70 տարի՝ առանց Գերմանիայի. Հանս Ռաուխբերգերը դարձել է Յուրի Ավետիսյան
Այս մարդուն գրեթե բոլորն ասում են Յուրի, միայն մտերիմներն են նրան դիմում Հանս անունով: Հանսը խոսում է մաքուր հայերեն՝ Գյումրիի բարբառի առոգանությամբ ու գյումրեցիներին հատուկ հումորի զգացումով, հավատում է հայ առաքելական եկեղեցուն, բայց ասում է, որ գերմանացի է:
Շատ դժվար է ճշգրիտ ասել, թե երբ է Հանսը ծնվել, քանի տարեկանում է եկել Հայաստան և նրա վաղ մանկության այլ հանգամանքներ, բայց նա առաջին դասարան հաճախել է արդեն Գյումրիում: Նրան Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ Բոննում, երբ քաղաքը ռմբակոծվում էր, մի գյումրեցի սպա գերմանացի ծնողներից վերցրել ու բերել է Գյումրի՝ ավելի ապահով վայր՝ պատերազմից հետո ծնողներին վերադարձնելու պայմանով: Հենց այդ ժամանակ էլ Հանս Ռաուխբերգերի ծննդյան վկայականում գրվել է Յուրի Ավետիսյան՝ ծնված 1937 թվականին: Գյումրեցի սպան, սակայն, Հանսին այլևս չի վերադարձել Գերմանիա, քանի որ երեխաներ չուներ:
Հանսն ինքն էլ հաջորդող մոտ 70 տարվա ընթացքում երբեք չի գնացել Գերմանիա: «Ո՞ւմ մոտ էրթամ, ո՞ւր էրթամ»,- ասում է նա: Նա աղոտ է հիշում գերմանացի ծնողներին: Ասում է, որ ծնողներն իրեն չեն փնտրել. նրանք զինվորական էին և ամենայն հավանականությամբ, զոհվել են: «Եթե զոհված չլինեին, կգտնեին»,- ասում է Հանս Ռաուխբերգերը: Նա ինքն էլ չի փնտրել ծնողներին, քանի որ Խորհրդային Միության ժամանակ դա արգելված էր:
Գյումրեցի ամուսինները բարեհամբույր են վարվել Հանսի հետ, բայց նրանք էլ մահացել են մոտ 10 տարի անց: Նրանց մահից հետո Հանսը եկել է Երևան:
Երբ նա Հայաստան եկավ, «ոտքով-ձեռքով էր խոսում», բայց շատ կարճ ժամանակում սկսեց հայերեն խոսել: Հիմա նա գերմաներեն հասկանում է, բայց չի խոսում: «Ես լռեցրել եմ, ես հանգցրել եմ էդ լեզվի նկատմամբ իմ զգացմունքներս, որպեսզի ոչ մի անգամ մտքովս չանցնի, որ գնամ էնտեղ: Ավելի շատ սա է իմ երկիրը, քան թե նա: Էնտեղ ծնունդ է եղել և վերջ: Ես որ էստեղ եկա արդեն, դպրոցում հայոց լեզու եմ սովորել, ռուսերեն եմ սովորել, էլ ի՞նչ գերմաներենի մասին է խոսքը: Ես Գերմանիան հիշում եմ արյան, կրակի, դժբախտության մեջ: Լավ հիշողություններ չունեմ գերմանացիներից»,- պատմում է Հանս Ռաուխբերգերը:
Միաժամանակ նա ասում է, որ գերմաներենն իր ուղեղի մեջ է, և եթե դասագիրքը ձեռքը վերցնի, ապա 2-3 շաբաթում գերմաներեն կխոսի: Ենթագիտակցությունը «սև արկղ» է, որում պահվում են հիշողության բոլոր մանրուքները, և Հանսի ենթագիտակցության մեջ Գերմանիան է:
Վերջին 10 տարում Հանսն ազատ ժամանակ փայտից պատրաստում է քանդակներ՝ դիմակներ: Նա քանդակում է այն դեմքերը, որոնք իր ենթագիտակցության մեջ են: Ունի մոտ 30-40 քանդակ: Նրա որոշ քանդակներ գնել և տարել են արտերկիր: Իսկ ցուցահանդես կազմակերպելու առաջարկները նա մերժում է:
Հանսը 50 տարի է, ջութակի ուսուցիչ է: Նա դասավանդում է Մանկավարժական համալսարանում, Չայկովսկու և Սպենդիարյանի անվ. երաժշտական դպրոցներում, ունի 15 աշակերտ և ուսանող: 50 տարվա ընթացքում նա մի քանի հարյուր աշակերտ է ունեցել: Նրա մի շարք աշակերտներ դարձել են հանրապետական մրցույթների դափնեկիրներ ու պրոֆեսորներ, թեև Հանսն ինքը պրոֆեսոր չէ և չի էլ ուզել լինել:
Փոքր տարիքում Հանսը սիրով չէր տրամադրված ջութակի նկատմամբ, բայց տարիների ընթացքում սեր է առաջացել այդ մասնագիտության հանդեպ, որն այժմ հոգեկան բավարարվածություն է պատճառում նրան: «Ինչքան ավելի երկար մտա արվեստի, երաժշտության, նրանց հոգեբանության, փիլիսոփայության մեջ, հետզհետե իմ մեջ կիրք առաջացավ դեպի երաժշտությունը»,- ասում է նա:
