Իսրայելն ունի Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու համար մեկ լավ պատճառ
Հունիսի 12-ին Իսրայելի խորհրդարանում՝ Քնեսեթում տեղի ունեցավ «պատմական նիստ», որի ընթացքում «յոթ տարբեր քաղաքական կուսակցություններ ճնշող մեծամասնությամբ հավանության արժանացրեցին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման» հարցը, նշում է Երուսաղեմում Հոլոքոստի և ցեղասպանության հարցերով ինստիտուտի գործադիր տնօրեն դոկտոր Իսրայել Չարնին: Նա զգուշորեն կանխատեսում արեց, որ Քնեսեթն ավարտին կհասցնի իր բոլոր օրենսդրական գործընթացները, որոնց արդյունքում կճանաչի Հայոց ցեղասպանության փաստը:
Թեև Հայոց ցեղասպանության ընդունումը ողջունելի է, Իսրայելը պետք է դա արած լիներ վաղուց: Իրականում, հրեական պետությունը պետք է լիներ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող առաջին երկիրը` Հոլոքոստի (Շոայի) ահռելի ժառանգության պատճառով: Ո՞վ կարող է լիիրավ կիսել ցեղասպանության զոհերի ցավը, քան նման ճակատագրի արժանացած ազգը: Ինչպես նիստի ժամանակ նշեց Քնեսեթի անդամ Նինո Աբեսադզեն «Մենք նույնպես տուժած ազգ ենք, և հենց այդ իսկ պատճառով իրավունք չունենք չընդունել այլ տուժած ժողովրդի ցավը»: Քնեսեթի մեկ այլ ազդեցիկ անդամ, «Լիկուդ» կուսակցության առաջնորդ Զեյև Էլկինն ասաց «Մենք վերջին ազգերից մեկն ենք աշխարհում, որ դեռ չենք ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Դա մեր բարոյական պարտքն է, որը դեռ չենք կատարել»:
Հունիսի 12-ի նիստի ընթացքում, Քնեսեթի նախագահ Ռուվեն Ռիվլին խոսեց «հաստատակամ և ոգեշնչմամբ, խորը զգացմունքով հրեաների և Իսրայելի կողմից ուշացած ճանաչման հրամայականի մասին», հայտնեց դոկտոր Չարնին: Նախագահ Ռիվլին հայտարարեց, որ կարիք չկա Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը նոր քվեարկության դրվի, քանի որ Քնեսեթը միաձայն քվերակությամբ ճանաչել էր Ցեղասպանությունը անցյալ տարի: Դոկտոր Չարնին բացատրեց, ի տարբերություն ԱՄՆ կոնգրեսի, Քնեսետի որոշումները, մինչև իր հանձնաժողովներից մեկի կողմից քննարկվելը, առաջին հերթին լսվում են լիագումար նիստում: Հայոց ցեղասպանության որոշման հաջորդ հանգրվանը Կրթության հարցերով հանձնաժողովն է, որից հետո այն հետ կուղարկվի Քնեսեթ վերջնական քվեարկության համար: Միայն այդ դեպքում կարելի է ասել, որ Քնեսեթը պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը:
Հունիսի 12-ի անսպասելի իրադարձություններից մեկը Բնապահպանության նախարար Գիլադ Էրդանի հայտարարությունն էր, որպես Կառավարության պաշտոնական խոսնակ: Նա միանշանակ հայտնեց, որ Իսրայելը որոշել է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Ավելին, նախարար Էրդանը պնդեց, որ «Իսրայելի պետությունը երբեք չի հերքել այն, ընդհակառակը, մենք սգում ենք Հայոց ցեղասպանությունը»: Սա զարմանալի հայտարարություն էր, քանի որ քաջ հայտնի է, որ Թուրքիայի ճնշման տակ Իսրայելը մշտապես դեմ է եղել Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը: Այնուամենայնիվ, չնայած Իսրայելի պետության կողմից ցեղասպանության ժխտմանը` 2000 թվականի ապրիլի 24-ին արդարադատության նախարար Յոսի Բեյլին և Կրթության նախարար Յոսի Սարիդը ճանաչեցին Հայոց ցեղասպանությունը` արժանանալով կառավարության անմիջական դատապարտմանը: Բեյլինը ցեղասպանությունը ճանաչել էր նաև 1994 թվականին, երբ դեռ արտաքին գործերի փոխնախարար էր:
Այն փաստը, որ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ քննարկումները տեղի են ունենում թուրքիսրայելական հարաբերությունների վատթարացման ժամանակաշրջանում, լուրջ հարցականներ է բարձրացնում Իսրայելի կառավարության իսկական նպատակների կապակցությամբ: Բարոյապես նողկալի է տեսնել, որ մի ազգի զանգվածային ոչնչացման հարցը շահագործվում է կոպիտ քաղաքական նկատառումներով: Չնայած, պետք է գիտակցել, որ միջազգային հարաբերությունները հազվադեպ են խարսխվում բարոյական սկզբունքների վրա: Եթե չլինեին տնտեսական և քաղաքական նկատառումները, ամբողջ աշխարհը վաղուց արդեն ճանաչած կլիներ Հայոց ցեղասպանությունը:
Թեև քննադատներին կարող է չգոհացնել, որ Իսրայելը քննարկում է Հայոց ցեղասպանության ընդունման հարցը Թուրքիայի հետ գժտություններ ունենալու ժամանակ, սակայն, իմ կարծիքով, շատ ավելի սխալ էր այսքան տարի շարունակ իրողությունը չընդունելը: Նույնիսկ հիմա, չնայած անցյալի սխալները սրբագրելու և ճշմարտությունը պահպանելու ջանքերին, Իսրայելի որոշ պաշտոնատարները մտահոգված են, որ Հայոց ցեղասպանության հարցի բարձրացումն էլ ավելի կսրի Թուրքիայի հետ հարաբերությունները: Քնեսեթի անդամ Արիեհ Էլդադը մերժեց նման առարկումները՝ մատնանշելով ընդդիմախոսների անտրամաբանական դիրքորոշումը. «Մի քանի տարի առաջ մարդիկ ասում էին, որ մենք չենք կարող խոսել դրա մասին` հաշվի առնելով Թուրքիայի հետ մեր բարիդրացիական հարաբերությունները: Այժմ մարդիկ ասում են, որ չենք կարող խոսել դրա մասին՝ ելնելով Թուրքիայի հետ մեր վատ հարաբերություններից»: Էլդադն ավելացրեց, որ երբ մարդիկ հակված չեն հասցեագրել բարոյական և էթիկական խնդիրներ, միշտ պնդում են, որ դեռ քննարկման ժամանակը չէ:
Այնուամենայնիվ, մեկ կարմիր գիծ կա, որ ոչ մի հայ չպետք է անցնի. Իսրայելի պաշտոնատարները փորձում են Հայաստանից և հայերից քաղաքական զիջումներ ստանալ ցեղասպանության ճանաչման դիմաց: Նման պահանջները պետք է կտրականապես մերժվեն, քանի որ հայերը ոչնչով պարտական չեն Իսրայելին ցեղասպանության ճանաչման համար՝ դա համընդհանուր ընդունված պատմական փաստ է: Իսրայելը պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը պարզապես, քանի որ դա է ճիշտ քայլը՝ արտացոլելով աշխարհասփյուռ առաքինի հրեաների զգացմունքները:

