի սեփականատերն է, ինչպես նաեւ զարգացման միջազգային ֆինանսական ինստիտուտներին, որոնք «Lydian International»-ի բաժնետոմսերի սեփականատերեր են, որպեսզի կիսեն էկոլոգիական եւ սոցիալական ռիսկերի նվազեցմանն ուղղված սկզբունքների կատարման պատասխանատվությունը եւ ապահովեն հասրակայնության մասնակցությունը էկոլոգիապես կարեւոր որոշումների ընդունման գործընթացին:

EcoLur Open Letter to "Geoteam" CJSC
On 11.06.2012 EcoLur recieved letter addressed to EcoLur President Inga Zarafyan from "Geoteam" CJSC numbered Հ/Ա– 2012/27 and signed by Company Director Hayk Aloyan.
The letter particularly says, “LETTER OF DEMAND(about retracting the statements made public on 21 May 2012)  Hereby we would like to inform you that during the discussion in Aviatrans hotel on 21 May of this year you made manifestly untrue statements discrediting the business reputation of "GEOTEAM" CISC, in particular the following
(quoted):
"...So the company, "GEOTEAM" CJSC, received positive opinion on an EIA in 2009. We have studied both the EIA in question and the protocol of the public hearings which fail to present the risks; the risks are not presented. But since they have not exploited that small land plot, we are speaking about the Tigranes land plot, I would like to say that this is the style of the Company, that is to say they control a large area, but they submit EIAs for small land plots, but this time they tried to submit such an extended project. And there is a huge controversy regarding that project because if you visit the website of the Ministry you will see two projects there. One of them speaks about cyanide and very dangerous initiatives and the other doesn't. It is obvious that the one discussed during the public hearings is the one without any mention of cyanide. On the other hand, as it turned out, nothing is clear because "Lydian" declared that since they have already received a positive opinion about the cyanide from the Ministry, no public hearings had taken place, but the Minister said that there is no such positive opinion, and we never understood what had in fact happened. We realize that there is a game going on here the rules of which are more or less clear, but we do not know what is happening in the game..." end of quotation.
Thus, the expressions discrediting the business reputation of "GEOTEAM" CJSC are in particular the following:
"...I would like to say that this is the style of the Company, that is to say they control a large area, but they submit EIAs for small land plots..."
"…We realize that there is a game going on here the rules of which are more or less clear..."
The following information is manifestly untrue:
"...there is a huge controversy regarding that project..."
"...One of the project speaks about cyanide and very dangerous initiatives and the other doesn't. It is obvious that the one discussed during the public hearings is the one without any mention of cyanide. On the other hand, as it turned out, nothing is clear because "lydian" declared that since they have already received a positive opinion about the cyanide from the Ministry, no public hearings had taken place..."
The   abovementioned   statements   have   been videotaped, and the video titled "Jermuk will become a national park" has been posted on the  official website of "Ecolour" NGO. Furthermore, it is already available at "Youtube" where 197 people have viewed it as of the moment of preparing this letter.
Thus, we hereby demand that the abovementioned defamatory statements discrediting the business reputation of our company be publicly retracted in their entirety in the manner and within the timeframe prescribed by the provisions of Article 8 of the Law of the RA on Mass Media.
In addition, we also inform you that if Ecolour does not, in the manner and within the timeframe prescribed by the provisions of Article 8 of the Law of the RA on Mass Media, retract in its entirety, the abovementioned defamatory and manifestly untrue statements, then "GEOTEAM" CJSC will have no other recourse but to apply to the court with the aim of upholding and enforcing its legal rights and obtaining compensatory damages for harm suffered, in accordance with RA legislation.”
EcoLur reminds that in reply to the discussions on 21 May, Geoteam Company circulates via mass media an official press release, where the opinion expressed by EcoLur President Inga Zarafyan was commented point by point. The press release said the following expression: “We think that several comments by EcoLur are intentionally false and defamatory.”
On 25 May EcoLur displayed Geoteam’s response on its website  (http://www.ecolur.org/hy/news/mining/geoteam-company-accusing-ngos-of-bias/3861/) Thus, the requirement posed by Geoteam in its later letter on 11 June was already met, as in accordance with the policy EcoLur runs all the stakeholders, including Geoteam company, can express their own standpoint on webpages of EcoLur, http://www.ecolur.org. It should be noted that under Article 8 (5) of RA Law “On Mass Media” cited by the company, information disseminator may publish response with or without refutation. Thereby, with publishing the response EcoLur met the requirement of refutation before receiving the letter.
