Բենտուն պորտուգալացիներին ֆավորիտ չի համարում
Պորտուգալիայի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Պաուլու Բենտուն Հոլանդիայի նկատմամբ 2-1 հաշվով հաղթանակից եւ 1/4-ի ուղեգիր նվաճելուց հետո ասել է, որ հպարտ է իր թիմով: «Մենք փայլուն կերպով կատարեցինք առաջադրանքը՝ հիմնականում շնորհիվ նրա, որ միասնական էինք այս երեք խաղերի ընթացքում: Ես շատ հպարտ եմ, թե ինչպես մենք խաղացինք զուտ թիմային տեսանկյունից»,- նշել է Բենտուն:
Ըստ մարզչին՝ եթե չհաշվենք առաջին 12 րոպեները, թիմն անցկացրել է մրցաշարում իր լավագույն խաղը. «Մենք հավատարիմ մնացինք մեր փիլիսոփայությանը եւ հիմա դրանով կարող ենք հպարտանալ: Միշտ ունակ ենք եղել ճիշտ արձագանքել անհաջող պահերին ու երբեք չենք հանձնվել»:
Պորտուգալացին չեխերի հետ 1/4 եզրափակչում իրենց ֆավորիտ չի համարում: Նրա մոտեցմամբ՝ պետք է շարունակել աշխատել նույն ոճով ու ցույց տալ այն մակարդակը, որով մինչ այս հանդես են եկել. այդ դեպքում գուցե թիմը դուրս գա կիսաեզրափակիչ:
Հոլանդացիների մարզիչ Բերտ վան Մարվեյկն էլ նշել է, որ թիմի մոտ անվստահությունը սկսվել է դանիացիների հետ մեկնարկային խաղում կրած պարտությունից: Մասնագետը շեշտել է թիմի անկայունությունը ամեն ընդունած գոլից հետո: Ըստ նրան՝ երկրորդ գնդակն իր հավաքականին վստահություն կհաղորդեր: Վան Մարվեյկն ամբողջությամբ իր վրա է վերցրել անհաջողության պատասխանատվությունը: Նշելով, որ սա գրեթե նույն թիմն է, ինչ 2010-ի աշխարհի փոխչեմպիոն դարձած ընտրանին՝ մարզիչն ասել է, որ ուզում էին կոլեկտիվն ավելի երիտասարդացնել, պահեստայինների նստարանը երկարեցնել: Պորտուգալացիների հետ խաղում, հոլանդացու կարծիքով, մրցակցին օգնել է իրենց անհատական սխալն ու այն, որ առաջատարներն այդպես էլ իրենց խաղը չեն ցուցադրել:

Bento Doesn't Regard Portugal as Favorites in Match With Czechs
Portugal coach Paulo Bento said he was proud of his players after yesterday’s 2-1 win against Holland. The win ensured that Portugal finished the 'group of death' as runners-up and would advance to the final eight.
“We brilliantly achieved what we had to do, mostly due to the fact that we played as a team in these 3 games,” said Bento.
According to the coach, if we don’t include the first 12 minutes, Portugal played the best game of the series. “We remained true to our philosophy and we can be proud of that. We have always been able to correctly respond to challenges and have never given up,” said Bento.
The coach doesn’t see his team as favourites in their upcoming match with the Czechs. He says they must continue to play in the same style and exhibit the same level of play. If they do, he says they have a chance of making it to the semi finals.
Holland coach Bert van Marwijk, whose team is out of the running after yesterday’s loss, said his side started to exhibit a lack of confidence after their loss to Denmark.