Արդարադատության դատարանը վերահաստատել է Լաչինի միջանցքով անխափան տեղաշարժի մասին իր որոշումը
2023 թվականի հուլիսի 6-ին Արդարադատության միջազգային դատարանը կայացրել է որոշում Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին կոնվենցիայի շրջանակներում քննվող Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով իր՝ 2023 թվականի փետրվարի 22-ի միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին որոշման լրացման մասին Հայաստանի խնդրանքի վերաբերյալ, որը պայմանավորված էր Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետ տեղադրելու փաստով։ Այս մասին հաղորդում են Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակից։
«Դատարանը վերահաստատել է իր 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշումը, որով պարտավորեցրել էր Ադրբեջանին՝ ձեռնարկել բոլոր միջոցները երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը, գտել է, որ այս պահին չկա իր 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշումը լրացնելու անհրաժեշտությունը։
Սույն որոշմամբ Դատարանը փաստացի վերահաստատել է գործող իրադրության պայմաններում իր փետրվարի 22-ի որոշման կատարման անհրաժեշտությունը և այն պետք է պարտադիր կատարվի Ադրբեջանի կողմից։
Դատարանի հուլիսի 6-ի որոշման ամբողջական տարբերակում տեղ գտած Դատարանի դիրքորոշումներին ավելի մանրամասն կանդրադառնանք՝ այն Դատարանի կողմից հրապարակվելուց հետո»,- ասված է հաղորդագրությունում։

Международный уголовный суд подтвердил свое решение о бесперебойном движении по Лачинскому коридору
6 июля 2023 г. Международный уголовный суд правосудия принял решение по просьбе Армении дополнить свое решение от 22 февраля 2023 г. о применении промежуточной меры по делу “Армения против Азербайджана”, которое рассматривается в рамках Конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации. Просьба была обусловлена фактом установки Азербайджаном контрольно-пропускного пункта в Лачинском коридоре. Об этом сообщает Офис представителя по международным правовым вопросам.
“Суд подтвердил свое решение от 22 февраля 2023 г., которое обязало Азербайджан принять все меры, гарантируя бесперебойное передвижение граждан, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях, посчитав, что на данный момент нет необходимости в дополнении своего решения от 22 февраля 2023 г.
Данным решением Суд фактически подтвердил необходимость выполнения своего решения от 22 февраля в условиях действующей ситуации и обязательность его выполнения Азербайджаном”,- говорится в сообщении.