ՀԱՊԿ-ն ավելի լավ է որևէ հայտարարություն չանի, քան լեգիտիմացնի խոսույթը, թե դժվար է ասել՝ ով ում տարածք է մտել. ԱԳ նախարար
Չարձանագրելով, որ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքը խախտվել է, օրինակ, սեպտեմբերյան ագրեսիայի դեպքում, ՀԱՊԿ-ը լեգիտիմացնում է ադրբեջանական այն խոսույթը, որ սահմանը սահմազատված չէ, ոչ մեկը չգիտի՝ որտեղ է հստակ սահմանը, հետևաբար ոչ մեկը չի կարող ասել՝ ադրբեջանական զորքը մտե՞լ է ՀՀ տարածք, թե՞ ոչ։ Այս մասին ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում հայտարարեց Հայաստանի Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Սեպտեմբերին ՀՀ ինքնիշխան տարածքը խախտվել է, սահմանը խախտվել է, ըստ այդմ՝ կարիք կա ուղարկել մոնիթորինգային առաքելություն։ Սա, մեր պատկերացմամբ, պիտի լինի այն ռազմաքաղաքական դաշինքի նվազագույն արձագանքը, որի անդամ ենք մենք։ ՀԱՊԿ-ի նախագծի մեջ այսպիսի պնդում անելը մինչ այս պահը հնարավոր չի եղել»,- նշեց նա։
Ըստ արտգործնախարարի՝ սա վտանգավոր է նրանով, որ հնարավորություն է տալիս ՀՀ տարածք այլ ներխուժումներ իրականացնել։
«Եթե երրորդ երկրի կողմից չի արձանագրվում, որ քո սահմանը խախտվել է, և դու որոշում ես կայացնում ուղարկել դիտորդական առաքելություն, դրանով դու, իմ համոզմամբ, բացում ես նոր տարածք կամ չես փակում առնվազն նոր հնարավորությունները այլ ներխուժումների։ Ստացվում է՝ դու ընդունում ես, որ այդ սահմանագիծը կարող է խախտվել, և դրանից կյանքն ընդհանուր առմամբ չի փոխվում։
Տվյալ դեպքում մեր դաշնակիցներն ավելի լավ է որևէ հայտարարություն չանեն, քան անեն հայտարարություն, որը կլեգիտիմացնի այդ խոսույթն այն մասին, որ եթե չկա սահմանագիծ, դժվար է դատապարտել որևէ մեկին կամ ֆիքսել՝ ով ում տարածք է մտել»,- ասաց Միրզոյանը։

ОДКБ лучше не делать никаких заявлений, чем легитимизировать утверждение о том, что трудно сказать, кто на чью территорию зашел – А.Мирзоян
Не фиксируя нарушение суверенной территории Республики Армения, например во время сентябрьской агрессии, Организация Договора о коллективной безопасности легитимизирует утверждение азербайджанской стороны о том, что граница не демаркирована, поэтому никто не знает, где конкретно она проходит, следовательно никто не может сказать, зашли азербайджанские войска на территорию РА или нет. Об этом заявил на сегодняшнем совместном заседании постоянных комиссий Национального Собрания министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян.
“В сентябре суверенная территория РА была нарушена, в связи с чем появилась необходимость направить мониторинговую миссию – такой, по нашему представлению, должна быть минимальная реакция того военно-политического союза, членом которого мы являемся. До настоящего момента такое утверждение в проекте ОДКБ было невозможно”,- отметил Мирзоян.
По словам главы МИД, это опасно тем, что дает возможность для новых вторжений на территорию Республики Армения. “Если третья сторона не фиксирует нарушение твоей границы и принимает решение направить наблюдательскую миссию, то тем самым она как минимум создает возможности для новых вторжений. Получается, что ты признаешь возможность нарушения этой границы”,- заявил Арарат Мирзоян.
В данном случае нашим союзникам лучше не делать никаких заявлений, чем делать заявление, которое легитимизирует утверждение о том, что если нет границы, то трудно кого-то осуждать или фиксировать, кто на чью территорию зашел, сказал глава МИД.