«Չափազանց կարևոր է, որ ՀՀ-ն շարունակի հանդես գալ Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության դիրքերից». ԱՀ ԱԳ նախարար
Արցախի Հանրապետության արտգործնախարար Սերգեյ Ղազարյանը պատասխանել է «Արցախպրես» լրատվական գործակալության հարցերին։ Հարցազրույցը ներկայացնում ենք ստորև.
-Պարոն նախարար, տարիներ շարունակ արցախյան փորձագիտական հանրույթի կողմից և երբեմն էլ պաշտոնական որոշակի մակարդակով կարծիք է հայտնվել, որ պետք է փոխվեն բանակցային գործընթացի մեթոդաբանությունն ու փիլիսոփայությունը։ Համաձայն ե՞ք, որ կարգավորման հիմքում պետք է դրվեին ոչ թե հակամարտության և դրա ռազմական զարգացման հետևանքները, իմա՝ տարածքների հարցը, այլ հակամարտության բուն պատճառը՝ Արցախի կարգավիճակը։ Ըստ Ձեզ, ինչքանով էր ճիշտ և արդարացված միջնորդների բանակցային ռազմավարությունը:
- Արցախի կարգավիճակը միշտ էլ եղել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հայկական կողմերի օրակարգի առանցքային կետը։ 1994 թ․ Արցախի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հրադադարի կնքումից ի վեր և բանակցային գործընթացի ողջ ընթացքում Արցախի և Հայաստանի իշխանությունները հանդես են եկել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ և փոխզիջումային կարգավորման օգտին, որի առանցքում պետք է լիներ Արցախի վերջնական կարգավիճակի որոշումը:
Այնինչ Ադրբեջանը, թաքնվելով բանակցային գործընթացի ետևում և ժամանակ ձգձգելով, բացահայտ կերպով պատրաստվում էր հիմնախնդրի ռազմական ճանապարհով լուծմանը: Տարիներ շարունակ միջնորդների կողմից արված այն հայտարարությունները, որ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի, անարդյունավետ դուրս եկան այն պարզ պատճառով, որ բանակցային գործընթացում Ադրբեջանի ապակառուցողական դիրքորոշումը, հրադադարի ռեժիմի կանոնավոր խախտումները և ուժի կիրառման դեպքերը միջնորդ երկրների կողմից չէին արժանանում համարժեք դատապարտման և արձագանքի։ Մինչդեռ Ադրբեջանը, որպես միջազգային հանրության անդամ և բանակցային կողմ, ստանձնել էր հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու հստակ պարտավորություն:
Հետևաբար, այսօր Ադրբեջանի կողմից հնչող այն պնդումները, թե ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծված է, չեն համապատասխանում իրականությանը, ինչն արտացոլված է նաև գործընթացում ներգրավված դերակատարների դիրքորոշումներում։ Միջազգային մակարդակով Արցախի կարգավիճակի հարցը մնում է չլուծված, և մենք ակնկալում ենք, որ միջազգային հանրությունը և, առաջին հերթին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները, լրացուցիչ ջանքեր կգործադրեն Արցախի լիիրավ մասնակցությամբ բանակցային գործընթացի վերակագնման ուղղությամբ, առանց որի անհնար կլինի հասնել հակամարտության վերջնական և համապարփակ կարգավորմանը։
-Իսկ ինչպե՞ս կբնորոշեիք Արցախի շրջափակումը, ի՞նչ երևույթ է սա։
Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Արցախի 120 հազար բնակիչների ավելի քան 5 ամիս տևող շրջափակումը ոչ այլ ինչ է, քան Ադրբեջանի կողմից 2020 թ. սեպտեմբերին սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի շարունակություն, որի նպատակն է ուժի կիրառման, պարտադրանքի և էթնիկ զտման հետևողական քաղաքականության միջոցով հասնել Արցախի հայաթափմանը և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության հարցի միջազգային օրակարգից դուրսբերմանը: Ակնհայտ է, որ Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների զանգվածային խախտումներով, Արցախում բնականոն կյանքի համար անտանելի պայմաններ ստեղծելով՝ ռազմաքաղաքական շանտաժի և պարտադրանքի քաղաքականությամբ պաշտոնական Բաքուն ձգտում է հասնել իր հիմնական և առաջնային նպատակներից մեկին. ստիպել արցախցուն անորոշությունից և վախից ելնելով լքել սեփական հայրենիքը:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում արցախյան հիմնախնդրի քաղաքական կարգավորման և դրա միջոցով Ադրբեջանի ռազմատենչ նկրտումները զսպելու գործում միջազգային ջանքերը։ Մասնավորապես, ի՞նչ պետք է անի, ըստ Ձեզ, միջազգային հանրությունն այս դեպքում։
