Կարկուտից տուժած գյուղացիները բողոքի ակցիա են իրականացրել
Երեկ երեկոյան ուժեղ կարկուտ է տեղացել Արմավիրի մարզում: Լուրջ վնասներ են կրել Մեծամոր խոշորացված համայնքի Եղեգնուտ, Զարթոնք, Արգավանդ, Արտաշար գյուղերի ցանքատարածություններն ու այգիները:
Եղեգնուտ գյուղի հողօգտագործողներն այսօր փակել էին Արմավիր-Զարթոնք ավտոճանապարհը՝ պահանջելով կատարել վնասների ուսումնասիրություն և փոխհատուցում:
Ցուցարարներից Արտյոմ Մնացականյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց, որ տարածքում եղել են հակակարկտային կայաններ, սակայն գործի են դրվել կարկուտից 40 րոպե անց:
«Մեզ մոտ եկավ Մեծամոր խոշորացված համայնքի ղեկավարի տեղակալ Արբակ Եղիազարյանը: 3 օր ժամանակ ենք տվել, որ հարցով զբաղվեն, դրանից հետո պարզ կլինեն մեր անելիքները»,- ասաց Ա. Մնացականյանը:
Արմավիրի մարզպետարանի աշխատակազմի գյուղատնտեսության և բնապահպանության վարչության պետ Արթուր Այվազյանն ասաց, որ համայնքային հանձնաժողովներն աշխատում են գյուղերում, արձանագրում են վնասները, որից հետո կունենան վնասների չափերի ամբողջական պատկեր:

Пострадавшие от града фермеры провели акцию протеста
Вчера вечером в Армавирской области пошел сильный град, от которого серьезно пострадали посевы и сады в селах Ехегнут, Зартонк, Аргаванд, Арташат укрупненной общины Мецамор
Сегодня землепользователи из Ехегнута перекрыли автотрассу Армавир-Зартонк, требуя подсчитать размер ущерба и выплатить компенсацию.
В беседе с Hetq.am участник акции Артем Мнацаканян сообщил, что на территории общины имеются противоградные станции, которые, однако, были задействованы лишь спустя 40 минут после начала града.
“К нам приехал заместитель руководителя общины Мецамор Арбак Егиазарян, которому мы дали три дня на решение вопроса. После этого станет ясно, какие шаги мы предпримем”,- сказал А.Мнацаканян.
В свою очередь сотрудник администрации Армавирской области Артур Айвазян сообщил, что в пострадавших от града селах уже работают общинные комиссии. После проведения этой работы будет установлен размер понесенного фермерами ущерба.