| Հանս Ռաուխբերգերը (Յուրի Ավետիսյանը) կնոջ՝ Ռուզաննա Ջավախյանի հետ |
Հանսն ապրում է գերմանացուն բնորոշ ճշտապահությամբ ու կարգապությամբ: Նրա խոսքերով՝ 50 տարվա ընթացքում ոչ մի անգամ չի բացակայել կամ ուշացել աշխատանքից: Նրան դուր չի գալիս, որ Հայաստանում ամեն ինչ մոտավորապես ու աչքաչափով են անում:
«Հայերը ընդունակ, տաղանդավոր ժողովուրդ են, բայց ծույլ են, աշխատասեր չեն, իրենց ընդունակությունները գործի մեջ չեն դնում: Օրինակ՝ գերմանացիները և հրեաները էդքան տաղանդավոր չեն, ինչքան հայերը, բայց հրեան ու գերմանացին աշխատասեր են: Նա իր վրա կարող է աշխատել»,- ասում է Հանս Ռաուխբերգերը:
Նա չի հաշտվում Հայաստանի մարդկանց, նրանց կոպտության, վերաբերմունքի հետ: Ասում է, որ որքան լավ ես աշխատում ու հաջողություններ ունենում, այնքան գործընկերներդ սկսում են նախանձել ու չարանալ: «Ուրիշ երկրներում լավ աշխատանքը գնահատվում է, իսկ էստեղ լավը չեն սիրում»,- ասում է նա:
Հանսի խոսքերով՝ ի տարբերություն Հայաստանի՝ եվրոպական երկրներում մարդկանց շփումները բարձր մակարդակ ունեն, կառուցված են փոխադարձ հարգանքի վրա:
«Էստեղ կոպիտ են: Ես կին չեմ, բայց երբ տղամարդկանց երեսին նայում եմ, վախենում եմ: Փողոցով գնում ես, դեմքին նայում ես, չարացած է: Օրինակ՝ Շվեյցարիայում կամ Գերմանիայում, կամ որևէ տեղ որ դուրս գաս, երեսիդ նայում են, ժպտում են, խոսում են քեզ հետ բարեհամբույր, հաճույք ես ստանում, դու քեզ մարդ ես զգում»,- ասում է նա:
Հանս Ռաուխբերգերին մտահոգում է ոչ թե նյութականը, այլ մթնոլորտը, որ մարդու հետ նստես, խոսես ու խոսելուց հաճույք ստանաս: «Ում հետ խոսում ես, ֆալշ է խոսում քեզ հետ. մի բան ասում են, մի բան անում են: Ես ստամոքսի մասին չեմ մտածում, որովհետև ինձ մի կտոր հաց է պետք, և ես կապրեմ»,- ասում է նա:
Նա ցավում է նաև Հայաստանի բնության վիճակի, ոչնչացվող անտառների, կանաչ տարածքների պակասի համար: Ուրիշ երկրներում ամբողջը ծառեր ու ծովեր են, իսկ Սևանում հանգիստն այնպիսի «սարսափելի, տիեզերական» գին արժե, որ հնարավոր չէ օգտվել:
Հանսը վաղուց մտածում է Հայաստանից հեռանալու մասին, բայց ոչ «ստամոքսի համար»: Նա չի բացառում, որ այն երկիրը, ուր կգնա, կարող է լինել Գերմանիան: Իսկ Հանսի կինը՝ ճարտարագետ Ռուզաննա Ջավախյանն, ասում է, որ նույնիսկ եթե Գերմանիա գնալու հնարավորություն լինի, Հանսը չի գնա, այնքան սովորել է Հայաստանին, և 10 օր ուրիշ երկրում գտնվելով՝ կարոտում էր ու վերադառնում Երևան:
«Հիմա մեկ-մեկ ասում է՝ գնայի, հետո ասում է՝ ո՞ւր գնամ, սա է իմ երկիրը արդեն: Ինչքան փորձել ենք, շատ եմ ուզել ես փնտրեմ իր ծնողներին, դեսպանատուն եմ գնացել, բայց ինքը վերջում ասում էր՝ ասենք թե, գտանք, ես գնացողը չեմ, էստեղ է իմ երկիրը, էստեղ է իմ ամեն ինչը, էնտեղ ոչ մեկի չեմ ճանաչում, գնանք էնտեղ, ի՞նչ անեմ էնտեղ»,- ասում է Ռուզաննան:

From WW II Germany to Gyumri: After 70 Years, Hans Raukhberger becomes Yuri Avedisyan
He speaks Armenian fluently, especially the Gyumri dialect, shares the unique sense of humor the proud locals display and attends the Armenian Apostolic faith. It’s hard to comprehend that Yuri is of German origin.
It’s tough to accurately define what Hans’ birth date is, at what age he arrived in Armenia, and other circumstances of his early childhood. What is known is that he began first grade in Gyumri.
