Վահան Քերոբյանն ասում է, որ խաղողի մթերման վիճակը հուսադրող չէ
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանին Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանից հետաքրքրվեց ծիրանի բերքահավաքի, խաղողի մթերման գների վերաբերյալ: Ծիրանի արտահանումը դժվարանում է, իսկ խաղողի գները՝ պայմանավորված ռուս-ուկրաինական պատերազմով, էժանանում:
Նախարար Վահան Քերոբյանը նշեց, որ էական սուբսիդավորում է արվում լոգիստիկ ծախսերի մասով: Առաջիկայում ուսումնասիրություններ կիրականացվեն տեղի և դրսի շուկաներում և կփորձեն արագ լուծումներ գտնել:
Ինչ վերաբերում է խաղողի մթերմանը, ապա Վահան Քերոբյանի փոխանցմամբ՝ գործարանները մինչև հուլիսի 1-ը այգեգործների հետ կնքելու են պայմանագրեր: Սակայն մթերումով զբաղվող ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ խոսակցություններ ունեցել են, և այս պահի դրությամբ վիճակը հուսադրող չէ:
«Մենք չենք տեսնում, որ ամբողջ խաղողի բերքը մթերվելու է, և հիմա փորձում ենք հասկանալ այն մեթոդները, որ երկու ծայրերը բերենք, կպցնենք իրար»,- ասաց Վահան Քերոբյանը:
Նախարարի խոսքերով՝ տնտեսվարողների մի մասի կողմից դրսևորվում է ոչ պատշաճ վարքագիծ: Մոսկվայում խանութների ցանցերին 0.5 լիտր կոնյակն առաջարկվում է 1 դոլար գնով, որն անհնար է, եթե խաղողի սպիրտից է պատրաստված:

Министр экономики не считает обнадеживающей ситуацию с закупкой винограда
Во время сегодняшнего правительственного часа в Национальном Собрании депутат властной фракции “Гражданский договор” Рустам Бакоян поинтересовался у министра экономики Ваана Керобяна, как обстоят дела со сбором урожая абрикосов и закупочными ценами на виноград. Министр отметил, что экспорт абрикосов затруднен, а цены на виноград в связи с российско-украинской войной снижаются.
По словам Керобяна, логистические расходы существенно субсидируются. В  ближайшее время будет проведено изучение местного и внешних рынков с тем, чтобы попытаться найти оперативные решения.
Касаясь процесса заготовки винограда, глава Минэкономики сообщил, что до 1 июля заводы заключат договоры с садоводами. Вместе с тем состоялся разговор с представителями заготавливающих компаний, который показал, что на данный момент ситуация не обнадеживающая.
“Мы не видим возможность заготовки всего урожая винограда, и сейчас пытаемся понять, с помощью каких методов можно урегулировать этот вопрос”,- отметил Ваан Керобян.
По словам министра, часть хозяйствующих субъектов проявляет ненадлежащее поведение. В московских сетевых магазинах полулитровая бутылка коньяка предлагается за 1 доллар, что невозможно, если напиток изготовлен из виноградного спирта, добавил Ваан Керобян.