Geoteam publicly accuses EcoLur of defamation, which is qualified under Article 135 of Criminal Code of Armenia, as dissemination of deliberately false and defamatory information humiliating reputation and dignity or good name of another person.
Nevertheless, the expressed opinion doesn’t aim to discredit the company’s image, but aims to reveal Amoulsar project risks and standpoints of all stakeholders. This opinion doesn’t contain signs of defamation, is not discrediting and false information. It should be noted that this is already the third letter to EcoLur with a demand to refuse from the expressed opinion and threats to sue for damages.
EcoLur thinks that in this manner Geoteam Company seeks to exercise pressure on EcoLur and says discrediting statements and allegations addressed to us without any proof and grounds.
In our turn, we state that the expressed opinion has the following substantiation:
The first project on developing Tigranes section of Amoulsar mine, Geoteam Company submitted in 2009 and was issued positive opinion of environmental impact expert assessment from Nature Protection Ministry of Armenia. What about expanded project, in the course of discussion on Amoulsar project on 18 April 2012, First Deputy Minister Simon Papyan applied to Geoteam Company and its shareholder Lydian International: “Will you start mine development without approval of ore processing project (cyanide production)?” Lydian International chief Executive Tim Coughlin: “Under law, the first permit pertains to mine development and waste disposal. Meanwhile we should receive permit for mining disposal. In-detailed project costs US $ 6 million. Naturally we won’t make any investments unless we know all the permits are issued.” Minister Aram Harutyunyan: We gave our consent to conduct works in the territory of 24.6 ha, as this is tourism zone. There was an agreement not to submit expansion project. Why was the territory was enlarged 12 times? I’m asking the expert. Please explain, why ore output was increased twice? Why isn’t the whole cycle covered? We are involved in the process step by step, out of which we can’t get. Let them prepare the whole cycle, as ore processing may include the use of chemical substances, particularly cyanide. We have Spandaryan reservoir there, and I wouldn’t like to have any cyanide production in its surroundings at any cost...’
We have a question: how Nature Protection Ministry issued its conclusion on cyanide production, if Geoteam Company asserts in its official press release: (http://www.mediamax.am/am/news/business/5062/, http://www.ecolur.org/hy/news/mining/geoteam-company-accusing-ngos-of-bias/3861/): “The EIA on ore processing clearly lays down the use of liquid soda cyanide and heap leaching process for Amoulsar project.  The public hearings on this particular EIA was held on 28 November 2011 in Gorayk, about which an announcement was published in the “Azg” newspaper one month before. Besides newspaper announcement, information about hearings was published in monthly bulletin of the company and displayed on company website. The information about hearings and venue was approved in the same way in October 2011. The EIA was approved on 5 December 2011.”
For our part we would like to mention that on 28 November 2011 Geoteam Company administration held public hearings in Jermuk town (http://www.youtube.com/watch?v=0XlmgAGY-fg&feature=player_embedded) and the question who held public hearings on the same day in Gorayk is left open. EcoLur tried to find the answer to this question from Nature Protection Ministry and asked to provide the following information: whether hearings on cyanide production were held? We also asked the Ministry to provide them the minutes of public hearings and information whether cyanide production was submitted in separate EIA. The ministry reply says: visit www.mnp.am, and that’s it. The website of Nature Protection Ministry has three documents on Amoulsar. The first document “Expanded project on opencast development of Amoulsar gold mine” displayed on 07.03.2012 says nothing about cyanide production. The second document, “Amoulsar gold-bearing quartzite mine” displayed 20.04.2012 also says nothing on cyanide production. The third document, “Program on Planned gold extracting in Amoulsar surroundings through heap leaching” contains description of cyanide production. Nevertheless, neither any data nor information about public hearings have been provided. Besides, at the public hearings in Nature Protection Ministry on 18 April, Minister Aram Harutyunyan stated that conclusion on cyanide production hasn’t been issued yet.
It should be noted that the Ministry displays on its website all the announcements about upcoming public hearings and provides information how it’s possible to learn about the project for the participation in hearings. This is official procedure for environmental impact expert assessment, which wasn’t carried out for cyanide production.
