Գեներալ Կառլոս Պետրոսյանը սեփականաշնորհել է «Հաղթանակ» զբոսայգու 6900 քմ տարածքը
Երևանի «Հաղթանակ» զբոսայգու շուրջ քրեական և իրավական պատմությունները չավարտված` կոռուպցիոն մի նոր պատմություն է ի հայտ գալիս։ Զբոսայգում գտնվող «Գոլդեն փելիս» հյուրանոցի տարածքը պետությանը վերադարձնելու գործը դեռ չի հանգուցալուծվել, «Հետք»-ը պարզել է, որ զբոսայգու ևս մեկ տարածք է սեփականաշնորհվել։
Հայաստանի օրենսդրությամբ արգելվում է անտառների, այգիների, մանկապարտեզների սեփականաշնորհումը, դրանք վաճառքի ենթակա չեն։ Բայց դա չի խանգարել Երևանի նախկին քաղաքապետեր Երվանդ Զախարյանին և Ռոբերտ Նազարյանին «Հաղթանակ» զբոսայգու՝ «Մայր Հայաստան» արձանի արևելյան մասից 6900 քմ հողամաս օտարել ԱԱԾ նախկին տնօրեն Կառլոս Պետրոսյանի հետ փոխկապակցված անձին։
Տարիներ անց այդ հողամասի կողքին 2000 քմ հող է գնել Սահմանադրական դատարանի նախկին նախագահ Գագիկ Հարությունյանի որդին։ Նախորդ տարի երկու հողամասն էլ գնել է ռուսաստանաբնակ հայ գործարար Ռուբեն Գրիգորյանը և ցանկանում է կառուցապատել։
Զբոսայգու մշտական այցելուները, որոնք բնակվում են մոտակայքում, 2022 թ․-ի մարտ ամսին այգու մեջ նոր ցանկապատ են նկատել՝ վրան՝ կողմնակի անձանց մուտքն արգելող ցուցանակ․ «Սեփական տարածք։ Մուտքն արգելվում է»։
Կադաստրի կոմիտեից պարզեցինք, որ տարածքում երկու գույք կա, որոնք սեփականության իրավունքով պատկանում են «Ռիդ» ՍՊԸ-ին։ Հողամասերից մեկը 2000 քմ է, մյուսը՝ 6900 քմ։ ՍՊԸ-ի տնօրենը դիմել է Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի աշխատակազմին՝ հայտնելով, որ «հողամասերը վերածվել են շինարարական աղբավայրի, ինչը բնակչության բողոքի առարկա կարող է լինել», և խնդրել է թույլ տալ հողամասերը ցանկապատել։ Վարչական շրջանի աշխատակազմը տվել է թույլտվությունը։ Կառուցապատում իրականացնող, 3.7 միլիարդ դրամ կանոնադրական կապիտալով «Ռիդ» ՍՊԸ-ն պատկանում է ռուսաստանաբնակ գործարար Ռուբեն Ցոլակի Գրիգորյանին։
Հողամասը սկզբում վարձել են, ապա՝ գնել
Ցանկապատված տարածքի 2 հողամասից 6900 քմ մակերեսով տարածքի նկատմամբ հետաքրքրությունը սկսվում է 2002 թ.-ից։
Երևանի քաղաքապետարանում 2002 թ.-ի դեկտեմբերի 17-ին պետական սեփականություն հանդիսացող մի շարք հողամասերի վարձակալության աճուրդ է անցկացվել։ Ցանկում ներառված է եղել նաեւ Բաբայան և Ուլնեցու փողոցների հատման մասում՝ «Հաղթանակ» զբոսայգում գտնվող 6900 քմ հողամասը։ Հողամասն աճուրդի է դրվել 25 տարի ժամկետով, հանգստի և ժամանցի համալիր կազմակերպելու նպատակով։ Վարձակալության 1 տարվա արժեքը աճուրդի մեկնարկային գնով սահմանվել է 1 միլիոն 368 հազար դրամ։ Աճուրդի հանձնաժողովը նախագահել է քաղաքապետ Ռոբերտ Նազարյանը։ Աճուրդին մասնակցել է 4 անձ, որոնք մեկնարկային գնից ավելի վճարելու իրենց առաջարկներն են արել։
Մասնակից Սիլվա Համբարձումյանն առաջարկել է վճարել 400% ավելի, Արթուր Պետրոսյանը՝ 505% ավելի, Վարազդատ Պետրոսյանը՝ 2% և Արթուր Բադալյանը` 5 % ավելի։ Աճուրդային հանձնաժողովը 5 կողմ, 2 ձեռնպահ ձայներով վարձակալության աճուրդում հաղթող է ճանաչել Արթուր Պետրոսյանին։ Աճուրդի արդյունքները հաստատվել են Երևանի քաղաքապետ Ռ․ Նազարյանի որոշմամբ։
