Սուրեն Պապիկյանը՝ սահմանին տիրող լարվածության մասին
Այսօր Ազգային ժողովում Կառավարության անդամները պատասխանում են պատգամավորների հարցերին: Հարցեր տալու համար հերթագրվել է 19 պատգամավոր: Ընդդիմադիրները չեն մասնակցում նիստին:
Պատգամավոր Ալխաս Ղազարյանը պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանից հետաքրքրվեց, թե ինչով է պայմանավորված, որ վերջերս սահմանին ակտիվացել են հրադադարի խախտման դեպքերը՝ Սոթքում, Երասխում և այլն: Եվ այս ամենով հանդերձ Ադրբեջանը տեղեկատվություն է տարածում՝ մեղադրելով հայկական կողմին:
Սուրեն Պապիկյանը նշեց, որ վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում Ադրբեջանը կեղծ տեղեկատվություն է տարածում, որ իր կողմից սադրիչ գործողությունները ներկայացնի իբրև հայկական կողմի նախահարձակ գործողություններ:
«Պաշտպանության նախարարությունը մշտապես հանդես է գալիս պատշաճ հաղորդագրություններով և ինչ տեղի է ունենում սահմանին, ներկայացնում է մեր հանրությանը: Այս ամենի պատճառն, իհարկե, ադրբեջանական կողմի նպատակներն են՝ ի ցույց դնելու, որ հայկական կողմը որոշակի ագրեսիվ գործողությունների միտում ունի»,- ասաց Ս. Պապիկյանը՝ պնդելով, որ հայկական կողմը շարունակելու է առաջ մղել խաղաղության օրակարգը՝ պաշտպանելով երկրի սուվերենությունը:

Сурен Папикян о напряженности на границе
Сегодня в Национальном Собрании проходил Правительственный час, в котором оппозиционные фракции не участвовали.
Депутат Алхас Казарян поинтересовался у министра обороны Сурена Папикяна, чем обусловлен рост числа случаев нарушения режима прекращения огня в приграничных населенных пунктах Сотк, Ерасх и др. Казарян также отметил, что в этой ситуации Азербайджан распространяет дезинформацию, обвиняя армянскую сторону.
По словам министра обороны, в последнюю неделю Азербайджан распространяет ложные сведения с целью представить свои провокационные действия как случаи нападения армянской стороны.
“Министерство обороны всегда выступает с надлежащими сообщениями, представляя нашей общественности то, что происходит на границе. Это обусловлено теми целями, которые преследует Азербайджан – продемонстрировать, что армянская сторона проявляет тенденцию к определенным агрессивным действиям”,- ответил Сурен Папикян, подчеркнув, что Армения будет продолжать продвигать мирную повестку, защищая суверенитет страны.