«Պետք է ընտրենք պատերազմի և խաղաղության միջև»․ Գևորգ Պապոյանը՝ Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու մասին
«Այս իրավիճակում պետք է որոշում կայացնենք՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ գնու՞մ ենք նոր պատերազմի՝ դրանից բխող կանխատեսելի հետևանքներով, թե՞ գնում ենք խաղաղության ճանապարհով, պաշտպանում ենք Հայաստանի անկախությունը, ՀՀ ինքնիշխանությունը, հայ ժողովրդի անվտանգությունը, այս հողի վրա հայ ժողովրդի ապրելու իրավունքը»,- այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պապոյանը։
Ըստ պատգամավորի՝ պետք է հաշվի առնել նաև Ռուսաստանի այսօրվա աշխարհաքաղաքական վիճակը, Հայաստանին տրվող հնարավոր աջակցության չափը․
-Խաղաղության գինը Արցախի հանձնո՞ւմն է,- հարցրեց լրագրողը։
«Ո՛չ, Դուք սխալ հասկացաք։ Արցախում հայ ժողովրդի ապրելու իրավունքը, սա է կարևորը։ Այսինքն՝ պետք է ընտրություն կատարել պատերազմի, արկածախնդրության և խաղաղության միջև։ Իմ կարծիքով՝ քանի որ պատերազմն ու արկածախնդրությունը բերելու են Հայաստանի անկանխության կորստի վտանգի, տարածքային ամբողջականության լրջագույն խնդիրների առաջացման և բազմատեսակ կորուստների, կարծում ենք, որ պետք է շարունակել շարժվել խաղաղության օրակարգով, որն այլընտրանք չունի, օրակարգում չկա այլ տարբերակ»,- նշեց նա։
Պապոյանի խոսքով՝ այսօրվա համար շատ կարևոր է Հայաստանի անկախությունը, տարածքային ամբողջականությունը, պատերազմի, արտագաղթի բացառումը, արցախահայության իրավունքների հարցը, և արցախահայության՝ Արցախում ապրելու մշտականության հարցի լուծումը․
«Այս պահին կա երկու տարբերակ՝ խաղաղություն, Հայաստանի տարածքային ամբողջականության պաշտպանություն և Հայաստան պետություն ունենալ, և կա մյուս տարբերակը՝ պատերազմ, Հայաստանի տարածքային ամբողջականության խարխլում, միգուցե նաև Հայաստանի անկախության կորուստ»,- նշեց իշխանական պատգամավորը։
Նրա կարծիքով՝ Հայաստանն այս վիճակին են հասցրել այն ուժերը, որոնք երկար տարիներ Արցախի հարցում բանակցել են տարածքները տալու մասին, Արցախն ու Հայաստանը թալանել են՝ միևնույն ժամանակ չհզորացնելով բանակն ու պետությունը։
«Այդ իրավիճակը բերել, հասցրել է Ապրիլյան պատերազմին, 44-օրյա պատերազմին։ Եթե 20-25 տարում դու ոչինչ չես անում կամ անում ես շատ քիչ, ինչ հնարավոր էր անել, բնականաբար, էդպես կլինի։ 6.6 մլրդ դոլարի երկու տարում Լաչինում, Աղդամում և այլ տեղերում Ադրբեջանը ներդրում է արել, քանի միլիոն դրամի ներդրում էր արել Հայաստանն այդ տարածքներում։ Նախկին իշխանություններն են բերել, հասցրել դրան։ Ժամանակն է, որ ռեալ հասկանանք իրավիճակը և հանուն այս ժողովրդի, այս պետության որոշումներ կայացնենք»,- ասաց պատգամավորը։

“Мы должны выбрать между войной и миром”: Геворк Папоян о признании Арцаха в составе Азербайджана
“В этой ситуации мы должны принять решение: идти к новой войне с Турцией и Азербайджаном со всеми вытекающими из этого предсказуемыми последствиями или идти к миру, защитить независимость и суверенитет Армении, безопасность армянского народа, его право жить на этой земле”,- заявил на сегодняшнем брифинге депутат властной фракции “Гражданский договор” Геворк Папоян, призвав учитывать также сегодняшнюю геополитическую ситуацию в России, объем потенциальной помощи Армении.
“Значит, цена мира – сдача Арцаха?” – спросил журналист. “Нет, вы неправильно поняли,- ответил Г.Папоян. – Важно право армянского народа жить в Арцахе. То есть нужно сделать выбор между войной и миром. Поскольку война и авантюрный подход, на мой взгляд, могут привести к потере независимости Армении, создать серьезнейшие проблемы территориальной целостности, различным потерям, то мы считаем, что нужно продолжать руководствоваться мирной повесткой, которая не имеет альтернативы”.
По словам депутата, на сегодняшний день большую важность представляют вопросы независимости и территориальной целостности Армении, войны, исключения эмиграции, защиты прав арцахских армян, решение вопроса их постоянного проживания в Арцахе.
“На данный момент есть два варианта: первый – мир, защита территориальной целостности Армении, сохранение армянского государства, второй – война, угроза территориальной целостности, возможно, даже потеря независимости Армении”,- отметил Папоян.
Он также заявил, что до такой ситуации Армению довели те силы, которые в вопросе Арцаха долгие годы вели переговоры о сдаче территорий, грабили Арцах и Армению, не занимались усилением армии и государства.
“Эта ситуация привела к апрельской войне, к 44-дневной войне. Если на протяжении 20-25 лет ничего не делать или делать очень мало, то так и должно было быть. За два года Азербайджан инвестировал в Лачине, Агдаме и других местах 6,6 млрд долларов. Сколько миллионов драмов инвестировала в эти территории Армения? Пришло время реально оценить ситуацию и принять решения во имя народа и государства”,- сказал депутат.