Արցախից 17 հիվանդ տեղափոխվել է Հայաստան
Այսօր՝ հուլիսի 7-ին, ԱՀ Առողջապահության նախարարության«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 17 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հայտնում են ԱՀ առողջապահության նախարարությունից։
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 15 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում ստացիոնար բուժում է ստանում 44 երեխա, 5-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 87 հիվանդ, 5 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

17 больных доставлены из Арцаха в Армению
Сегодня, 7 июля, 17 пациентов ЗАО “Республиканский медицинский центр” Министерства здравоохранения Арцаха при посредничестве и в сопровождении представителей Международного Комитета Красного Креста были перевезены из Арцаха в специализированные медцентры Республики Армения. Об этом сообщает Минздрав Республики Арцах.
В течение дня предусматривается доставить на машинах МККК в Арцах 15 пациентов, которые в свое время в рамках госзаказа были направлены на лечение в Армению.
В медобъединении “Аревик” лечение получают 44 ребенка, пять из них находятся в неонатальном и реанимационном отделении.
В ЗАО “Республиканский медцентр” лечатся 87 больных. Пятеро из них находятся в реанимационном отделении, состояние четверых крайне тяжелое.