Չինաստանի դեսպանը խաբեց հրազդանցիներին
Այսօր Հայաստանում Չինաստանի դեսպանատան առջև կայանալիք ակցիան տեղի չի ունենալու: «Մեկ շաբաթ անընդմեջ պտտվող լուրերն ու հայտարարությունները' կապված ակցիայի հետ, հանգեցրեց համարժեք արձագանքի կառավարության և Չինաստանի դեսպանատան կողմից:
Հրազդանում մարտի 31–ին երկաթահանքի շահագործման դեմ կայացած բողոքի ակցիայից հետո ձևավորված «Նախաձեռնող խումբը», երկխոսության առաջարկ ստանալով Չինաստանի դեսպանի կողմից, այսօր հանդիպեց դեսպանին»,- նշված է նախաձեռնող խմբի մայիսի 25-ին տարածած հայտարարության մեջ:
Չինաստանի դեսպան Թիան Չանգ Չունը ընդունել է Հրազդանի ՀԿ-ների ներկայացուցիչներին, նրանց լսելուց հետո ասել, որ Fortune Oil ընկերությունը ՉԺՀ–ի հետ որևէ առնչություն չունի. այն հոնգկոնգյան ընկերություն է: Նա ասել է, որ ապրիլին նշված ընկերության ներկայացուցիչների Հրազդան կատարած այցի մասին ինքը տեղյակ չի էլ եղել: Իսկ հանդիպման մասնակիցներին խոստացել, որ կգտնի ընկերության կոնտակտները և ՀԿ-ների նամակը կփոխանցի նրանց:
ՀԿ-ների ներկայացուցիչները, հավատալով դեսպանի խոսքերին, նախապես հայտարարված ակցիան չեղյալ են հայատարարել:
Չինական ներդումների մասին արդեն մի քանի ամիս է խոսում են Հայաստանի տարբեր պաշտոնյաներ: Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի և Fortune Oil ընկերության պատվիրակությանը հանդիպմանը մասնակցում էր նաեւ նույնը ինքը' Հայաստանում Չինաստանի դեսպան Թիան Չանգ Չունը:
Հիմա ներկայացնենք կառավարության կայքէջում տեղադրված հաղորդագրության մի հատված.
«Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է «Ֆորչյուն Օյլ» ընկերության պատվիրակությանը ընկերության գործադիր փոխնախագահ Դանիել Չյուի գլխավորությամբ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Հայաստանի Հանրապետությունում ՉԺՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիան Չանգ Չունը»:
Եւ Թիան Չանգ Չունը, ընդունելով հրազդանցիներին, խաբել է նրանց: Այս ամիսների ընթացքում դեսպանը երբեւէ չի ասել, որ այդ ընկերությունը չինական չէ եւ Չինաստանի հետ կապ չունի: Ընկերությունն արդեն հայտարարություններ է տարածել եւ աշխատանքի է հրավիրում տարբեր մասնագետների:
Հայտարարությունների ներքեւում նշված է հեռախոսահամարը եւ էլեկտրոնային հասցեն: Եթե դեսպանը չկարողանա գտնել իր հայրենակիցների գրասենյակը, կարող է դիմել «Հետքի» խմբագրություն:
Դեսպանին խորհուրդ ենք տալիս զանգահարել կամ նամակ գրել' հիշեցնելով, որ նրանք «չինական» չեն: Դեսպանը ճիշտ կլինի նաեւ նոտա հղի ՀՀ իշխանություններին եւ զգուշացնի, որ հայ պաշտոնյաները «չշահարկեն» իր երկրի անունը:

Посол Китая обманул разданцев
Сегодня у посольства Китая в Ереване должна была пройти акция протеста. Однако акция не состоялась. "Звучавшие в течение недели разговоры и заявления о предстоящей акции привели к эквивалентной реакции правительства и посольства Китая. Инициативная группа, созданная после акции протеста против эксплуатации железорудного месторождения, которая прошла в Раздане 31 марта, получила от посольства Китая предложение о диалоге и сегодня встретилась с послом",- говорится в распространенном 25 мая заявлении инициативной группы.
Посол КНР Тиан Чанг Чун принял представителей общественных организаций из Раздана, выслушал их, а потом заявил, что компания Fortune Oil не имеет никакого отношения к КНР и что это гонконгская компания. По словам посла, он даже не был осведомлен о том, что в апреле представители этой компании приехали в Раздан. После этого Чанг Чун пообещал участникам встречи найти контакты с компанией и передать им письмо ОО.
Представители общественных организаций, поверив послу, отменили заранее объявленную акцию.
О китайских инвестициях чиновники Армении говорят уже несколько месяцев. Во встрече премьер-министра Тиграна Саркисяна и делегации компании Fortune Oil участвовал лично посол Китая в РА Тиан Чанг Чун.
А сейчас представим отрывок из сообщения, размещенного на сайте правительства РА: "Премьер-министр Тигран Саркисян сегодня принял делегацию компании Fortune Oil во главе с исполнительным вице-президентом компании Дэниелом Чю. На встрече присутствовал также Чрезвычайный и Полномочный посол КНР в Армении Тиан Чанг Чун".
Принявший разданцев Тиан Чанг Чун фактически обманул их. В течение этих месяцев посол никогда не говорил, что эта компания не китайская и не имеет отношения к Китаю. Компания уже распространяет объявления о приглашении на работу разных специалистов. В объявлении указаны также номер телефона и электронный адрес. Если посол не сможет найти офис своих соотечественников, то он может обратиться в редакцию «Hetq»-а.
Советуем послу позвонить или написать письмо с напоминанием о том, что они не являются «китайской» компанией. Кроме того, будет правильно, если посол направит властям РА ноту и предупредит, чтобы армянские чиновники не «злоупотребляли» именем своей страны.