Վերականգնվել է Կարմիր խաչի կողմից Արցախից բուժառուների տեղափոխումը ՀՀ բժշկական կենտրոններ
Այսօր՝ մայիսի 26-ին, ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 15 բուժառու՝ ուղեկցողների հետ միասին, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հայտնում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից։
12 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ժամանակին ուղեգրվել էին ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։ Դեռևս տասնյակ բուժառուներ սպասում են իրենց տեղափոխությանը Հայաստանի Հանրապետություն:
«Արևիկ» բուժմիավորումում 6 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում: «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 6 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում մասնակիորեն վերականգնվել են պլանային հետազոտությունները և միջամտությունները։

При посредничестве МККК возобновилась перевозка пациентов из Арцаха в медцентры РА
Сегодня, 26 мая, 15 пациентов ЗАО “Республиканский медицинский центр” Министерства здравоохранения Республики Арцах вместе с сопровождающими были перевезены в специализированные медицинские центры Армении. Транспортировка больных была осуществлена при посредничестве и в сопровождении представителей Международного Комитета Красного Креста.
12 пациентов, которые в рамках госзаказа были направлены на лечение в Армению, вместе с сопровождающими вернулись в Арцах. Своей очереди на перевозку в специализированные медцентры РА ждут десятки больных.
В реанимационном и неонатальном отделениях медобъединения “Аревик” лечение получают 6 детей. В реанимационном отделении ЗАО “Республиканский медицинский центр” находятся шесть пациентов, состояние трех из них крайне тяжелое.
В подведомственных Минздраву Арцаха медучреждениях частично возобновились плановые обследования и операции.