Ամիսներ անց՝ 2003 թ.-ի ամռանը, Ռ․ Նազարյանի մեկ այլ որոշմամբ հողամասի նկատմամբ վարձակալության իրավունքը փոխանցվում է աճուրդի մեկ այլ մասնակցի՝ Վարազդատ Պետրոսյանին, որն ամենացածր գինն էր առաջարկել (մեկնարկային գնից 2% ավելի)։ Քաղաքապետի որոշման մեջ նշված է, որ հաղթող ճանաչված քաղաքացին հրաժարվել է գնման իր իրավունքից։ Հրաժարվել են նաև մյուս մասնակիցները, և միայն Վարազդատ Պետրոսյանն է համաձայնել վարձակալության իրավունքի պայմանագիր կնքել։ Հայաստանում տարիներ շարունակ աճուրդները նման ձևական ընթացք են ունեցել՝ վերջնարդյունքում հաղթել է այն անձը, որի համար կազմակերպվել է աճուրդը։ Վարձակալի համար պայման է սահմանվում՝ կատարել 20 միլիոն դրամի ներդրում, իսկ հանգստի և ժամանցի համալիրի կառուցումն ավարտին հասցնել մինչև 2005 թ.-ը։
2003 թ.-ի հոկտեմբերի 10-ին Վարազդատ Պետրոսյանի և Երևանի քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանի (2003 թ․-ի հուլիսի 1-ին ստանձնել է պաշտոնը) միջև կնքվում է հողամասի վարձակալության պայմանագիր՝ 25 տարի ժամկետով, տարեկան 1.3 մլն դրամ վարձավճարով։ Վարձակալության պայմանագրից առաջ գծվում են հողամասի սահմանները։
2003 թ.-ի հոկտեմբերի 10-ին քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանի որոշմամբ «Հաղթանակ» զբոսայգին և մի շարք այլ այգիներ ընդգրկվում են Երևան քաղաքի հաշվեկշռում։ Դրան նախորդել էր Կառավարության համապատասխան որոշումը։
Երվանդ Զախարյանի վերը նշված որոշմամբ կազմվում է «Հաղթանակ» զբոսայգու հատակագիծը։ Եվ հենց այդ ժամանակ զբոսայգու սահմաններն այնպես են գծվում, որ դրա տարածքից դուրս են մնում վարձակալության տրված 6900 քմ հողամասը, հարակից այլ տարածքներ ևս։
Այդ որոշումից 2 ամիս անց՝ 2003 թ.-ի դեկտեմբերին, Երևանի քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանի որոշմամբ, վարձակալության տրված հողամասի նկատմամբ գնման նախապատվության իրավունք է տրվում։ Այսինքն՝ եթե հողամասը վաճառվի, վարձակալն այն գնելու առաջնահերթ իրավունք է ստանում։ Այդ որոշմանը նախորդել է վարձակալ Վարազդատ Պետրոսյանի՝ գնման նախապատվության իրավունք հայցելու դիմումը։ Այդ դիմումի վերաբերյալ Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության պետ Ս․ Դանիելյանը գրավոր հայտնել է, որ հողամասը ընդգրկված չէ Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածում նշված սեփականության իրավունքի փոխանցման սահմանափակումների ցանկում։
Զբոսայգու տարածքը նախ վարձակալության տալով, ապա զբոսայգու սահմաններից դուրս թողնելով եւ գնման նախապատվության իրավունք տալով՝ ստեղծվում են բոլոր հիմքերը զբոսայգու մի մասը հետագայում սեփականաշնորհելու համար։ Երվանդ Զախարյանի 2003 թ.-ի դեկտեմբերի 27-ի որոշումից երկու օր անց վարձակալի հետ կնքվում է հողամասի առուվաճառքի պայմանագիր։ Իսկ 2005 թ․-ի դրությամբ վարձակալ-սեփականատերը չի կատարել խոստացված ներդրումները, չի սկսել և ավարտին չի հասցրել հանգստի և ժամանցի համալիրի շինարարությունը, փոխարենը՝ դարձել է հողամասի սեփականատեր։
