Հրապարակվել է «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժման հռչակագիրը
Ստեփանակերտում այսօր տեղի է ունեցել «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժման նախաձեռնող խմբի ներկայացուցիչների մամուլի ասուլիսը, որի ընթացքում ներկայացվել է նաև «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժման հռչակագիրը (ստորեւ).
«Արցախի անվտանգության եվ զարգացման ճակատ» հանրային շարժման հռչակագիրը
«Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժումը (այսուհետ՝ Շարժում), համաժողովրդական շարժման ձևաչափով ԱԶԱՏ, ԱՆՎՏԱՆԳ, ԵՐՋԱՆԻԿ և ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԱՐՑԱԽ գաղափար-նպատակի շուրջ կամավոր հիմունքներով միավորում է, որում ներգրավված են քաղաքական ուժեր, հասարակական կազմակերպություններ և անհատ քաղաքացիներ:
Արցախը հայկական պահելու, նրա ամբողջականությունն ու սուբյեկտայնությունն ապահովելու գերխնդրի իրագործման համար Շարժումն իր առջև նպատակ է դրել համախմբել հայության բոլոր հատվածներին և, առաջին հերթին, Արցախի հանրային, քաղաքական, մտավորական, մասնագիտական և այլ շրջանակների:
2023թ. մարտ-մայիս ամիսների ընթացքում քաղաքական ուժերի, հանրային շրջանակների և առանձին անհատների մի մեծ խումբ՝ մոտ 100 մարդ, ընդհանրական ու առանձին խմբերով քննարկումներ է անցկացրել Արցախում ստեղծված իրավիճակի, մեր ժողովրդին սպառնացող վտանգների, օրեցօր խորացող կառավարման ու հումանիտար ճգնաժամերի հաղթահարման ուղիների և այլ հրատապ թեմաներով:
Այդ բանավեճերի և քննարկումների արդյունքում մենք՝ Արցախի ապագայով մտահոգ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներս ու անհատներս, համաձայնության ենք եկել Արցախի անվտանգության ու զարգացման նոր ռազմավարություն ունենալու և նրա հիմնական դրույթները մշակելու շուրջ: Աշխատանքների շարունակման շնորհիվ մեզ հաջողվել է հստակեցնել Արցախի ապագայի տեսլականը, որը ներկայացվել է երկրի իշխանություններին:
2020թ. նոյեմբերից, 44 - օրյա աղետաբեր պատերազմից հետո ձևավորված անվստահության միջավայրը, լիակատար շրջափակումը, վատթարացող տնտեսական պայմանները, սոցիալ-հոգեբանական բարդ իրավիճակը հուշում են, որ առանց հանրային մեծ համախմբման անհնար է լինելու Արցախի ժողովրդի առջև ծառացած գոյաբանական խնդիրների լուծումը: Այդ գործին մեծապես խոչընդոտում է Հայաստանի Հանրապետության գործող իշխանությունների դիրքորոշումը Արցախի հարցում:
Նման իրավիճակում մենք իրավունք չունենք անտարբեր հետևել և դիտորդի դերում մնալ: Պահն օրհասական է և իր երկրի ճակատագրով մտահոգ յուրաքանչյուր հայորդուց, Արցախի հանդեպ համակրանք ունեցող ամեն մի բարեկամից պահանջում է հայրենասիրական մղումները, կարողություններն ու նվիրումի պատրաստակամությունն ուղղել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի համար պայքարին՝ բոլոր հնարավոր միջոցներով։
Մեր նախնիներից ստացած հարազատ ու ծաղկուն Արցախը հայկական պահելու սուրբ նպատակի համար մենք, հրաժարվելով նեղ անձնական շահերից, վեր կանգնելով կուսակցական, պաշտոնական դիրքերից, հռչակում ենք «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժումը՝ որպես համախմբման ու միասնաբար պայքարելու կամքի և վճռականության դրսևորում։
Բոլոր նրանք, ովքեր ընդունում են մեր կողմից հայտարարված գաղափար-նպատակը, ովքեր գիտակցում են իրենց պատասխանատվությունը Հայրենիքի հանդեպ, ում համար թանկ են հայկական արմատներն և մեր երեխաների ապագան՝ կարող են միանալ մեզ՝ անդամակցելով հանրային շարժմանը և ուժեղացնելով Արցախի անվտանգության ու զարգացման ճակատը։

Опубликована декларация общественного движения «Фронт безопасности и развития Арцаха»
Сегодня в Степанакерте состоялась пресс-конференция представителей инициативной группы общественного движения «Фронт безопасности и развития Арцаха», в ходе которой была представлена также Декларация общественного движения «Фронт безопасности и развития Арцаха»:
Декларация общественного движения «Фронт безопасности и развития Арцаха»
Общественное движение «Фронт безопасности и развития Арцаха (далее – Движение) является объединением на добровольных основах вокруг идеи-цели СВОБОДНОГО, БЕЗОПАСНОГО, СЧАСТЛИВОГО И АРМЯНСКОГО АРЦАХА в формате всенародного движения, в котором участвуют политические силы, общественные организации и частные граждане.
Для реализации сверхзадачи сохранения Арцаха армянским, обеспечения его целостности и субъектности Движение ставит перед собой цель консолидировать все части армянства и в первую очередь общественные, политические, интеллектуальные, профессиональные и другие круги Арцаха.
В течение марта-мая 2023 года большая группа политических сил, общественных кругов и отдельных лиц, около 100 человек, на общих собраниях и в отдельных группах проводили обсуждение создавшейся в Арцахе ситуации, угрожающих нашему народу опасностей, путей преодоления день ото дня углубляющегося кризиса управления и гуманитарного кризиса и по другим актуальным темам.
В результате этих дискуссий и обсуждений мы, представители озабоченных будущим Арцаха организаций и частные лица, пришли к согласию о необходимости иметь новую стратегию безопасности и развития Арцаха и о разработке её основных положений. Благодаря продолжению работ нам удалось уточнить видение будущего Арцаха, которое представлено руководству страны.
Атмосфера недоверия, сформировавшаяся после ноября 2020 года, 44-дневной войны, полная блокада, ухудшающиеся экономические условия, сложная социально-психологическая ситуация приводят к заключению, что без большой общественной консолидации невозможно будет решение стоящих перед народом Арцаха экзистенциальных задач. Этому делу в значительной степени препятствует позиция действующих властей Республики Армения в вопросе Арцаха.
В подобной ситуации мы не имеем права безразлично следить и оставаться в роли наблюдателя. Момент судьбоносный и требует от каждого озабоченного судьбой своей страны армянина, от каждого сочувствующего Арцаху друга, с готовностью направить свои патриотические порывы, возможности и самоотверженность на борьбу за право на самоопределение народа Арцаха всеми возможными средствами.
Ради святой цели сохранить армянским полученный нами от наших предков родной и цветущий Арцах мы, отказавшись от своих личных интересов, встав выше партийных, должностных позиций, провозглашаем общественное движение «Фронт безопасности и развития Арцаха» проявлением консолидации, воли и решимости бороться сообща.
Все те, кто принимает заявленную нами идею-цель, кто осознаёт свою ответственность перед Отечеством, кому дороги армянские корни и будущее наших детей, могут присоединиться к нам, став членами общественного движения и укрепляя Фронт безопасности и развития Арцаха.