ԼՂ պաշտպանության բանակի գոյության պատճառները յուրաքանչյուրը կարող է գտնել Ադրբեջանի քարոզչության և գործողությունների մեջ. Փաշինյան
Կառավարության հուլիսի 6-ի նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին և այլ հարցերի: Ստորեւ՝ վարչապետի ելույթը։
«Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով հումանիտար ճգնաժամը Լեռնային Ղարաբաղում օր-օրի սրվում է: Ինչպես տեղյակ եք, հունիսի 15-ին Հակարի կամրջի մոտ տեղի ունեցած սադրանքից հետո Լեռնային Ղարաբաղը զրկված է բոլոր տեսակի ապրանքների մատակարարումներից: Մատակարարումներ իրականացնելու հնարավորություն չունեն նույնիսկ Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայված ռուս խաղաղապահները, որովհետև Լաչինի միջանցքն արգելափակված է ամբողջապես:
Լեռնային Ղարաբաղին բնական գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումները նույնպես ամիսներ շարունակ խափանված են Ադրբեջանի կողմից: Միևնույն ժամանակ, տեսնում ենք ադրբեջանական հռետորաբանության և քարոզչության շարունակական սրում հատկապես Լեռնային Ղարաբաղի ուղղությամբ: Չեն դադարում Հայաստանի Հանրապետության հասցեին հնչող ադրբեջանական անհիմն մեղադրանքները, մասնավորապես, Ադրբեջանը շարունակում է Հայաստանից պահանջել Լեռնային Ղարաբաղից դուրս բերել Հայաստանի բանակի ստորաբաժանումներն այն պայմաններում, երբ Հայաստանի Հանրապետությունը Լեռնային Ղարաբաղում զինվոր չունի: Արձանագրում եմ ևս մեկ անգամ՝ Լեռնային Ղարաբաղում Հայաստանի Հանրապետության բանակ չկա, Լեռնային Ղարաբաղում գործում է ԼՂ պաշտպանության բանակը, որի գոյության պատճառները յուրաքանչյուր ոք ամեն օր կարող է գտնել Ադրբեջանի պաշտոնական քարոզչության և գործողությունների մեջ, որի անթաքույց էությունը Լեռնային Ղարաբաղի հայերին էթնիկ զտման և ցեղասպանության ենթարկելն է:
Ըստ էության, այդ քաղաքականության սողացող իրագործումն ենք այսօր տեսնում Լեռնային Ղարաբաղում: Էթնիկ զտման ադրբեջանական այդ քաղաքականության մասn է նաև այն միջազգային կազմակերպությունների և երկրների թիրախավորումը, ովքեր օբյեկտիվ գնահատական են տալիս Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին և Ադրբեջանի գործողություններին:
Այս առումով, Ադրբեջանն ամիսներ շարունակ լայնածավալ հակաքարոզչություն է սկսել Ֆրանսիայի նկատմամբ, որի թե պաշտոնական, թե հանրային հարթակներում հնչում են հասցեական գնահատականներ և ահազանգեր` Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հայության դեմ իրագործվող ապօրինի քայլերի մասին: Ֆրանսիայի դեմ ուղղված քարոզչությունն այլ երկրների կողմից Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամին հասեցական հնարավոր գնահատականները կանխելն է: Հայաստանն իր հերթին շնորհակալություն հայտնելով Ֆրանսիային՝ պետք է բոլոր միջոցները ձեռնարկի, որ ավելի ու ավելի շատ երկրներ և միջազգային կազմակերպություններ հասցեական գնահատականներով հանդես գան՝ Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ:
Այս ողջ իրավիճակին մեր արձագանքը պետք է լինի շարունակական դիվանագիտական աշխատանքը: Որքան էլ ծանր լինի թե բարոյապես, թե քաղաքական, թե էմոցիոնալ առումով՝ մենք որևէ պարագայում ինքնատիրապետումը չպետք է կորցնենք:
Ադրբեջանը Հայաստանին շարունակում է մեղադրել իր տարածքով տրանսպորտային կապի ապահովման պարտավորությունները չկատարելու մեջ՝ միջանցքային ինչ-որ երկիմաստ մեկնաբանություններով: Այստեղ նույնպես ստիպված եմ կրկնել, որ Հայաստանը երբևէ ոչ գրավոր, ոչ բանավոր որևէ միջանցքային պարտավորություն չի ստանձնել և նման որևէ մեկնաբանություն երբևէ չի ընդունի: Որ Հայաստանը որևէ միջանցքային պարտավորուրթյուն չի ստանձնել՝ կարող է տեսնել յուրաքանչյուր ոք՝ կարդալով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը:
