Հայաստանի արդյունաբերական շրջաններում քիմիական աղտոտվածության հետազոտություններ կիրականացնի չեխական կազմակերպությունը
Հունիսի 13-18-ը չեխական «Առնիկա» հասարակական կազմակերպության փորձագետները, Հայաստանի հասարակական կազմակերպությունների՝ «Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոնի» և «ԷկոԼուրի» հետ համատեղ, կանցկացնեն քիմիական աղտոտվածության հետազոտության նոր փուլ Արարատի մարզի Արարատ համայնքում և Արագածոտնի մարզի Մելիքգյուղ բնակավայրում։ Այս մասին հայտնում է «ԷկոԼուր» տեղեկատվական ՀԿ-ն։
«Հետազոտություններն անցկացվում են «Քաղաքացիական հասարակության մասնակցությունը Հայաստանում քիմիական անվտանգության պաշտպանությանը» ծրագրի շրջանակներում` Չեխիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության աջակցությամբ:
«Մեր առաքելության շրջանակներում մենք կենտրոնանալու ենք ոսկու հանքաքարերի արդյունահանման և վերամշակման հետ կապված տարածքների վրա, որոնք ենթակա են արդյունաբերական աղտոտման, տվյալ դեպքում՝ ծանր մետաղներով: Ամենամեծ վտանգն այն է, որ ծանր մետաղների ազդեցությունը երկար ժամանակ աննկատ է մնում։ Մարդը կարող է չնկատել տեղի ունեցող փոփոխությունները, քանի որ աղտոտիչների այս խմբի ազդեցությունն աստիճանաբար է կուտակվում։
Աղտոտված տարածքում երկարատև ապրելը կարող է ազդել նաև ապագա սերունդների վրա: Տեղի բնակիչներին հնարավոր ռիսկերի մասին իրազեկելու և բնակիչների առողջության ու կյանքի որակի վրա աղտոտվածության ազդեցությունը նվազագույնի հասցնելու նպատակով մենք իրականացնելու ենք հանքաքարի արդյունահանման և վերամշակման վայրերին մոտ տարածքներում ծանր մետաղների առկայության հետազոտություններ», - ասում է ծրագրի համակարգող, «Առնիկա» կազմակերպության ներկայացուցիչ Վալերիա Գրեչկոն։
Ծրագրի հայաստանյան գործընկեր, «Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ Օլեգ Դուլգարյանը կարծում է. «Կատարված վերլուծությունների շնորհիվ հանքարդյունաբերության ազդակիր համայնքների բնակիչները, ովքեր տասնամյակներ շարունակ տեղեկատվական անհայտության մեջ են, տեղեկատվություն կստանան առողջական ռիսկերի մասին և էկոլոգիական միջավայրի, որում նրանք ապրում են։ Սա հնարավորություն կտա պաշտպանել սեփական իրավունքներն ինչպես տեղական, այնպես էլ ազգային մակարդակով, ինչը, իր հերթին, կնպաստի հանքարդյունաբերության ոլորտի և կառավարության քաղաքականության պատասխանատվության բարձրացմանն այս ոլորտում: Նաև հնարավորություն կտա բարձրացնել քաղաքացիների մասնակցությունը շրջակա միջավայրի և սեփական առողջության պահպանման հարցերում»։
Հիշեցնենք, որ 2018 թվականից «Առնիկա»-ն անցկացնում է  արդյունաբերական աղտոտվածության հետազոտություններ հայաստանյան հասարակական կազմակերպությունների հետ։ Նախկինում հետազոտություններ են անցկացվել Լոռու և Կոտայքի մարզերում, Ալավերդու պղնձաձուլարանի, Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատի, Շամլուղի պղնձի հանքավայրի և երեք պոչամբարների, Թեղուտի պղնձամոլիբդենային հանքավայրի և պոչամբարի, Արմանիսի ոսկի-բազմամետաղային հանքավայրի և պոչամբարի,  Մղարթի ոսկու հանքավայրի և պոչամբարի, Քարաբերդի ոսկու հանքավայրի, Մեղրաձորի ոսկու հանքավայրի ազդեցության տակ գտնվող տարածքներում։ Նախկին հետազոտությունների արդյունքները հասանելի են «Առնիկայի», «ԷկոԼուրի» և  «Համայնքային համախմբման և աջակցության կենտրոնի» կայքերում։
Հետազոտությունների  նպատակն է գնահատել արդյունաբերական աղտոտվածության ազդեցությունն առողջության, շրջակա միջավայրի և սոցիալական ոլորտի վրա:
Մշակված հետազոտության մոդելը հիմնված է վերլուծությունների վրա, որոնք արվել են ըստ հատուկ սխեմայի՝ ներառելով շրջակա միջավայրի բաղադրիչների միջոցով աղտոտման շղթայի բոլոր օղակները՝ (օրինակ՝ հող, գետի հատակային նստվածքներ, փոշի) ընդհուպ մինչև մարդու օրգանիզմ:
Մոդելում առավելագույնս հաշվի են առնվում այնպիսի գործոններ, ինչպիսիք են աղտոտող աղբյուրի կոորդինատները, աղտոտիչների բաղադրությունը, քամիների ուղղությունը, աղտոտման աղբյուրների՝ տներին, ջրային օբյեկտներին և գյուղատնտեսական հողերին մոտ լինելը և այլն:
«Արդյունաբերական աղտոտվածությունն ամենամեծ խնդիրներից է, որի լուծումը պահանջում է զգալի ռեսուրսներ։ Մեր ծրագիրը տրամադրում է անհրաժեշտ բազա հանքարդյունաբերության ոլորտի իրավական կարգավորման, առողջության և շրջակա միջավայրի համար կառավարության պատասխանատվության բարձրացման համար: Այս գործընթացներում հիմնական դերը վերապահված է ոչ միայն փորձագետներին, այլ նաև վտանգված տարածքներում ապրող բնակչությանը, մարդկանց, ովքեր պատրաստ են պաշտպանելու իրենց իրավունքները՝ օգտագործելով տրամադրված գործիքները և աղտոտման մասին տեղեկատվությունը»,- ասաց «ԷկոԼուր» ՀԿ-ի նախագահ Ինգա Զարաֆյանը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Чешская организация прибудут в Армению для проведения исследований по химическому загрязнению в промышленных районах