-Միջազգային հանրությունն ունի հստակ քաղաքական և իրավական պարտավորություններ և մեխանիզմներ՝ կանխելու մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումները, հատկապես դրանց այնպիսի ծայրահեղ դրսևորումները, ինչպիսիք են մարդկության դեմ հանցագործությունները և ցեղասպանությունը։ Արցախի շրջափակումն այն կարմիր դրոշակն է, որը պետք է ահազանգի միջազգային հանրությանը հնարավոր զանգվածային հանցագործութունների մասին։
Արցախի ժողովրդի դեմ հնարավոր զանգվածային հանցագործությունները կանխելու պարտավորության շրջանակներում, միջազգային հանրությունը, քաղաքական և դիվանագիտական գործիքներ կիրառելուց բացի, պետք է համապատասխան իրավական գնահատականներ տա Ադրբեջանի հանցավոր գործողություններին։ Բանակցային գործընթացում իրական առաջընթաց ապահովելու ուղղությամբ միջնորդների և այլ դերակատարների կողմից գործադրվող ջանքերը չեն կարող և չպետք է փոխարինեն այն հստակ քայլերին ու գործողություններին, որոնք միջազգային հանրությունը՝ ի դեմս ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ երկրների պարտավոր է ձեռնարկել՝ կանխելու ցեղասպանությունը, մարդկության դեմ հանցագործությունները և էթնիկ զտումները աշխարհի ցանկացած կետում, առանց քաղաքական, տնտեսական, աշխարհագրական կամ այլ նկատառումներ հաշվի առնելու։
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը նաև այն մարմինն է, որը պետք է ապահովի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների կատարումը։ 2023 թ․ փետրվարի 22-ի ՄԱԿ-ի բարձրագույն դատական մարմինը որոշում է ընդունել Ադրբեջանի նկատմամբ կիրառել միջանկյալ միջոց՝ պարտավորեցնելով վերջինիս ապահովել Արցախի ապաշրջափակումը և Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով ազատ տեղաշարժը։ Այդ որոշումը տրամաբանական շարունակությունն է մինչ այդ՝ 2021 թ․ դեկտեմբերի 7-ին կայացված միջանկյալ միջոցների վերաբերյալ որոշման, որով դատարանը պարտավորեցրել է Ադրբեջանին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները` կանխելու հայ ազգային կամ էթնիկ ծագում ունեցող անձանց դեմ ռասայական ատելության և խտրականության հրահրումը և խթանումը, այդ թվում` պաշտոնյաների և պետական հաստատությունների կողմից։ Նույն որոշմամբ դատարանը պարտավորեցրել է Ադրբեջանին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները` կանխելու և պատժելու հայկական մշակութային ժառանգության, ներառյալ՝ եկեղեցիների, պաշտամունքի վայրերի, հուշարձանների և գերեզմանատների նկատմամբ վանդալիզմի և պղծման գործողությունները: Այս առումով մենք ակնկալում ենք ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի համապատասխան գործողությունները՝ ապահովելու այդ որոշումների իրականացումը։
-Կարելի է փաստել, որ Ադրբեջանի կողմից շարունակվող շրջափակումը և վերջին տարիների բոլոր հանցագործությունները հետևանք են վերջինիս ագրեսիվ և ապակառուցողական քաղաքականությանը պատշաճ գնահատականի և արձագանքի բացակայության, և եթե հակամարտությունը համապարփակ և կայուն լուծում չստանա, ապա նման հանցագործությունները, ամենայն հավանականությամբ, շարունակվելու են: Այս առումով Դուք տեսնու՞մ եք հեռանկարը, և ի՞նչ լուծում պետք է ստանա հակամարտությունը, ի՞նչ սկզբունքներով և ի՞նչ ձևաչափերով, որպեսզի այն լինի արդարացի և արդյունավետ: Եվ արդյո՞ք Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված բանակցություններն կարող են բերել ադրբեջանա-արցախյան հակամարտության կարգավորմանը, և ինչպիսի՞ն է Արցախի Հանրապետության դիրքորոշումը այս հարցում:
-Արցախի ժողովրդի և իշխանությունների դիրքորոշումն այս հարցում միասնական է. միայն Արցախի ժողովրդի կողմից իրացված ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումը կարող է հիմք հանդիսանալ հակամարտության կայուն կարգավորման և տարածաշրջանում երկարաժամկետ և արդար խաղաղության ու կայունության հաստատման համար։ Մենք պատրաստ ենք հակամարտության համապարփակ և փոխընդունելի լուծման շուրջ բանակցություններ սկսել Ադրբեջանի հետ՝ համաձայնեցված և միջազգայնորեն ճանաչված բանակցային ձևաչափով, կողմերի իրավահավասարության և պարտավորությունների իրականացման միջազգային ամուր երաշխիքների հիման վրա։
Նախքան հակամարտության վերջնական և համապարփակ կարգավորման ուղղությամբ լիարժեք ձևաչափով բանակցությունների համար պայմանների ստեղծումը՝ նպատակահարմար է հումանիտար և տեխնիկական հարցերի շուրջ երկխոսության հաստատումը Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև, որը սակայն չպետք է և չի կարող փոխարինել քաղաքական հարցերի շուրջ բանակցություններին։
