Վարչապետը Երևանում ներկա է գտնվել Խորեն Հովհաննիսյանի անվան մարզադպրոցի բացման արարողությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևանում ներկա է գտնվել լեգենդար ֆուտբոլիստ Խորեն Հովհաննիսյանի անվան ֆուտբոլի մարզադպրոցի բացման արարողությանը:
Վարչապետի պաշտոնական կայքի հաղորդագրության համաձայն՝ միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Առողաջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, Շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը, Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանը, մարզաշխարհի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ:
Վարչապետը նախ շրջել է մարզադպրոցով, ծանոթացել իրականացված աշխատանքներին և երեխաների համար ստեղծված պայմաններին:
Վարչապետը շնորհավորել է Խորեն Հովհաննիսյանի անվան մարզադպրոցի բացման առիթով և նշել. «Կան մարդիկ, որոնք իրենք իրենց, իրենց ընտանիքին չեն պատկանում, այլ ավելի լայն շրջանակի են պատկանում, պատկանում են երկրին, ժողովրդին: Խորեն Հովհաննիսյանն այդ անուններից մեկն է։
Մյուս կողմից, իհարկե, դա այդ մարդկանց համար շատ ուրիշ բարդություններ է ստեղծում, որովհետև նման մարդկանց, մանավանդ՝ երիտասարդ սերունդը, ով ոգեշնչվել է, սովոր են, մոտավորապես, սրբացնել, կատարյալ դարձնել, իսկ ոչ մի մարդ էլ կատարյալ չէ, և ամեն սովորական մարդկային շարժում կարող է խնդիր առաջացնել այդ առումով։ Ուրախ եմ, որ այսօր այսպիսի առիթով ենք հավաքված, որտեղ նաև ընդգծում ենք, որ մենք արժեքները չենք մոռանում, մարդկանց, նրանց վաստակը և ներդրումը չենք մոռանում»։
Վարչապետի խոսքով՝ խորհրդանշական է, որ մարզադպրոցի բացմանը ներկա են մարդիկ, որոնց անվան մարզադպրոցների բացման առիթով կրկին հնարավորություն կլինի հավաքվել: «Արթուր Ալեքսանյանի մարզադպրոցն է կառուցվում Գյումրիում, Արթուր Աբրահամի մարզադպրոցի կառուցման ընթացքն է մեկնարկել Երևանում, Վիկ Դարչինյանի հետ աշխատանքային քննարկումների մեջ ենք: Քաղաքական որոշումը կա, մնում է շարունակությունն ապահովել: Սիմոն Մարտիրոսյանի դպրոցի կառուցման աշխատանքներն ավարտվում են, և նախնական պլանով օգոստոսին պետք է բացումը տեղի ունենա։ Շատ կարևոր որոշում ենք կայացրել` Ռոման և Մալխաս Ամոյանների մարզադպրոցը կառուցել Ալագյազ խոշորացված համայնքում: Այս պրոցեսը պետք է տեղի ունենա։
Բայց ես նաև ուզում եմ ասել, որ այս պրոցեսն առաջին հերթին գնահատանք է մեր մեծանուն մարզիկների վաստակին և Հայաստանին բերած համբավին, մյուս կողմից էլ՝ սա սպորտի մասսայականացման կարևոր գործիք է»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ համոզմունք հայտնելով, որ բազմաթիվ ծնողներ, երեխաներ, իմանալով «Խորեն Հովհաննիսյան» ակադեմիայի գոյության մասին, կշտապեն, հատկապես, այստեղ, որովհետև այդ անունը, ժառանգությունը, մթոնոլորտն իր հետ շատ բան կբերի։
«Պարոն Հովհաննիսյան, ևս մեկ անգամ շնորհավորում եմ: Իհարկե, Ֆուտբոլի ֆեդերացիան է իրականացրել այս ծրագիրը՝ Կառավարության աջակցությամբ, և մենք այս գործընթացը կշարունակենք: Շատ ուրախ եմ, որ հենց այսպիսի գնահատանքի խոսք ասելու առիթ ունեմ Ձեզ, որովհետև գիտեմ և հիշում եմ, որ Ձեր ֆուտբոլային կարիերան էլ հեշտ չի եղել, ինչքան փառք է եղել, այդքան էլ բարդություններ, դժվարություններ, խնդիրներ են եղել։
