Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ 14 բուժառու տեղափոխվել է Հայաստան
Այսօր՝ հունիսի 30-ին ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 14 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Ինչպես տեղեկացնում են ԱՀ առողջապահության նախարարությունից, նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 7 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում ստացիոնար բուժում է ստանում 34 երեխա, 3-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 85 հիվանդ, 9 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 7-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

14 пациентов в сопровождении МККК доставлены из Арцаха в Армению
Сегодня, 30 июня, 14 пациентов ЗАО “Республиканский медицинский центр” Министерства здравоохранения Республики Арцах при посредничестве и в сопровождении Международного Комитета Красного Креста были доставлены в специализированные медцентры Армении.
В течение дня предусматривается возвращение в Арцах на автомобилях МККК семи пациентов вместе с сопровождающими, которые в свое время были направлены в Армению для лечения в рамках госзаказа.
В медобъединении “Аревик” стационарное лечение получают 34 ребенка. Трое из них находятся в неонатальном и реанимационном отделении.
В ЗАО “Республиканский медцентр” лечение получают 85 больных. Десять из них находятся в реанимационном отделении. Состояние семи больных крайне тяжелое.