Այս համատեքստում անհրաժեշտ է ընդգծել, որ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորումը, սահմանազատումը և սահմանագծումը չեն կարող կանխորոշել ԼՂ հիմնախնդրի հանգուցալուծումը և Արցախի վերջնական կարգավիճակը։ Միևնույն ժամանակ առանց ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման, ասել է թե՝ կիսատ մոտեցմամբ հնարավոր չէ պատկերացնել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների վերջնական կարգավորումն ու կայուն խաղաղության հաստատումը: Չնայած առկա դժվարություններին՝ չափազանց կարևոր է, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետությունն իր հերթին շարունակի հանդես գալ Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության դիրքերից։
Եթե այսօր հնարավոր չէ հասնել Արցախի կարգավիճակի շուրջ բանակցային լուծման, ապա պետք է ընդունել այս խնդրի առկայությունը և հետաձգել որոշման ընդունումը մինչև դրա համար ստեղծվեն բարենպաստ պայմաններ՝ միաժամանակ այդ ընթացքում ապահովելով Արցախի ժողովրդի անվտանգության և ինքնիշխանության արդյունավետ և հուսալի միջազգային երաշխիքներ։

The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh, Sergey Ghazaryan, answered questions of "Artsakhpress" regarding the effectiveness of the mediation negotiating strategy of the international actors and the international efforts for a political settlement of the conflict and, thereby, curbing the military ambitions of Azerbaijan.
Mr. Minister, for years the expert community of Artsakh and sometimes even certain officials have expressed the opinion that the methodology and philosophy of the Nagorno-Karabakh peace process must be changed. Do you agree that the process should have been based not on the consequences of the conflict and the military developments, i.e. the issue of territories, but its root cause, which is the status of Artsakh? In your opinion, to what extent was the negotiating strategy of the mediators reasonable and justified?
The status of Artsakh has always been the key item on the agenda of the Armenian sides within the settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict. Since the signing of the ceasefire between Artsakh, Armenia and Azerbaijan in 1994 and throughout the negotiation process, the authorities of both Artsakh and Armenia advocated a peaceful and compromise solution of the Azerbaijan-Karabakh conflict, the core of which should have been the determination of the final status of Artsakh.
Meanwhile, Azerbaijan was hiding behind the negotiation process and dragging out time, openly preparing for a military solution to the conflict. Statements made by the mediators over the years about the lack of a military solution to the conflict proved ineffective for the simple reason that the destructive position of Azerbaijan in the negotiations, the regular violations of the ceasefire and the use of force did not receive adequate condemnation and response from the mediators. Meanwhile, Azerbaijan, as a member of the international community and a party to the negotiations, has made a clear commitment to resolve the conflict peacefully.
Therefore, the claims made by Azerbaijan today that the Azerbaijan-Karabakh conflict has been resolved do not correspond to reality, which is also reflected in the positions of the international actors involved in the process. At the international level, the issue of the status of Artsakh remains unresolved, and we expect that the international community and, first of all, the OSCE Minsk Group co-chairing countries will make additional efforts to restore the negotiation process with the full participation of Artsakh, without which it is impossible to achieve a final and comprehensive settlement of the conflict.
