Ադրբեջանը ձգտում է Արցախի ժողովրդին զրկել սեփական անվտանգության ապահովման բոլոր միջոցներից. Արցախի ԱԳՆ
Արցախի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի կողմից ռազմատենչ ու ագրեսիվ հռետորաբանության ակտիվացման մասին։ Այն ներկայացնում ենք ստորեւ։
Վերջին շրջանում Ադրբեջանի պետական կառույցներն ու կառավարության կողմից վերահսկվող լրատվամիջոցները լայնածավալ ապատեղեկատվական արշավ են սկսել՝ նպատակ ունենալով մոլորեցնել միջազգային հանրությանը և պատրվակ ստեղծել Արցախի Հանրապետության և նրա ժողովրդի դեմ նոր ագրեսիայի համար։ Արցախի Պաշտպանության բանակի մասին հորինելով և առաջ մղելով կեղծ խոսույթներ՝ Ադրբեջանն, ըստ էության, ժխտում է Արցախի ժողովրդի ինքնապաշտպանության անքակտելի իրավունքը և ձգտում է նրան զրկել սեփական անվտանգության ապահովման բոլոր միջոցներից և հնարավորություններից, այն էլ՝ Բաքվի կողմից Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ մշտական սպառնալիքների և ռազմական սադրանքների պայմաններում։
Չնայած այն հանգամանքին, որ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբն արցախյան կողմից հրադադարի խախտում երբեք չի արձանագրել՝ պաշտոնական Բաքուն շարունակում է իր դիրքերը գնդակոծելու մասին կեղծ մեղադրանքներ ներկայացնել Արցախի Պաշտպանության բանակի հասցեին և միևնույն ժամանակ սաստկացնել ագրեսիվ ու ռազմատենչ հռետորաբանությունը՝ դրանով իսկ տեղեկատվական և քարոզչական հող նախապատրաստելով Արցախի Հանրապետության դեմ նոր ագրեսիայի համար: Դրա մասին է վկայում նաև այն փաստը, որ Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակում են հետևողականորեն մերժել առաջարկները՝ Արցախ, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցք ուղարկել միջազգային փաստահավաք առաքելություն, որը կկարողանա տեղում գնահատել իրավիճակը և միջազգային հանրությանը ներկայացնել իրականության օբյեկտիվ պատկերը:
Արցախի նկատմամբ նման անթաքույց ռազմաքաղաքական շանտաժը, այդ թվում հրադադարի ռեժիմի շարունակական խախտումները, ռասայական ատելության և խտրականության հրահրումն ու քարոզչությունը, հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացումը, տրանսպորտային և էներգետիկ ամբողջական շրջափակումը, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական հսկիչ անցակետի ապօրինի տեղադրումն անընդունելի են և հանդիսանում են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությամբ Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորությունների, ինչպես նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշման կոպիտ խախտում։
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի ագրեսիվ և ապակայունացնող գործողությունները նպատակ ունեն նաև թույլ չտալ, որ ստեղծվեն պայմաններ հակամարտության կարգավորման խաղաղ գործընթացի և կողմերի միջև հավասարության ու բարեխղճության վրա հիմնված կառուցողական երկխոսության վերսկսման համար:
Լիակատար անպատժելիությունից և ամենաթողությունից ոգևորված՝ Ադրբեջանի իշխանությունները հաշվի չեն առնում միջազգային հանրության ոչ մի կոչ ու հայտարարություն՝ ապակառուցողական գործողությունների անթույլատրելիության և բոլոր վիճելի հարցերը կառուցողական երկխոսության միջոցով լուծելու անհրաժեշտության մասին։ Այս առումով անընդունելի ենք համարում, որ միջազգային հանրությունը և, մասնավորապես, Ռուսաստանի Դաշնությունը, որի խաղաղապահ զորախումբը տեղակայված է Արցախում և որի անվտանգության երաշխիքների ներքո 2020 թվականի պատերազմից հետո տասնյակ հազարավոր արցախցիներ վերադարձել են հայրենիք, առանց պատշաճ ուշադրության և արձագանքի թողնեն Ադրբեջանի սպառնալիքները:
Այս համատեքստում կրկին ընդգծում ենք, որ միջազգային հանրության պատասխանատու անդամները և, մասնավորապես, խաղաղ գործընթացում ներգրավված բոլոր դերակատարները չպետք է անտեսեն և առավել ևս՝ որոշակի հայտարարություններով խրախուսեն Ադրբեջանի կողմից իր միջազգային պարտավորությունների խախտումները, Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացվող էթնիկ զտումների քաղաքականությունը, որը կարող է վերաճել ավելի լայնածավալ հանցագործության։
Համոզված ենք, որ միայն Ադրբեջանի գործողությունների պատշաճ և միանշանակ քաղաքական գնահատականը, ինչպես նաև միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի միջազգայնորեն հակաիրավական գործողությունների կանխմանն ուղղված հստակ և արդյունավետ միջոցների ձեռնարկումը թույլ կտան պայմաններ ստեղծել Արցախի ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության ապահովման և տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատման համար։

