Փաշինյանը անկլավների փոխանակման երկու տարբերակ է նշում
Պատգամավոր Ծովինար Վարդանյանն Ազգային ժողովում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին խնդրեց պարզաբանել օրեր առաջ մամուլի ասուլիսի ժամանակ անկլավների վերաբերյալ հնչեցրած մտքերը, որ «քաղաքական շրջանակները» թեման չշահարկեն:
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ բարեբախտաբար կամ դժբախտաբար անկլավների վերաբերյալ ոչ մի բան որոշված չէ:
«Պետք է արձանագրեմ, որ անկլավների թեման քաղաքական մակարդակում գոյություն է ունեցել միշտ և շատ վաղուց»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա հղում արեց 1999թ․ տարածքների փոխանակման փաստաթղթի հոդվածներից մեկին, որը վերաբերում է Հայաստանի և Ադրբեջանի անկլավներին: Ըստ վարչապետի՝ հարցը քաղաքական և իրավական կողմ ունի: Մյունխենում և Բրյուսելում եղել է հետևյալ խոսակցությունը՝ փոխադարձաբար ճանաչում են անկլավների գոյությունը: Նա նշեց, որ Արծվաշենը պատկանել է Հայաստանին, և անկլավներ, որոնք այժմ Հայաստանի տիրապետության տակ են, պատկանել են Ադրբեջանին:
«Այո, քաղաքական մակարդակում դա մենք ճանաչում ենք: Ասել եմ, որ իրավական մակարդակում մենք լրացուցիչ հարցեր ունենք առնվազն դրանցից մի քանիսի հետ կապված»,- նշեց Ն. Փաշինյանը:
Վարչապետի փոխանցմամբ՝ այս արձանագրումից հետո, երբ հայտարարվում է, որ փոխադարձաբար Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչում են միմյանց՝ 29.8 հազ. և 86.6 հազ. քառակուսի կիլոմետր տարածքները, անկլավների մասն է առաջ գալիս:
Ասաց, որ խնդրի լուծման տարբերակներից մեկն այն է, որ այն անկլավը, որը գտնվում է երկրի սահմանների ներսում, մնում է այդ պետությանը, որը դրսում՝ այն պետությանը: Կամ կողմերից մեկը կարող է ասել, որ չի ուզում իր անկլավը մյուսների դիմաց, սակայն այդտեղ էլ քննարկման հարցեր կան:
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ հարցի հետ կապված դեռ լուծում, վերջնական տարբերակ չկա, հնչել են կարծիքներ, որոնցից ոչ մեկը չի մերժվել:
Վարչապետի դիտարկմամբ՝ հարցը պետք է դիտարկել պատերազմի կամ խաղաղության մեջ: Եթե խաղաղության տեսանկյունից են նայում՝ տեխնիկական է, պատերազմի ժամանակ՝ լուրջ հարց է:

Пашинян представил два варианта решения вопроса анклавов
Депутат Национального Собрания Цовинар Варданян сегодня во время правительственного часа попросила премьер-министра Никола Пашиняна прокомментировать высказывания об анклавах, прозвучавшие на состоявшейся на днях пресс-конференции, чтобы “политические круги не спекулировали этой темой”.
По словам Н.Пашиняна, к счастью или к сожалению, какие-либо решения по анклавам не приняты.
“Должен констатировать, что на политическом уровне тема анклавов существовала всегда и очень давно”,- сказал глава правительства, сославшись на один из документов об обмене территориями от 1999 года, который касался анклавов Армении и Азербайджана. Как отметил Никол Пашинян, вопрос имеет политическую и правовую стороны. В Мюнхене и Брюсселе было высказано мнение о взаимном признании существования анклавов. Пашинян отметил, что Арцвашен принадлежал Армении, а анклавы, которые сейчас находятся под контролем Армении, принадлежали Азербайджану.
“Да, на политическом уровне мы это признаем. Я сказал, что на правовом уровне у нас есть дополнительные вопросы, касающиеся как минимум нескольких анклавов”,- добавил Пашинян.
По словам главы правительства, после того, как будет объявлено о взаимном признании Арменией и Азербайджаном территорий площадью 29.8 кв.км и 86.6 кв.км, на первый план выйдет вопрос анклавов.
Один из вариантов решения этого вопроса состоит в следующем: анклав, который находится внутри границ страны, отходит к ней, анклав, который находится за ее пределами, отходит к другой стране. Одна из сторон может заявить, что не хочет свой анклав против других, и это тоже подлежит обсуждению.
Окончательного варианта решения данного вопроса пока нет, при этом ни одно из прозвучавших мнений не было отклонено, сказал Н.Пашинян .