How would you characterise the blockade of Artsakh? What is it?
The blockade of the 120,000 people of Artsakh by the Azerbaijani authorities for more than 5 months is nothing but a continuation of the aggressive war unleashed by Azerbaijan in September 2020, which is aimed at driving the Armenians out of Artsakh and the withdrawal of the Nagorno-Karabakh issue from the international agenda through the use of force, coercion and a consistent policy of ethnic cleansing. It is obvious that by massive violations of fundamental rights of the people of Artsakh, creating unbearable conditions for normal life activity in Artsakh, and through a policy of military-political blackmail and coercion, the Azerbaijani authorities are striving to achieve one of their main and primary goals, namely, to force the population of Artsakh to leave their homeland out of uncertainty and fear.
How do you assess the international efforts for a political settlement of the conflict and, thereby, curbing the military ambitions of Azerbaijan? In particular, what do you think the international community should do in this case?
The international community has clear political and legal obligations and mechanisms to prevent mass violations of human rights, especially their extreme manifestations, such as crimes against humanity and genocide. The blockade of Artsakh is a red flag that should warn the international community of possible mass crimes.
As part of the obligation to prevent possible mass crimes against the people of Artsakh, the international community, in addition to using political and diplomatic means, must give appropriate legal assessment of Azerbaijan's criminal actions. The efforts of mediators and other actors to ensure real progress in the negotiations cannot and should not replace the clear steps and actions that the international community, represented by the member states of the UN Security Council, must take to prevent genocide, crimes against humanity and ethnic cleansing anywhere in the world regardless of political, economic, geographical or other considerations.
The UN Security Council is also the body that should enforce the decisions of the International Court of Justice. On 22 February 2023, the highest judicial body of the UN indicated an interim measure to Azerbaijan, obliging the latter to ensure the lifting of the blockade of Artsakh and the freedom of movement along the Lachin Corridor in both directions. This decision was the logical continuation of the previous decision on interim measures taken on 7 December 2021, by which the Court ordered Azerbaijan to take all necessary measures to prevent the incitement and promotion of racial hatred and discrimination, including by its officials and public institutions, targeted at persons of Armenian national or ethnic origin. By the same decision, the Court ordered Azerbaijan to take all necessary measures to prevent and punish acts of vandalism and desecration of Armenian cultural heritage, including but not limited to churches and other places of worship, monuments, landmarks, cemeteries, etc. In this regard, we expect the appropriate actions of the UN Security Council to ensure the implementation of these decisions of the ICJ.
It can be stated that the ongoing blockade and all the crimes of recent years are the result of a lack of proper assessment and response to the aggressive and destructive policy of Azerbaijan, and if a comprehensive and lasting settlement of the conflict is not achieved, such crimes are likely to continue. In this regard, do you see any prospects, and what should be the solution to the conflict, on what principles and in what format, in order for it to be fair and effective? Can the negotiations on normalisation of Armenia-Azerbaijan relations lead to the settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict, and what is the position of the Republic of Artsakh on this issue?
The people and authorities of Artsakh have a common position on this issue. Only recognition of the right to self-determination exercised by the people of Artsakh can become the basis for a durable solution of the conflict and the establishment of just and lasting peace and stability in the region. We stand ready to start negotiations on a comprehensive and mutually acceptable solution to the conflict with Azerbaijan, in an agreed and internationally recognised negotiation format, based on strong international guarantees of the equal rights of the parties and the full implementation of their obligations.
Before creating conditions for negotiations in a full-fledged format on a final and comprehensive settlement of the conflict, there is a need to establish a dialogue on humanitarian and technical issues between Stepanakert and Baku, which, however, should not and cannot replace political negotiations.
In this context, it must be emphasized that the normalisation of Armenia-Azerbaijan relations, delimitation and demarcation of borders cannot predetermine the resolution of the Nagorno-Karabakh conflict and the final status of Artsakh. At the same time, without the settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict, i.e., with a half-hearted approach, it is impossible to imagine the final normalisation of Armenia-Azerbaijan relations and the establishment of lasting peace. Despite the existing difficulties, it is extremely important for the Republic of Armenia to continue protecting the rights of the people of Artsakh.
If it is not possible today to reach a negotiated solution on the status of Artsakh, then it is necessary to recognise the existence of this problem and postpone the adoption of a decision until favourable conditions are created for this, while at the same time providing effective and reliable international guarantees of the security and sovereignty of the people of Artsakh.