Ադրբեջանի ԶՈւ-ն շփման գծի հյուսիսային ուղղությամբ խախտել է հրադադարը
Հունիսի 8-ին ժամը 02:25-02։35-ն ընկած ժամանակահատվածում Ադրբեջանի ԶՈւ-ն շփման գծի հյուսիսային ուղղությամբ խախտել է հրադադարը՝ կիրառելով հրաձգային զենք։ Հայկական կողմը կորուստներ չունի:
Արցախի պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ հրադադարի խախտման մասին հաղորդվել է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությանը։ Հունիսի 8-ի ժամը 10։30-ի դրությամբ իրավիճակը շփման գծում հարաբերականորեն կայուն է։
«Միևնույն ժամանակ Ադրբեջանը շարունակում է ապատեղեկատվություն տարածել՝ փորձելով հիմնավորել իր ստորաբաժանումների կողմից հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումները։
Ադրբեջանի ՊՆ տարածած հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր ՊԲ ստորաբաժանումները հունիսի 8-ի առավոտյան կրակ են բացել Շուշիի շրջանի օկուպացված տարածքներում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղությամբ, ինչպես նաև Ասկերանի շրջանում փորձել են իրականացնել ամրաշինական աշխատանքներ, որոնք իբրև թե խափանվել են ադրբեջանական բանակի ձեռնարկած միջոցառումների արդյունքում, բացարձակապես չի համապատասխանում իրականությանը»,- նշված է հաղորդագրությունում։

ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огня на линии соприкосновения
8 июня с 02:25 до 02։35 вооруженные силы Азербайджана, применив стрелковое оружие, нарушили режим прекращения огня на северном направлении линии соприкосновения. С армянской стороны потерь нет.
По сообщению Министерства обороны Арцаха, командование миротворческим контингентом РФ проинформировано о нарушении режима прекращения огня. По состоянию на 10։30 8-го июня ситуация на линии соприкосновения была относительно стабильной.
“В то же время Азербайджан продолжает распространять дезинформацию, пытаясь обосновать периодические нарушения режима прекращения огня со стороны своих подразделений.
Сообщение оборонного ведомства Азербайджана о том, что якобы утром 8 июня подразделения Армии обороны открыли огонь по азербайджанским позициям, размещенным на оккупированных территориях Шушинского района, и попытались осуществить укрепительные работы в Аскеранском районе, которые якобы были пресечены в результате действий азербайджанской армии, абсолютно не соответствуют действительности”,- говорится в сообщении МО Арцаха.