Սարգիս Խանդանյանն ընտրվել է ԵԱՀԿ ԽՎ մարդու իրավունքների հանձնաժողովի փոխնախագահ
Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԵԱՀԿ ԽՎ Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Սարգիս Խանդանյանն ընտրվել է Խորհրդարանական վեհաժողովի ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ հումանիտար հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահ:
ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության բաժինը տեղեկացնում է, որ որոշումը կայացվել է հուլիսի 3-ին Վանկուվերում ընթացող ԵԱՀԿ ԽՎ ամառային (տարեկան) նստաշրջանի ընթացքում: Ստանձնելով հանձնաժողովի փոխնախագահի պաշտոնը՝ Սարգիս Խանդանյանը միաժամանակ դառնում է ԵԱՀԿ ԽՎ բյուրոյի անդամ, որը վեհաժողովի կառավարման հիմնական մարմինն է:
Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական հարթակը միավորում է ավելի քան 320 պատգամավորի 57 անդամ երկրներից:
Կազմակերպության հիմնական նպատակն է նպաստել միջխորհրդարանական երկխոսությանը՝ առաջ մղելով ԵԱՀԿ համապարփակ անվտանգության նպատակները:

С.Ханданян – зампредседателя Комитета ПА ОБСЕ по правам человека
Председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям, глава армянской делегации в Ассамблее С.Ханданян избран заместителем председателя Комитета ПА ОБСЕ по демократии, правам человека и гуманитарным вопросам. Решение принято 3 июля на ежегодной (летней) сессии ПА ОБСЕ в Ванкувере.
Заняв должность зампредседателя комиссии, С. Ханданян одновременно становится членом Бюро ПА ОБСЕ, являющегося основным руководящим органом Ассамблеи.
Парламентская платформа ОБСЕ объединяет более 320 депутатов из 57 государств-членов. Основная цель организации – содействовать межпарламентскому диалогу, продвигая всеобъемлющие цели ОБСЕ в сфере безопасности.