On the other hand, on 12 March 2012 Lydian International Company circulated press release (http://www.lydianinternational.co.uk/press-releases/2012-03-12/lydian-receives-environmental-approval-for-processing-at-amulsar-using-heap-leach-technology) in foreign mass media (not in Armenian mass media), as part of the permitting process for the development of its Amulsar project, it received environmental impact assessment approval for the Company’s planned processing of gold-silver using cyanidation-leaching technology. On the same day, Geoteam Company was holding hearings on Amoulsar project in Saravan Village. The information was displayed on the ministry website together with the project where the part about cyanide production was missing.
The abovementioned gives reasons for the opinion that public has extremely contradicting information about the procedure of receiving permit for cyanide production and various versions of Amoulsar project submitted for public discussions. But it pertains to risks posing threat to environment, health and safety of people connected with mining industry:
- threat of polluting water resources with industrial wastes, such as Spandaryan and Kechout reservoirs, Vorotan and Arpa River drainage basins, and eventually Lake Sevan,
- threat of radiation risks, as there are uranum demonstrations 5 km far from Amoulsar,
- threat of loss or change in the composition of Jermuk mineral waters arising from explosions at open mine,
- risks connected with accumulation of millions tons of dumps and cyanic production,
- loss of 'Jermuk' brand as a center of resort zone, as its development is prescribed by government decision and where millions of investment have been made,
- loss of biodiversity, particularly red-listed species,
- risks for people health.
www.ecolur.org website pages display informational and video materials reflecting:
- public opinion and opinions of independent experts: Hrachya Avagyan, Dr. in Geomineralogical Sciences, Ruben Yadoyan, PhD in  Geominerological Sciences, Engineer-Hydrologist Qnarik Hovhannisyan, Eleonora Gabrielyan – President of Armenian Botanical Society, Dr. in Biological Sciences, one of the authors of Red Book of Armenia, WWF-Armenia Head Karen Manvelyan, PhD in Biological Sciences, WWF-Armenia Expert, field researcher Alexander Malkhasyan, Nazeli Vardanyan, Director of 'Armenian Forest' NGO, Lawyer, Geographer Levon Galstyan, Karine Maysuryan, Head of Experimental Laboratory on Studying Natural Medicinal Factors and Ecomedicine of Institute of   Balneology and Physical Medicine, PhD in Chemical Sciences, Greta Gabrielyan, Chairman of 'Environmental Academy' NGO, Silva Adamyan, Chairman of 'Center for Bird Lovers' NGO, Qnarik Grigoryan, Expert of 'Women for Health and Healthy Environment' NGO, representatives of public civic initiatives such as 'Jermuk Won't Become a Mine', 'Trchkan Supporters', 'Teghout Supporters', 'Heritage' political faction and ANC, heads and doctors of three medicinal-resort complexes in Jermuk, local administration of Jermuk, as well as materials expressing the viewpoint of Nature Protection Ministry of Armenia (Nature Protection Minister, First Deputy Minister Simon Papyan, official replies of the ministry to EcoLur enquiries signed by Ministry Staff Head Edgar Pirumyan, EIA, official minutes of public hearings,)
- viewpoint and comments of Lydian International chief Executive Tim Coughlin, Geoteam Company: Director Hayk Aloyan, Chief Environmentalist Armen Stepanyan, company experts drawing up the company EIA- engineer-hydrologist Valeri Prazyan, Vram Tevosyan, Karen Aghababyan, official press releases of the company addressed to public, including EcoLur,
- Viewpoint of main shareholders of Geoteam Company – EBRD and IFC, a member of WB.
Geoteam Company states that it follows international standards, policy of IFC and EBRD. In this regard we would like to say, that EBRD directors at the annual meeting in London 2012 once again declared about the principles of social and environmental responsibility in their projects, while in the dialogue with public they people in charge assured they intend to introduce the best European standards in mining sector. Instead of threats to public, which signals about risks and address their demands to Amoulsar project, we call for Geoteam Company to start practising dialogue. At the same time, we would like to apply to Lydian International Company, which owns 95% of Geoteam shares, as well as to international financial institutions, which are shareholders of Lydian International Company, to share responsibility for fulfilling principles of reducing environmental and social risks, as well as public participation in decision-making in important environmental matters.
Torabora
extract from first page of kydian website ...... a strong social agenda and unique understanding of the complex political backdrop to this region, Lydian develops its projects responsibly with exceptional emphasis on social and environmental awareness and care. The company minimises environmental impact and engages local communities in order to deliver sustainable social development initiatives.