ԱԱԾ նախկին պետ Կառլոս Պետրոսյանի կինը՝ հողամասի սեփականատեր
Զբոսայգու վարձակալ, ապա սեփականատեր Վարազդատ Պետրոսյանը 2011 թ.-ին վաճառքի պայմանագրով հողամասը փոխանցել է ԱԱԾ նախկին տնօրեն Կառլոս Պետրոսյանի կնոջը՝ Իրինա Պետրոսյանին։ 27 տարի իրավապահ համակարգում աշխատած Կառլոս Պետրոսյանը 1999-2005 թթ. զբաղեցրել է նախ՝ Ազգային անվտանգության նախարարի, ապա՝ նույնանուն ծառայության տնօրենի պաշտոնը։ Հենց այդ ժամանակահատվածում էլ «Հաղթանակ» զբոսայգու մի մասը սեփականաշնորհվել է, ապա՝ փոխանցվել նրա ընտանիքի անդամին։
Հողամասի սեփականատեր Իրինա Պետրոսյանը այն ձեռք բերելուց 8 տարի անց վաճառել է գործարար Ռուբեն Ցոլակի Գրիգորյանին։ Գրիգորյանն էլ հողամասը ներդրել է իրեն պատկանող «Ռիդ» ՍՊԸ-ի կապիտալում։
Զբոսայգու տարածքի փոքր մասի սեփականաշնորհումը
«Հաղթանակ» զբոսայգու մյուս մասը՝ 2000 քմ-ն, սեփականաշնորհվել է ավելի ուշ՝ 2018 թ.-ի փետրվարին։ Ինչպես արդեն նշեցինք, 2003 թ.-ի հոկտեմբերի 10-ին քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանի որոշմամբ «Հաղթանակ» զբոսայգու սահմաններն այնպես են գծվել, որ վարձակալված 6900 քմ հողամասը դուրս մնա այգու տարածքից։ Հետագայում արդեն Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն օտարված 6900 քմ հողամասի անմիջապես հարևանությամբ ևս 2000 քմ հողամաս է աճուրդային վաճառքով օտարել։
Տարոն Մարգարյանի որոշումից տեղեկանում ենք, որ հողամասը 40 միլիոն դրամով գնել է Սահմանադրական դատարանի նախկին նախագահ Գագիկ Հարությունյանի որդին՝ Էդուարդ Հարությունյանը։ Հարությունյանն իր հերթին հողամասը վաճառել է մեկ այլ անձի, որն էլ 2019 թ․-ին 2000 քմ հողամասը վաճառել է գործարար Ռուբեն Գրիգորյանին։ Վերջնարդյունքում հողամասը կրկին ներդրվել է գործարարին պատկանող «Ռիդ» ՍՊԸ-ում։ Հողամասերի ներկայիս սեփականատեր «Ռիդ» ՍՊԸ-ի տնօրենը չցանկացավ խոսել նախկին գործարքների և հողամասերում նախատեսվող կառուցապատման ծրագրերից։
Ռուսաստանում ֆինանսական կապիտալ կուտակած Ռուբեն Գրիգորյանը Հայաստանում ներդրումներ կատարելու հետաքրքրություն սկսեց ցուցաբերել 2018 թ․-ից հետո։ Գրիգորյանի ընկերությունների հետ Կառավարության և ՏԻՄ ներկայացուցիչները քննարկումների մեջ էին Երևանի մանկական երկաթուղու վերակառուցման, Կոնդի կառուցապատման ներդրումային ծրագրերի վերաբերյալ։ Ռուբեն Գրիգորյանի ընկերության՝ լեռնադահուկային և էկո համալիր կառուցելու ծրագրին էլ արժանացավ Կառավարության հավանությանը։

Генерал Карлос Петросян приватизировал 6900 кв.метров в Парке Победы
Криминальные и правовые истории, связанные с ереванским Парком Победы, еще не закончились, а уже всплыла новая коррупционная сделка. Процесс возвращения государству территории гостиницы “Голден палас”, построенной в Парке Победы, до сих пор не завершен, между тем на днях Hetq.am стало известно о приватизации еще одного участка в этом же парке.