Israel Has One Good Reason For Recognizing the Armenian Genocide
Israel’s Parliament -- the Knesset -- held “an historic session” on June 12, during which “seven different political parties overwhelmingly endorsed recognition of the Armenian Genocide,” according to Dr. Israel Charny, Executive Director of the Institute on the Holocaust and Genocide in Jerusalem. He cautiously predicted that the Knesset would complete its legislative procedures leading to recognition of the Armenian Genocide.
While acknowledging the Armenian Genocide would be salutary, Israel should have done so long ago. In fact, the Jewish State should have been the first country to recognize the genocide, in view of the awesome legacy of the Holocaust -- Shoah. Who should empathize more with the victims of genocide than those who have suffered a similar fate themselves? As Knesset member Nino Abesadze pointed out during the hearing: “It is precisely because we have been a victim people that we do not dare fail to identify with another victim people.” Another influential Knesset member, Zeev Elkin, Chair of the Likud Caucus stated: “We are one of the last nations in the world that has still not recognized the Armenian Genocide. It is our moral responsibility that we have still not met.”
During the June 12 hearing, Knesset Chairman Reuven Rivlin spoke “firmly and inspiringly” with “profound feeling of both a Jewish and an Israeli imperative to extend a long overdue recognition,” Dr. Charny reported. Chairman Rivlin announced that there was no need for a new vote to recognize the Armenian Genocide since the Knesset had already voted unanimously for its recognition last year. Dr. Charny explained that unlike the US Congress, Knesset resolutions first go to the plenary session before being considered by one of its committees. The next step for the Armenian Genocide resolution is the Education Committee, after which it would be sent back to the Knesset for a final vote. Only then it could be said that the Knesset has officially recognized the Armenian Genocide.
One of the unexpected developments at the June 12 hearing was a statement by Minister of Environmental Affairs Gilad Erdan who announced that he was speaking officially on behalf of the government. He stated unambiguously that Israel had decided to recognize the Armenian Genocide. Furthermore, Minister Erdan claimed that “the State of Israel has never denied it, on the contrary, we deplore the [Armenian] genocide.” This was a surprising statement, since it is well known that, under Turkish pressure, Israel has persistently opposed recognition of the Armenian Genocide. Nevertheless, in defiance of Israeli state denialism, on April 24, 2000, Minister of Justice Yossi Beilin and Minister of Education Yossi Sarid acknowledged the Armenian Genocide, prompting the government to repudiate their statements. Beilin had also recognized the genocide in 1994, while serving as Deputy Foreign Minister.
The fact that serious discussions on the Armenian Genocide are now taking place at a time of deteriorating relations between Turkey and Israel raises troubling questions about the motives of the Israeli government. It would be morally repugnant to see the mass murder of a nation being exploited for crass political calculations. Yet, one has to realize that international relations are rarely based on moral principles. Were it not for economic and political considerations, the whole world would have long ago recognized the Armenian Genocide.
While critics may be displeased that Israel is considering recognition of the Armenian Genocide at a time of discord with Turkey, the greater wrong, in my view, was not doing the right thing for all these years. Even now, despite efforts to rectify the past and uphold the truth, some Israeli officials are concerned that raising the Armenian Genocide issue would further exacerbate relations with Turkey. Knesset member Arieh Eldad dismissed such objections by pointing out the illogical stance of the naysayers: “A few years ago, people said we couldn’t talk about it because of our good relations with Turkey. Now people say we can’t talk about it because of our bad relations with Turkey.” Eldad added that when people are reluctant to address moral and ethical issues there is always a claim that the timing of such a discussion is wrong.
There is, however, one red line that no Armenian should cross. Israeli officials have sought to obtain political concessions from Armenia and Armenians in return for genocide recognition. Such demands should be rejected outright since Armenians do not owe anything to Israel for recognizing the genocide -- a universally acknowledged historical fact. Israel should recognize the Armenian Genocide simply because it is the right thing to do, reflecting the sentiments of all righteous Jews worldwide.