Ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող 1 տարեկան երեխան ուղղաթիռով տեղափոխվել է Հայաստան
Վիրուսային էնցեֆալիտ հեմոռագիկ կոմպոնենտով ախտորոշմամբ մեկ տարեկան երեխան (Մոնթե Գ.), ով երկու օր ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվում էր ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Արևիկ» բուժմիավորման նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում, այսօր ռուս խաղաղապահների ուղղաթիռով տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոն՝ համապատասխան բժշկական օգնություն ստանալու համար։ Այս մասին տեղեկացնում է ԱՀ առողջապահության նախարարություն։
Ռուս խաղաղապահներն ուղղաթիռով Հայաստանի Հանրապետությունից նաև հրատապ անհրաժեշտության դեղորայք են բերել Արցախ՝ և՛ Արցախի բնակչության, և՛ իրենց կարիքների համար:
Հունիսի 15-ից արդեն 10-րդ օրն է, ինչ Ադրբեջանի կողմից ամբողջապես արգելափակված է Քաշաթաղի (Լաչինի) միջանցքով Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և խաղաղապահների կողմից արցախցի բուժառուների երկկողմանի տեղաշարժը, ինչպես նաև դեղորայքի և բժշկական պարագաների մատակարարումը Արցախ։
Այս պահի դրությամբ ԱՀ ԱՆ «Արևիկ» բուժմիավորումում 6 երեխա գտնվում է վերակենդանացման և նորածնային բաժանմունքում։ ԱՀ ԱՆ «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 7 հիվանդ գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 3-ը՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում։

Находящийся в крайне тяжелом состоянии годовалый ребенок доставлен на вертолете из Арцаха в Армению
Сегодня на вертолете российских миротворцев в специализированный медицинский центр Армении был доставлен годовалый ребенок с диагнозом вирусный энцефалит с геморрагическим компонентом (Монте Г.), который два дня находился в крайне тяжелом состоянии в неонатальном и реанимационном отделении медобъединения “Аревик” Министерства здравоохранения Арцаха. Об этом сообщает Минздрав Арцаха.
На этом же вертолете российских миротворцев из Армении в Арцах были доставлены лекарства первой необходимости как для нужд местного населения, так и для собственных нужд.
Начиная с 15 июня, то есть уже десятый день, Азербайджан полностью заблокировал двустороннее движение по Кашатахскому (Лачинскому) коридору в сопровождении Международного Комитета Красного Креста и российских миротворцев, а также доставку в Арцах лекарств и медицинских принадлежностей.
На данный момент в неонатальном и реанимационном отделении медобъединения “Аревик” МЗ Арцаха лечение получают шесть детей. В реанимационном отделении ЗАО “Республиканский медцентр” находятся семь больных, трое из которых в крайне тяжелом состоянии.