Արցախում լցակայանների նկատմամբ վերահսկողությունն ուժեղացվել է
ԱՀ տեղեկատվական շտաբը տեղեկացնում է, որ հունիսի 15-ից Ադրբեջանը դադարեցրել է նաև Հայաստանից Արցախ հումանիտար բեռնափոխադրումները, որի պատճառով պետությունն անցել է խիստ խնայողական ռեժիմի բոլոր ուղղություններում, այդ թվում՝ վառելիքի:
«Բենզին և դիզվառելիք տրամադրվում է խիստ անհրաժեշտ դեպքերում՝ գյուղատնտեսական աշխատանքների կազմակերպման, հիվանդներին բուժհաստատություններ տանելու, շրջաններից գյուղատնտեսական մթերքը կենտրոնացված կարգով շրջկենտրոններ և քաղաք Ստեփանակերտ տեղափոխելու, հասարակական տրանսպորտի աշխատանքը և պետական որոշ մարմինների հրատապ գործունեությունը կազմակերպելու համար:
Այդուհանդերձ, կան մարդիկ, ովքեր այս ընթացքում վառելիք չեն ստացել, բայց շարունակում են երթևեկել՝ այդ կերպ հարուցելով որոշակի հարցեր հանրության շրջանում:
Լցակայաններում խախտումներ կատարելու հնարավորությունը պարզելու նպատակով օպերատիվ ճանապարհով կատարվել են որոշակի ճշտումներ, ինչի արդյունքում պարզվել է, որ ներկայումս մեքենաներով երթևեկող անձինք օգտագործում են նախքան հունիսի 15-ը ձեռք բերված վառելիքը:
Ամեն դեպքում, պետական համապատասխան մարմինների կողմից շարունակաբար վերահսկողություն է իրականացվելու լցակայանների գործունեության նկատմամբ՝ հնարավոր խախտումներն ու չարաշահումները կանխելու և բացառելու նպատակով: Այդ առումով ակնկալում ենք նաև հանրության աջակցությունը հնարավոր խախտումների վերաբերյալ տեղեկությունների հավաքագրման ու հանրային վերահսկողության ապահովման հարցում»,- նշված է հաղորդագրությունում։

В Арцахе усилен контроль за работой АЗС
С 15 июня Азербайджан запретил гуманитарные грузоперевозки из Армении в Арцах, из-за чего государство перешло на режим строгой экономии на всем, в том числе на топливе, сообщает Информационный штаб Арцаха.
“Бензин и дизтопливо предоставляются в случаях крайней необходимости, в частности для организации сельскохозяйственных работ, транспортировки больных в медучреждения, доставки сельхозпродукции из районов в райцентры и Степанакерт, работы общественного транспорта, а также для организации срочной деятельности некоторых государственных органов.
Тем не менее, находятся люди, которые в этот период не получили топливо, но продолжают ездить на автомобилях, тем самым вызывая определенные вопросы у общественности.
С целью выявления возможных нарушений на автозаправочных станциях были проведены проверки, которые показали, что совершающие в настоящее время поездки на автомобилях лица используют топливо, приобретенное до 15 июня.
В любом случае соответствующие госорганы будут продолжать осуществлять контроль за деятельностью АЗС с целью исключения и пресечения возможных нарушений и злоупотреблений.
В этом плане мы ожидаем также содействия общественности в деле сбора информации о возможных нарушениях и обеспечения общественного контроля”,- говорится в сообщении.