During WWII, while the city of Bonn was being bombed, a Soviet army officer from officer from Gyumri took Hans from his German parents and brought him to the safety of Gyumri. The plan was that he would return Hans back to his parents once the war ceased.
The birth certificate of Hans Raukhberger of the day records ‘Yuri Avedisyan’ as his official name and ‘1937’ as his birth year. The Gyumri officer never sent Hans back to Germany because he had no children of his own and decided to keep Hans.
Throughout the next 70 years, Hans never stepped foot in Germany. “Who would I go to see? Where would I go?” he says. He vaguely remembers his German parents. He explains how his birth parents never searched for him, concluding that they didn’t do so because they were a part of the military and odds are they died in the war. “If they didn’t die, they would have come looking for me,” assumes Hans Raukhberger. Hans never searched for his biological parents because doing so was banned during the Soviet era.
His Gyumri parents treated Hans with a lot of kindness. Both unfortunately passed away about ten years ago. After their death, Hans settled in Yerevan.
When Hans first came to Armenia he would communicate with hand and foot gestures. Shortly thereafter he started speaking Armenian. Today, he understands German, but doesn’t speak it.
“I have suppressed and eventually terminated all emotions toward that language and culture so that I am not tempted to think about going there. Armenia is my country. I was born there and that’s the end of it. When I arrived in Gyumri, I was taught Armenian as well as Russian at school. There was no talk about learning German back then. When I remember Germany thoughts of blood, fire and distress emerge. I have no fond memory of Germany,” reveals Hans.
Hans does confess that German still floats around in his head and if he were to open a German textbook, it would just take him 2-3 weeks to start speaking German again. Our subconscious has a ‘black box’ in which it stores details from our memories-within Hans’ ‘black box’ is the German language.
For the past ten years, Hans spent most of his free time creating wooden sculptures and masks. He sculpts faces that are in his subconscious. He has between 30-40 sculptures. People have purchased some and taken his artwork abroad. Though his talents are very apparent, he refuses the proposal of having an exhibition to display his artwork.
Hans has been a violin instructor for over 50 years. He teaches at the Pedagogical University, and at the Tchaikovsky and Spendiaryan music schools. He instructs 15 students and throughout his career span, a few hundred have been taught by him. A handful of his pupils have become laureates in competitions and professors, though Hans firmly states that he is not a professor nor wants to be one.
At a young age, Hans was not that keen on playing the violin but as the years progressed he grew fond of the instrument and studied it. Playing it today gives him emotional satisfaction. “As I dove deeper into art and music and its psychology, its philosophy, my passion for music blossomed,” he says.
| Hans Raukhberger (Yuri Avedisyan) with his wife Rouzanna Javakhyan |
Hans portrays certain German characteristics and qualities. He claims to have never been late or missed a day of work over the span of 50 years. It doesn’t please him to see people in Armenia do the bare minimum and slack off when it comes to their jobs and careers.
“Armenians are capable, talented people, but they are lazy and don’t want to work, they don’t want to put their abilities to good use. Germans and Jews, for example, are not as talented as Armenians but they sure are diligent,” describes Hans.
Hans doesn’t tolerate Armenians who demonstrate obnoxious behavior and rude treatment of others. He notes that the more one advances and enjoys new successes within the workplace, the more his co-workers become jealous and don’t look out for the successor’s best interest. “In other countries, one’s good work is complimented, but here, they don’t like it when one does well,” he says.
According to Hans, unlike Armenia, human contact in other European countries is based on a foundation of mutual respect. “They are obnoxious and loathsome here. I am no woman but when I look into the eyes of the men here, I get scared. You walk down the street, you look at a male’s face and it is not appealing. In Switzerland or Germany, or any other region, when you walk out into the street others look at you with a smile on their face and sometimes even make small talk which allows you to enjoy your walk and feel that human interaction.”
What concerns Hans Raukhberger is not the materialistic things but the atmosphere and environment that is established when talking to another in Armenia. Naturally, one should enjoy the discussion sparked between conversers. “Here, talks are not enjoyed because the other may express a certain statement but not act accordingly.”
Armenia’s current environmental condition, state of deforestation and desertification are also concerns for Hans. Other countries are surrounded with boundless trees and water, but for one to enjoy a nice time at Lake Sevan he must pay a large amount of money- that is just not feasible for locals here.
Hans has long thought about leaving Armenia, not because he wants to “satiate his stomach”. He isn’t ruling out Germany as an option either. However, Hans’ wife, Rouzanna Javakhyan who is an engineer, believes that even if it were viable to leave for Germany, Hans wouldn’t go. She states that ten days after leaving the country he would miss it terribly and return to Yerevan.
“Nowadays, he’ll occasionally say, ‘I should leave’ but then he’ll add, ‘where will I go, Armenia is my country’. I tried really hard to find his parents and went to the embassy. But Hans finally explained that even if he did find his parents, he would not go back because he doesn’t know anyone there and wouldn’t know what to do once there. Armenia is where he sees himself, where all his belongings, both materialistic and intangible are located,” states Rouzanna.