Կթողարկվի «Նանսեն-150» հուշամեդալ
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների իրականացման և Ֆրիտյոֆ Նանսենի ծննդյան 150-ամյակի կապակցությամբ հոբելյանական հուշամեդալների թողարկման նպատակով կառավարությունը Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին տրամադրելու համար ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությանը հատկացրել է 12 մլն 930 հազար դրամ։
Թանգարան-ինստիտուտն այդ գումարով տարբեր աղբյուրներից ձեռք կբերի թանգարանային ցուցադրությունների կազմակերպման համար անհրաժեշտ միավորներ, կհոգա «Հայոց ցեղասպանությունը և սկանդինավյան արձագանքը» թեմայով գիտաժողովին հրավիրված երկու օտարերկրյա գիտնականների ճանապարհածախսը, կթողարկի Նանսենին նվիրված հոբելյանական հուշամեդալի 500 օրինակ։

Будет выпущена памятная медаль “Нансен-150”
С целью осуществления мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, и выпуска памятной юбилейной медали по случаю 150-летия со дня рождения Фритьофа Нансена правительство РА выделило Министерству образования и науки 12 млн 930 тысяч драмов для передачи Музею-институту Геноцида армян.
На выделенные средства деньги Музей-институт приобретет из различных источников необходимые единицы для организации музейных экспозиций, оплатит дорожные расходы двух зарубежных ученых, приглашенных на конференцию "Геноцид армян и скандинавский отклик", а также выпустит 500 экземпляров памятной юбилейной медали, посвященной Нансену.