Շատ ուրախ եմ, որ և՛ խորհրդային շրջանում, և՛ խորհրդային շրջանից հետո այդ բարդ ճանապարհն անցնելով՝ եկել հասել ենք այս հանգրվանին։ Պատկերացնո՞ւմ եք, թե այս դպրոցից ինչ ակնկալիքներ են ձևավորվելու, թե ի՞նչ ֆուտբոլիստներ պետք է դուրս գան։ Իհարկե, աստղային մտասևեռումն այդքան էլ լավ բան չէ, որովհետև, առաջին հերթին, կարևոր է, որ մեր երեխաները սպորտով և ֆիզկուլտուրայով զբաղվելու հնարավորություն ունենան։ Առաջին հերթին, առողջ ապրելակերպը, մարզական ապրելակերպը հնարավորինս շատ տարածվի, բայց մյուս կողմից, երբ դա իրական ծավալներ ունենա երկրում, ինչպես ասում են, հաճելին օգտակարի հետ կհամատեղվի։ Որքան զանգվածային լինի սպորտը, այդքան ավելի շատ աստղեր ունենալու հնարավորություն կունենանք: Իսկ որ մենք դա ունենում ենք, կարծում եմ, այս լսարանում դա բացատրելու և ապացուցելու կարիք չկա, որովհետև այստեղ ներկա են մարդիկ, ովքեր ապացուցել են, որ սեփական աշխատանքով կարող են հասնել հաջողությունների: Համոզված եմ, և այստեղ ներկա մարդիկ դրա մասին են խոսում, որ տաղանդը, աշխատասիրությունն ինքն է ամենամեծ հովանավորը և ամենամեծ ծանոթը։ Հակառակը՝ տաղանդի և աշխատասիրության հաղթանակը բերում է նրան, որ մարդիկ հերթ կանգնեն, թե ինչով օգտակար լինեն»,- նշել է վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը մեջբերել է Խորեն Հովհաննիսյանի խոսքը, ըստ որի՝ ինքը նման պայմաններում մարզվելու հնարավորություն երբեք չի ունեցել: «Շատ կարևոր է, որ սա նաև մտածողության փոփոխություն բերի, իր հետ բերի նոր մտածողություն: Ֆուտբոլում այսօր ամենակարևոր և սպորտում ավելի ու ավելի կարևոր է լինում արդար խաղը, արդար մրցակցությունը։ Ժամանակ առ ժամանակ փորձ է արվում հուշել, որ այն, ինչ մենք տեսնում ենք մարզահարթակի վրա, իրականում այն չէ, ինչ տեղի է ունենում: Դա սուտ է:
Իրականում դա է, որ տեղի է ունենում, այլ բան, որ ենթակառուցվածքային հարցերը, մթնոլորտը, սկսած՝ սննդակարգից, վերջացրած մարզչական ծրագրերից և որակավորումներից, դրանք են որոշում: Որովհետև իսկ ո՞վ է ասել, որ աշխարհը երազել է, որ մեր չեմպիոնները դառնան չեմպիոն: Իրենք են որոշել, իրենք ունեցել են նպատակ, շատ բան են զոհել այս նպատակին հասնելու համար և հասել են այդ նպատակին: Այս մարդկանց փառքը տեսնում են, փառաբանում են և գովում են և նրանց թվում է, թե այդ 3 րոպեն է կամ այդ 15 րոպեն: Այդ 15 րոպեի հետևում տասնյակ տարիների տառապանքներ են, սկսած՝ ընկերների, ընտանիքի հետ շփումների սահմանափակումներից, և այդպես շարունակ: Դա պետք է կարողանալ անել, բայց դա զոհողություն է, որ իմ պատկերացմամբ, մարդիկ անում են հանուն ժողովրդի, հանուն պետության, հանուն պետականության, հանուն դրոշի, որովհետև մենք բոլորս անհամբեր սպասում ենք այն վայրկյանին, երբ բարձրանալու է Հայաստանի Հանրապետության դրոշը և հնչելու է Հայաստանի Հանրապետության օրհներգը:
