Եթե մարմնավաճառի մարմինը նրա սեփականությունն է, որը վաճառքի ենթակա է, մտցնենք այն հարկային դաշտ. Տիկնիկային թատրոնի ղեկավար
Տիկնիկային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ռուբեն Բաբայանը կարծում է, որ հասարակական վայրերում մարմնավաճառության ծաղկուն գոյությունը ձեռնտու է առաջին հերթին դրա դեմ պայքարող պետական կառույցներին: «Ում ձեռքում հնարավորություն կա կանխելու, և նա չի անում դա, նշանակում է՝ եկամուտ ունի դրանից: Ցանկության դեպքում օրենքի ուժով կարելի է պայքարել այդ երևույթի դեմ, բայց դա ֆինանսական մեծ հոսքեր է ապահովում որոշ մարդկանց, ում ձեռքում օրենքն է, և պատճառն այդտեղ պետք է փնտրել»,- ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Ռուբեն Բաբայանը:
«Հասարակությունը և պետությունը պետք է դրանց համար դիսկոմֆորտ վիճակ ստեղծեն: Ինչո՞ւ մանկական այգին նորմալ չի լուսավորվում»,- այս թեմայի վերաբերյալ իր տեսակետը հայտնեց ճարտարապետ Լևոն Իգիթյանը: Նրա խոսքերով՝ նախկինում այդ այգում մինչև ուշ գիշեր միջոցառումներ էին կազմակերպվում, այգին լի էր մարդկանցով: Եթե այն նորից ծառայեցվի իր հիմնական նպատակներին, այլասերվածությունն այդտեղից ինքնաբերաբար կվերանա:
ՀՀ օրենքով դատապարտվում է կավատությունը, իսկ մարմնավաճառությունն օրենքով արգելված չէ, քանի որ յուրաքանչյուր մարդու համար իր մարմինը համարվում է սեփականություն, ու նա իրավունք ունի այն նույնիսկ վաճառել: Տիկնիկային թատրոնի ղեկավարն առաջարկեց այդ գործընթացը մտցնել հարկային դաշտ, քանի որ տեղի է ունենում առևտուր, և եթե հասարակական սպառման ապրանք հանդիսացող սննդամթերքը ենթարկվում է որոշակի փորձաքննության, և հետևում են դրա ժամկետին, ապա այդ դեպքում նույնպես պետք է կիրառել այդ պրակտիկան:
Բաբայանը կարծում է, որ անօրինական մարմնավաճառության և հասարակական վայրերում տեղի ունեցող այլանդակ երևույթների դեմ պետք է պայքարել ազգովի, քանի որ դրանք բարոյալքում են հասարակությունը: Նա օրինակ բերեց անգլիացի տեսաբաններից մեկի խոսքերը. «Միայն սիրո պարագայում է սիրով զբաղվելը օգտակար առողջությանը»:

Рубен Бабаян: “Если тело проститутки – ее собственность, которую можно продавать, то этот процесс надо перевести в налоговое поле”
Процветание проституции в общественных местах выгодно в первую очередь государственным структурам, ведущим борьбу с этим явлением, считает художественный руководитель Ереванского кукольного театра Рубен Бабаян. “Если тот, кто имеет возможность пресечь проституцию, не делает этого, значит он получает с этого выгоду. При желании можно силой закона бороться с этим явлением, но оно обеспечивает огромные финансовые потоки для некоторых лиц, в чьих руках сосредоточен закон. Причину надо искать в этом”,- заявил сегодня на пресс-конференции Рубен Бабаян.
“Общество и государство должны сделать так, чтобы им было некомфортно. Почему в детском парке нет нормального освещения?”,- заметил в свою очередь архитектор Левон Игитян. По его словам, раньше здесь до поздней ночи проводились мероприятия, в которых участвовало много людей. Если парк вновь начнет служить своей основной цели, то извращенные явления в этом месте будут искоренены, добавил Игитян.
Закон осуждает сутенерство, а вот проституция по закону не запрещена, поскольку тело каждого человека является его собственностью, и он вправе даже продавать его. А раз так, то этот процесс надо перевести в налоговое поле, сказал Рубен Бабаян, По его словам, если продукты питания, являющиеся товарами общественного потребления, подвергаются определенной экспертизе, то аналогичный подход следует проявить и к проституции.
Художественный руководитель ЕКТ также отметил, что борьбу с безобразными явлениями в общественных местах должно вести все общество, поскольку они приводят к его деморализации.