В Армении приватизация лесов, парков, зданий детских садов запрещена по закону, эти объекты не подлежат продаже. Однако это не помешало бывшим мэрам столицы Ерванду Захаряну и Роберту Назаряну отчуждить лицу, аффилированному с бывшим директором Службы национальной безопасности РА Карлосом Петросяном, участок площадью 6900 кв.метров в восточной части монумента Мать-Армения на территории Парка Победы.
Через несколько лет сын бывшего председателя Конституционного суда Гагика Арутюняна купил рядом с этим участком 2000 кв.метров земли. В прошлом году оба участка приобрел армянский бизнесмен из России Рубен Григорян, который намерен осуществить там застройку.
В марте 2022 года проживающие поблизости постоянные посетители Парка Победы заметили на его территории новую ограду с надписью: “Частная территория. Вход воспрещен”.
В Комитете кадастра мы выяснили, что на данной территории имеются два участка, являющиеся собственностью ООО “Рид”. Площадь одного из них 2000 кв.м, площадь второго - 6900 кв.м. Директор компании обратился в администрацию столичного округа Канакер-Зейтун, сообщив о том, что “земельные участки превратились в свалку строительного мусора, что может стать предметом жалоб со стороны населения”, и попросил разрешения на ограждение участков. Разрешение было дано. Осуществляющее застройку ООО “Рид” с уставным капиталом 3,7 млрд драмов принадлежит бизнесмену из РФ Рубену Григоряну.
Участок сперва арендовали, а затем купили
Интерес к одному из двух огражденных участков, площадь которого составляет 6900 кв.м, начал проявляться с 2002 г. 17 декабря 2002 г. мэрия Еревана провела аукцион на аренду ряда являвшихся государственной собственностью земельных участков. В этот список входил и участок площадью 6900 кв.м на территории Парка Победы, расположенный на пересечении улиц Бабаяна и Улнеци. Участок был вынесен на аукцион с целью сдачи в аренду сроком на 25 лет для строительства развлекательного комплекса. Стартовая стоимость годовой аренды  составляла 1 млн 368 тыс. драмов. Аукционную комиссию возглавлял мэр Еревана Роберт Назарян.
Четыре участника аукциона предложили цену, превышающую стартовую. Так, Сильва Амбарцумян предложила заплатить больше на 400%, Артур Петросян – на 500 и более процентов, Вараздат Петросян – на 2% и Артур Бадалян – на 5%. Аукционная комиссия пятью голосами “за” при двух воздержавшихся отдала предпочтение Артуру Петросяну. Мэр своим решением утвердил результаты аукциона.
Через несколько месяцев, летом 2003 года, Роберт Назарян другим решением передал право на аренду земельного участка другому участнику аукциона – Вараздату Петросяну, предложившему самую низкую стоимость (на 2% больше стартовой цены).