Պարոն Հովհաննիսյան, կրկին շնորհակալ եմ Ձեր վաստակի, աշխատանքի համար, շնորհակալ եմ Ձեր պատրաստակամության համար, որ Դուք ամեն օր այստեղ պետք է հետևեք, թե երեխաներն ինչպես են զբաղվում ֆուտբոլով: Համոզված եմ, որ դա նոր որակ կբերի»,- նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
Մարզադպրոցի շինարարական աշխատանքները սկսվել են 2022թ. գարնանը: Սա Երևանի Կենտրոն համայնքում զրոյից կառուցված և լեգենդար ֆուտբոլիստի անունը կրող առաջին մարզադպրոցն է նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ:
Մարզադպրոցը նախատեսված է 250-300 երեխաների համար, որոնք հնարավորություն կունենան մարզվելու ամենօրյա ռեժիմով:
Մարզադպրոցը համապատասխանում է միջազգային բարձր չափանիշներին: Ունի արհեստական խոտածածկով բարձր որակի խաղադաշտ, ադմինիստրատիվ շենքը ներառում է ջեռուցման և օդափոխության համակարգ, լսարաններ, աշխատասենյակներ, հանդերձարաններ և մարզասրահ:

Премьер-министр в Ереване присутствовал на церемонии открытия спортивной школы имени Хорена Оганесяна
Премьер-министр Никол Пашинян в Ереване присутствовал на церемонии открытия футбольной школы имени легендарного футболиста Хорена Оганесяна.
На мероприятии также присутствовали министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, министр здравоохранения Анаит Аванесян, министр окружающей среды Акоп Симидян, президент Федерации футбола Армении Армен Меликбекян, представители спортивного мира.
Премьер-министр сначала осмотрел спортивную школу, ознакомился с проведенными работами и созданными для детей условиями.
Премьер-министр поздравил с открытием спортивной школы имени Хорена Оганесяна и отметил: “Есть люди, которые принадлежат не себе, не своей семье, а более широкому кругу - стране, народу. Хорен Оганесян – один из таких людей.
С другой стороны, конечно, это создает для этих людей много других сложностей, потому что такие люди, особенно молодое поколение, которое воодушевлялось ими, привыкли чуть ли не делать из них кумиров, считать их совершенными, но ни один человек не совершенен, и в этом плане всякое обычное человеческое движение может вызвать проблемы. Я рад, что сегодня мы собрались по такому поводу, и подчеркиваем, что не забываем ценности, не забываем людей, их заслуги и вклад”.
По словам премьер-министра, символично, что на открытии спортивной школы присутствуют люди, в честь которых будут открыты школы, и все снова соберутся по этому поводу. “В Гюмри строится спортивная школа имени Артура Алексаняна, в Ереване начался процесс строительства спортивной школы имени Артура Абрахама, мы ведем рабочие переговоры с Виком Дарчиняном. Политическое решение есть, осталось обеспечить продолжение. Строительные работы школы имени Симона Мартиросяна завершаются, и, по предварительному плану, открытие должно состояться в августе. Мы приняли очень важное решение о строительстве спортивной школы имени Романа и Малхаса Амоянов в укрупненной общине Алагяз. Этот процесс находится на стадии реализации.