13-18 июня эксперты «Арники» вместе с неправительственными организациями из Армении  - «Центром общинной мобилизации и содействия» и информационной НПО «ЭкоЛур», проведут новый этап исследований химического загрязнения в общине Арарат, Араратского марза, и в селе Меликгюх, Арагацотнского марза. Исследования проводятся в рамках программы “Участие гражданского общества в адвокации химической безопасности в Армении”, реализуемой при поддержке Министерства иностранных дел Чешской Республики.
“В рамках нашей миссии мы сосредоточим внимание на территориях, связанных с добычей и переработкой золотосодержащих руд, которые подвергаются промышленному  загрязнению, в данном случае, тяжелыми металлами. Наибольшая опасность заключается в том, что воздействие тяжелых металлов долгое время остается незамеченным. Человек может не замечать происходящих изменений, так как  воздействие этой группы загрязнителей накапливается постепенно. Длительное проживание в загрязненной местности может сказываться и на будущих поколениях. С целью информировать местных жителей о возможных рисках, и минимизировать влияние загрязнения на здоровье и качество жизни жителей, мы проведем исследования на наличие тяжелых металлов вблизи мест добычи и переработки руды”, – говорит координатор программы, представитель организации «Арника» Валерия Гречко.
Партнер программы в Армении, президент неправительственной организации «Центр общинной мобилизации и содействия» Олег  Дулгарян считает: “Благодаря проведенным анализам, жители общин воздействия горнодобывающей промышленности, которые десятилетиями пребывали в информационной неизвестности, получат информацию о рисках для здоровья и о экологической среде, в которой они живут. Это даст возможность защищать свои права как на местном, так и на национальном уровне, что, в свою очередь, будет способствовать  повышению ответственности горнодобывающей отрасли и государственной политики в данной сфере. Повысить участие граждан  в вопросах сохранения окружающей среды и собственного здоровья ”.
Напомним, что с 2018 года Арника проводит исследования по промышленному  загрязнению вместе с армянскими неправительственными организациями. Ранее были проведены исследования в Лорийском и Котайкском марзах, на территориях, находящихся под воздействием Алавердского медеплавильного комбината, Ахталинского горнобогатительного комбината, Шамлухского медного месторождения и трех хвостохранилищ, Техутского медномолибденового месторождения и хвостохранилища, Арманисского золото-полиметаллического месторождения и хвостохранилища, Мхартского золотого месторождения и хвостохранилища, Карабердского золотого месторождения, Меградзорского золотого месторождения. Результаты предыдущих исследований доступны на сайте «Арники», «ЭкоЛур» и «Центра общинной мобилизации и содействия».
Цель исследований заключается в том, чтобы оценить степень воздействия промышленного загрязнения на здоровье, окружающую среду и социальную сферу.
Разработанная модель исследований основана на анализах, взятых по конкретной схеме, включающей все звенья цепи загрязнения через компоненты окружающей среды (например, почву, донные отложения, пыль), вплоть до организма человека. В модели максимально учитываются такие факторы, как координаты загрязняющего источника, состав загрязняющих веществ, направление ветров, близость источника к домам, водным объектам и сельскохозяйственным угодьям, и т.д.
“Промышленное загрязнение является одной из самых больших проблем, решение которых требует значительных ресурсов. Наша программа предоставляет необходимую базу для правового регулирования добывающей отрасли и для повышения ответственности государственных органов за здоровье и окружающую среду. В этих процессах основная роль отводится не только экспертам, но и населению, проживающего в опасных зонах, людям, которые готовы защищать свои права, используя предоставленные инструменты и информацию о загрязнении”, - отметила президент информационной НПО «ЭкоЛур» Инга Зарафян.