В решении мэра отмечалось, что победитель аукциона отказался от своего права на аренду, аналогичным образом поступили и другие участники. В итоге лишь Вараздат Петросян согласился заключить договор аренды. Отметим, что на протяжении многих лет аукционы в Армении носили формальный характер – их победителями становились те, ради которых и организовывались эти акции. Арендующему было выдвинуто условие: инвестировать 20 млн драмов, а строительство развлекательного комплекса завершить до 2025 г.
В октябре 2003 г. между Вараздатом Петросяном и новым мэром Еревана Ервандом Захаряном был заключен договор аренды земельного участка сроком на 25 лет и с арендной платой 1,3 млн драмов в год. До заключения договора были определены границы участка.
10 октября 2003 г. решением мэра столицы Ерванда Захаряна Парк Победы и некоторые другие парки были переданы на баланс города. Этому предшествовало соответствующее решение правительства.
Вышеупомянутым решением Захаряна был составлен план Парка Победы. Именно тогда его границы установили таким образом, чтобы из общей территории были исключены как сданный в аренду участок площадью 6900 кв.м, так и сопредельные с ним другие участки.
Спустя два месяца, в декабре 2003 г., Е.Захарян принял решение, которым первоочередное право покупки сданного в аренду участка предоставлялось арендатору. То есть если участок будет вынесен на торги, то предпочтение в случае его продажи будет отдано арендующему лицу. Этому решению предшествовало заявление Вараздата Петросяна о признании его предпочтительного права покупки участка.
Все эти решения создали основания для дальнейшей приватизации части территории Парка Победы. Спустя два дня после принятия Е.Захаряном решения от 27 декабря 2003 г. с арендатором участка был заключен договор купли-продажи. К 2005 году арендатор, ставший затем собственником, не осуществил обещанные инвестиции, не начал и не довел до конца строительство развлекательного комплекса. Вместо этого он стал владельцем земельного участка.
Собственник земельного участка – жена начальника СНБ Карлоса Петросяна
В 2011 г. арендатор, а затем собственник участка в Парке Победы Вараздат Петросян по договору купли-продажи передал участок жене бывшего директора Службы национальной безопасности Карлоса Петросяна Ирине Петросян. Проработавший 27 лет в правоохранительной системе К.Петросян в 1999-2005 гг. занимал сперва должность министра национальной безопасности, а затем директора одноименной службы. Именно тогда часть территории Парка Победы была сперва приватизирована, после чего передана члену его семьи.
Собственник участка Ирина Петросян спустя восемь лет после его покупки передала землю предпринимателю Рубен Григоряну. Последний внедрил участок в уставной капитал принадлежащего ему ООО “Рид”.
Приватизация небольшого участка в Парке Победы
Еще один участок Парка Победы площадью 2000 кв.м был приватизирован в феврале 2018 г. Как мы уже отметили, 10 октября 2003 г. решением мэра Еревана Ерванда Захаряна границы Парка Победы были очерчены таким образом, чтобы из его общей территории был исключен сданный в аренду участок площадью 6900 кв.м. В дальнейшем новый мэр Тарон Маргарян отчуждил путем аукционной продажи участок площадью 2000 кв.м, расположенный непосредственно рядом с участком площадью 6900 кв.м.
В решении Т.Маргаряна отмечается, что участок приобрел за 40 млн драмов сын бывшего председателя Конституционного суда Гагика Арутюняна Эдуард Арутюнян. Последний в свою очередь продал его другому лицу, который в 2019 г. продал 2000 кв.м земли предпринимателю Рубену Григоряну. В итоге и этот участок был включен в капитал ООО “Рид”. Директор компании, которая на данный момент является собственником участка, не пожелал говорить о прежних сделках и программах застройки территории.
Накопивший финансовый капитал в России Рубен Григорян начал проявлять интерес к инвестициям в Армении после 2018 г. Представители правительства и Министерства территориального управления вели переговоры с компаниями Григоряна об осуществлении инвестиций в проекты модернизации Ереванской детской железной дороги, застройки столичного квартала Конд. А проект компании Р.Григоряна по строительству горнолыжного и экокомплекса уже удостоился одобрения правительства.