Но также хочу сказать, что этот процесс – это, в первую очередь, оценка заслуг наших знаменитых спортсменов и той славы, которую они принесли Армении, но, с другой стороны, это важный инструмент популяризации спорта”, – сказал Никол Пашинян, выразив уверенность, что многие родители, дети, узнав о существовании академии имени Хорена Оганесяна, поторопятся записать детей именно сюда, потому что это имя, наследие, атмосфера несут в себе многое.
“Господин Оганесян, еще раз поздравляю Вас. Конечно, эту программу при поддержке правительства реализовала Федерация футбола, и мы продолжим этот процесс. Я очень рад, что имею возможность выразить Вам слова благодарности, я знаю и помню, что Ваша футбольная карьера тоже была непростой, сколько было славы, столько же было осложнений, трудностей и проблем.
Я очень рад, что Вы, пройдя этот трудный путь как в советский период, так и после советского периода, подошли к этому рубежу. Представляете, какие ожидания будут формироваться от этой школы, каких футболистов должна дать эта школа? Конечно, сосредотачиваться на звездности — не такая уж и хорошая вещь, потому что, в первую очередь, важно, чтобы у наших детей была возможность заниматься спортом и физкультурой. В первую очередь нужно максимально популяризировать здоровый образ жизни, спортивный образ жизни, а с другой стороны, когда это начнет занимать ощутимое место в стране, как говорится, приятное будет сочетаться с полезным. Чем более массовым будет спорт, тем больше у нас будет возможностей иметь звезд. А то, что они у нас есть, думаю, не нужно объяснять и доказывать при этой аудитории, потому что здесь присутствуют люди, доказавшие, что они могут добиться успеха своим собственным трудом. Уверен, - и присутствующие здесь люди являются тому доказательством, - талант и трудолюбие – это самый важный гарант и самый важный “кум”. Наоборот, победа таланта и трудолюбия приводит к тому, что люди выстраиваются в очередь, чтобы быть полезными”, — отметил премьер-министр.
Никол Пашинян процитировал слова Хорена Оганесяна, который отметил, что у него никогда не было возможности тренироваться в таких условиях. “Очень важно, чтобы это также привело к изменению мышления, привело с собой новый образ мышления. Честная игра, честная конкуренция — это самое главное в футболе сегодня, и это становится все более важным в спорте. Время от времени возникают попытки внушить, что то, что мы видим на спортивной арене, это вовсе не то, что происходит на самом деле. Это ложь.
На самом деле это то, что происходит. Другое дело, что их определяют инфраструктурные вопросы, атмосфера: от диеты до программ тренировок и квалификации тренеров. А кто сказал, что мир мечтает о том, чтобы наши чемпионы стали чемпионами? Эти наши спортсмены решили, у них была цель, они многим пожертвовали для достижения этой цели, и они этой цели добились. Слава этих людей видна, их прославляют и восхваляют, но некоторым кажется, что все дело в тех 3 минутах или 15 минутах. За этими 15 минутами стоят десятки лет страданий, начиная от ограничения контактов с друзьями, семьей и так далее. Это надо уметь делать, однако это жертва, которую, на мой взгляд, люди приносят ради народа, ради государства, ради государственности, ради флага, потому что мы все с нетерпением ждем того момента, когда будет поднят флаг Республики Армения и прозвучит гимн Республики Армения.
Господин Оганесян, еще раз благодарю за Ваши заслуги и работу, благодарю за Вашу готовность каждый день смотреть, как дети здесь играют в футбол. Уверен, что это принесет новое качество”, - сказал премьер-министр Пашинян.
Работы по строительству спортивной школы начались весной 2022 года. Это первая в истории новой независимой Армении построенная с нуля и носящая имя легендарного футболиста спортивная школа в административном районе Кентрон города Ереван.
Спортивная школа рассчитана на 250-300 детей, которые будут иметь возможность тренироваться ежедневно.
Спортивная школа соответствует высоким международным стандартам. Она имеет высококачественное игровое поле с искусственным покрытием, административное здание включает в себя систему отопления и вентиляции, аудитории, рабочие кабинеты, раздевалки и тренажерный зал.