«17 տարի է՝ գերի ենք գերակա շահին»․ Ֆիրդուսի թաղամասի բնակիչների բողոքի ակցիան Կառավարության առջև
Ֆիրդուսի թաղամասի բնակիչներն այսօր՝ հունիսի 8-ին, կրկին բողոքի ակցիա էին իրականացնում Կառավարության առջև։ Բնակիչները նշում են, որ իրենց տների համար փոխհատուցվող գումարը շատ քիչ է։
«Պայքարում ենք, որ մեր տներից դուրս չգանք, որ մեր իրավունքները չոտնահարվեն, մենք մեր հողերի գինը գիտենք»,- նշում է Անահիտ Փխրիկյանը։
Հիշեցնենք, որ Ֆիրդուսի թաղամասն առաջին անգամ հանրային գերակա շահ հռչակվեց 2008-ին, երկրորդ անգամ՝ 2018թ․ մարտի 22-ին, Կառավարության որոշմամբ: Նախատեսվում է մոտ 5 հա տարածքում կառուցել բնակելի շենքեր, բիզնես կենտրոններ և հյուրանոցներ։

“17 лет мы являемся заложниками превалирующего интереса”: жители квартала Фирдуси проводят акцию протеста перед зданием правительства
Жители квартала Фирудси в центре Еревана сегодня, 8 июня, проводят акцию протеста перед зданием правительства. Они утверждают, что за их дома им выплачивают очень маленькую компенсацию.
“Мы боремся за то, чтобы остаться жить в своих домах, чтобы наши права не нарушались. Мы знаем, сколько стоит наша земля”,- заявила Анаит Пхрикян.
Напомним, что по решению правительства квартал Фирдуси был впервые признан превалирующим общественным интересом в 2008 году, второй раз – 22 марта 2018 г. На месте этого квартала предусмотрено построить на участке площадью около пяти гектаров жилые дома, бизнес-центры и гостиницы.