Ինչ վերաբերվում է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների՝ երկրների ինքնիշխանության և իրավոզորության ներքո ապաշրջափակմանը՝ Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է և հայտարարում է, որ պատրաստ է դրան: Արդեն վաղուց Հայաստանի կառավարւթյան որոշման նախագիծ է դրված պաշտոնական շրջանառության, որով նախատեսվում է թվով երեք հսկիչ անցակետերի հիմնադրումը Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին՝ Հայաստանի կողմից: Այդ որոշումը չի ընդունվում՝ Ադրբեջանի դեստրուկտիվ մոտեցման պատճառով, որը նմանատիպ գործընթաց անգամ չի էլ նախաձեռնել և չի ցանկանում ճանապարհ տրամադրել Հայաստանին: Այսինքն, տրամաբանությունն այն է, որ նույն որոշումը պետք է նաև Ադրբեջանի կողմից կայացվի, որպեսզի և Հայաստանի կողմից, և Ադրբեջանի կողմից լինեն այդ անցագրային կետերը, որպեսզի տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքներն ապաշրջափակվեն: Ադրբեջանը չի անում սա և Ադրբեջանի մոտեցումն այդպիսին է, որովհետև նա չի հրաժարվել Հայաստանի Հանրապետությանը շրջափակման ենթարկելու իր 30-ամյա քաղաքականությունից:
Ադրբեջանը Հայաստանին շարունակում է մեղադրել նաև ականապատման հարցերով: Նախ Արդարադատության միջազգային դատարանը սույն թվականի փետրվարի 22-ի որոշմամբ հերքեց ականապատման հարցերում Հայաստանին ուղղված մեղադրանքները և հետո հարաբերությունների կարգավորման հարցում իր անկեղծությունն ու վճռականությունը ցույց տալու համար հայկական կողմը նախորդ տարիներին Ադրբեջանին փոխանցեց վերջինիս վերահսկողության տակ գտնվող բոլոր տարածքների, ականադաշտերի քարտեզները, որոնց օգտագործմամբ այսօր Ադրբեջանում իրականացվում են ականազերծման լայնածավալ աշխատանքներ: Իսկ Ադրբեջանը սրան ի պատասխան ոչ մի համարժեք քայլ չարեց, մինչև օրս շարունակում է ապօրինի կերպով պահել հայ ռազմագերիներին և նրանց օգտագործել որպես քաղաքական սակարկման գործոն:
Կառավարության նիստի հարգելի մասնակիցներ, սիրելի ժողովուրդ,
Որքան էլ այսօրվա իրերի դրությունը դժվար է բարոյական, քաղաքական, անվտանգային, էմոնոցիանոլ առումով՝ խաղաղության օրակարգի իրացումն այլընտրանք չունի: Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է հասցեագրվեն Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջազգային մեխանիզմների շրջանակներում, իսկ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետք է խաղաղության պայմանագիր ստորագրվի: Վաշինգտոնում վերջերս տեղի ունեցած Հայաստան-Ադրբեջան բանակցություններում արձանագրված առաջընթացը շոշափելի չէ, բայց որոշակի առաջընթաց կա: Առաջիկայում Բրյուսելում նախատեսվում է իմ հանդիպումն Ադրբեջանի նախագահի հետ՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահի միջնորդությամբ:
Ցավոք, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի տեքստը դեռ պատրաստ չէ ստորագրման: Հույս ունեմ՝ առաջիկա հանդիպման ընթացքում առարկայացնել Վաշինգտոնում արձանագրված դրականը: Բոլոր հարցերը պետք է լուծենք դիվանագիտական ճանապարհով: Շնորհակալություն»:

Pashinyan Says No Alternative to Peace Treaty with Azerbaijan Despite Baku's Ongoing Provocations
Armenian PM Nikol Pashinyan, at today's government cabinet session, referred to the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh due to Azerbaijan's illegal blocking of the Lachin Corridor and other issues.
Pashinyan's office issued the following transcript of his remarks.