The Artsakh Foreign Ministry today issued the following statement.
Recently, Azerbaijani state institutions and government-controlled media have launched a massive disinformation campaign aimed at misleading the international community and creating a pretext for new aggression against the Republic of Artsakh and its people. In particular, by creating and promoting false narratives against the Artsakh Defence Army, the Azerbaijani authorities, in fact, deny the inalienable right of the people of Artsakh to self-defence and seek to deprive them of any means and opportunities to ensure their own safety and security in the face of the constant threats and military provocations of Baku against the civilian population of Artsakh.
Despite the fact that the Russian peacekeeping forces have never reported a cease-fire violation from the side of Artsakh, official Baku continues to falsely accuse the Artsakh Defence Army of shelling their military positions and, at the same time, intensifies aggressive and warmongering rhetoric, thereby creating information and propaganda grounds for new aggression against the Republic of Artsakh. This is also evidenced by the fact that the Azerbaijani authorities continue to consistently reject proposals to send an international fact-finding mission to Artsakh, including the Lachin Corridor, which would be able to assess the situation and present to the international community an objective picture of the developments on the ground.
Such undisguised military-political blackmail against Artsakh, including continued violations of the cease-fire, the incitement and promotion of racial hatred and discrimination, destruction of the Armenian cultural heritage, the total transport and energy blockade and the illegal establishment of an Azerbaijani checkpoint in the Lachin Corridor are unacceptable and constitute flagrant violations of Azerbaijan's obligations under the Trilateral Statement of 9 November 2020, as well as the ICJ order of 22 February 2023.
It is obvious that such aggressive and destabilising actions of Azerbaijan are aimed, inter alia, at preventing the creation of conditions conducive to constructive dialogue between the parties based on the principles of equality and good faith and the resumption of the peace process to resolve the conflict.
Being encouraged by the complete impunity and permissiveness, the Azerbaijani authorities do not take into account any appeals or statements from the international community on the inadmissibility of such destructive actions and the need to resolve disputes through constructive dialogue. In this regard, we consider it unacceptable that the international community and, in particular, the Russian Federation, whose peacekeeping forces are stationed in Artsakh and under whose security guarantees tens of thousands of Artsakh citizens returned to their homeland after the 2020 war, leave Azerbaijan’s threats without due attention and response.
In this context, we reiterate that all responsible members of the international community and, in particular, the actors involved in the peace process, should not ignore or even encourage with certain statements Azerbaijan's violation of its international obligations, including the policy of ethnic cleansing against the people of Artsakh, which may escalate into an even larger crime against humanity. We believe that only a proper and unequivocal political assessment of Azerbaijan's actions, as well as specific and effective measures by the international community aimed at putting an end to these internationally wrongful acts, can create conditions for ensuring the rights and security of the people of Artsakh and establishing lasting peace and stability in the region.