As a result of the illegal blockade of the Lachin Corridor, the humanitarian crisis in Nagorno Karabakh is intensifying day by day. As you know, after the provocation near the Hakari bridge on June 15, Nagorno-Karabakh is deprived of all kinds of goods supplies. Even the Russian peacekeepers stationed in Nagorno-Karabakh do not have the opportunity to deliver supplies, because the Lachin corridor is blocked completely.
Natural gas and electricity supplies to Nagorno Karabakh have also been disrupted by Azerbaijan for months. At the same time, we see increasing Azerbaijani rhetoric and propaganda, especially against Nagorno-Karabakh. Azerbaijan's baseless accusations against the Republic of Armenia do not stop, in particular, Azerbaijan continues to demand that Armenia withdraw the units of the Armenian army from Nagorno Karabakh in the conditions that the Republic of Armenia does not have soldiers in Nagorno Karabakh. I record once again that there is no army of the Republic of Armenia in Nagorno-Karabakh, the NK Defense Army operates in Nagorno-Karabakh, and everyone can find the reasons for its existence in the official propaganda and actions of Azerbaijan, the undisguised aim of which is to subject the Armenians of Nagorno-Karabakh to ethnic cleansing and genocide.
In fact, we see the creeping implementation of that policy today in Nagorno-Karabakh. Part of that Azerbaijani policy of ethnic cleansing is also the targeting of those international organizations and countries which give an objective assessment of the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh and Azerbaijan's actions.
In this regard, Azerbaijan has launched a large-scale counter-propaganda for months against France, the official and public platforms of which are raising targeted assessments and alarms about the illegal steps taken by Azerbaijan against the Armenians of Nagorno-Karabakh. The propaganda against France is aimed to prevent other countries from assessing the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh. Armenia, in its turn, thanks France, should take all measures so that more and more countries and international organizations make appropriate assessments regarding the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh.
Our response to this whole situation must be continued diplomatic work. No matter how hard it is morally, politically or emotionally, we must not lose our temper under any circumstances.
Azerbaijan continues to accuse Armenia of not fulfilling its obligations to ensure transport links through its territory, with some ambiguous interpretations of the corridor. Here, too, I have to repeat that Armenia has never made any written or oral commitment related to the corridor and will never accept any such interpretation. The fact that Armenia has not undertaken any corridor-related obligations can be seen by anyone reading the trilateral declaration of November 9, 2020.
As for the unblocking of regional communications under the sovereignty and jurisdiction of the countries, Armenia has repeatedly declared and declares that it is ready for this. A draft decision of the Armenian government has been put into official circulation for a long time, which envisages the establishment of three checkpoints on the Armenian-Azerbaijani border by Armenia. That decision is not accepted because of the unconstructive approach of Azerbaijan, which has not even initiated a similar process and does not want to give Armenia a road. In other words, the logic is that the same decision should also be made by Azerbaijan, so that both Armenia and Azerbaijan have these checkpoints, so that the regional transport infrastructures are unblocked. Azerbaijan is not doing this and Azerbaijan's approach is like this because it has not given up its 30-year policy of blockade of the Republic of Armenia.
Azerbaijan also continues to accuse Armenia of mine-placing issues. First, the International Court of Justice, by its decision of February 22 of this year, denied the accusations directed at Armenia over mine-placing, and then, in order to show its sincerity and determination regarding the settlement of relations, the Armenian side in previous years transferred to Azerbaijan the maps of all the territories and minefields under the latter's control, which are being used today in Azerbaijan for large-scale demining operations. And Azerbaijan did not take any adequate steps in response to this, to this day it continues to illegally keep Armenian prisoners of war and use them as a political bargaining factor.
No matter how difficult the state of affairs is in terms of moral, political, security, and emotional aspects, the realization of the peace agenda has no alternative. The rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh should be addressed within the framework of the international mechanisms of the Baku-Stepanakert dialogue, and a peace treaty should be signed between Armenia and Azerbaijan. The progress recorded in the recent Armenia-Azerbaijan negotiations in Washington is not tangible, but there is some progress. In the near future, my meeting with the president of Azerbaijan is planned in Brussels, through the mediation of the President of the European Council.
Unfortunately, the text of the peace treaty between Armenia and Azerbaijan is not yet ready for signing. I hope to materialize the positive things recorded in Washington during the upcoming meeting. All issues should be resolved diplomatically.”