«Այժմ ԼՂ բնակչությունը կանգնած է սովի մատնվելու իրական վտանգի առջև». ԱԳՆ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել 7 ամիս շրջափակման մեջ գտնվող Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ: Այն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
«Արդեն 7 ամիս է, ինչ Լեռնային Ղարաբաղն արտաքին աշխարհի հետ կապող կյանքի ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը, շարունակում է ապօրինաբար արգելափակված լինել Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից։
Այս ամիսների ընթացքում Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շուրջ ծավալված բոլոր գործողությունները՝ կեղծ էկո-ակտիվիստների ցույցերից մինչև միջանցքում անցակետի տեղադրում և հանրահռչակված «պատժիչ» նպատակներով տեղաշարժի արգելափակում, ապացուցում են, որ այս քայլերը հստակորեն ծրագրված են ադրբեջանական իշխանությունների կողմից և միտված Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար կյանքի հետ անհամատեղելի պայմաններ ստեղծելուն և էթնիկ զտումների ենթարկելուն։
Ադրբեջանի կողմից իրականացվող այս գործողությունները ոչ միայն ուղղակիորեն հակասում են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը, այլև բացահայտ արհամարհանք են քաղաքակիրթ հանրության՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակումը վերացնելու կոչերին, տարբեր խորհրդարանների կողմից ընդունված բանաձևերին և ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի՝ փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումներին։ Հարկ ենք համարում ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ Դատարանն իր վերջին որոշումով փաստեց, որ Ադրբեջանի պնդումները, թե վերջինս իրականացնում է Դատարանի փետրվարի 22-ի` Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժն ապահովելու վերաբերյալ որոշումը, աղերս չունեն իրականության հետ։
Այս ամիսների ընթացքում Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում տիրող հումանիտար ճգնաժամը, որը մինչ այժմ ուղեկցվում է Ադրբեջանի կողմից արդեն մի քանի ամիս շարունակվող գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման խաթարմամբ, շարունակում է էլ ավելի վատթարանալ։
Հունիսի 15-ից ամբողջությամբ դադարեցվել է Լեռնային Ղարաբաղ սննդի մատակարարումը։ Եթե Լաչինի միջանցքի անխափան գործելու պարագայում Լեռնային Ղարաբաղը ստանում էր շուրջ 400 տոննա բեռ, իսկ դեկտեմբերի 12-ից հետո ռուսական խաղաղապահ զորախմբի միջոցով փոխադրվում էր դրանից տասնյակ անգամներով պակաս սնունդ, ապա այժմ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը կանգնած է սովի մատնվելու իրական վտանգի առջև, քանի որ ցանկացած ապրանքի մատակարարում ի սպառ արգելվել է։ Նախօրեին ադրբեջանական լրատվամիջոցներում տարածված այն տեղեկությունները, որ փորձ է կատարվել տեղափոխել ծխախոտ և բջջային հեռախոսների մարտկոցներ, մի կողմից ցույց է տալիս Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ճարահատ և արժանապատվությունը ոտնահարող իրավիճակը, մյուս կողմից ևս մեկ անգամ ապացուցում բեռների անխոչընդոտ տեղաշարժի չգործելու փաստը։
Նույնպիսի իրավիճակ է ստեղծվել նաև առողջապահական ոլորտում։ Հստակորեն նկատվում է պատշաճ բժշկական օգնություն ցուցաբերելու համար ահրաժեշտ դեղորայքի պակաս, ինչի հետևանքով մի շարք խոցելի և լիարժեք բժշկական օգնության կարիք ունեցող խմբեր՝ քաղցկեղով և դիաբետով տառապող անձիք, հղի կանայք, մանկահասակ երեխաներ, կանգնած են լրջագույն առողջական խնդիրների առջև։ Լեռնային Ղարաբաղում արդեն իսկ նկատվում է մահացության տեմպերի աճ։
Այս ընթացքում անհապաղ բժկական օգնություն ստանալու նպատակով ԿԽՄԿ միջոցով ՀՀ են կարողացել փոխադրվել միայն մի քանի տասնյակ հիվանդներ և նրանց ուղեկցող անձինք։ Նրանք ստիպված են եղել անցնել մարդկային արժանապատվությունը վիրավորող գործընթացներով, նկարահանվել և որպես գործիք են օգտագործվել ադրբեջանական քարոզչամեքենայի կողմից՝ ապացուցելու, որ Լաչինի միջանցքով իբրև թե գործում է մարդկանց անխափան անցում։
Ցավալի է արձանագրել, որ միջազգային հանրությանը և միջազգային մարդասիրական կազմակերպություններին այս ամիսների ընթացքում դեռևս չի հաջողվել ապահովել իրենց հումանիտար մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ՝ համապատասխան փաստահավաք առաքելություն իրականացնելու և հումանիտար աջակցություն տրամադրելու նպատակով։
Նման իրավիճակում Հայաստանն ակնկալում է, որ միջազգային հանրությունը գործի կդնի համապատասխան գործիքակազմը՝ ի կատար ածելու Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումները՝ Լաչինի միջանցքը բացելու մասին: Սա անհրաժեշտ է Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետը կանխելու և Ադրբեջանի վարած էթնիկ զտումների քաղաքականությունը կանգնեցնելու նպատակով։ Քաղաքակիրթ աշխարհը չի կարող և չպետք է հանդուրժի նման գործողությունները եւ Միջազգային դատարանի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշման արհամարհումը»:

The Armenian Foreign Ministry issued the following statement today, describing the worsening humanitarian crisis in Nagorno Karabakh.
Seven months have passed since Azerbaijani authorities illegally blocked the Lachin Corridor, the lifeline linking Nagorno-Karabakh with the outside world.
All the actions undertaken by Azerbaijan around the Lachin Corridor during these months, from demonstrations of fake eco-activists to the installation of an illegal checkpoint in the corridor and the well-known ‘punitive’ blockade of movement, prove these steps are clearly pre-planned and aimed at creating conditions incompatible with life for the people of Nagorno-Karabakh and subjecting them to ethnic cleansing.
These actions of Azerbaijan not only directly contravene the Trilateral Statement of November 9, 2020, but also clearly disregard the calls of the civilized community to lift the blockade of the Lachin corridor, the resolutions adopted by various parliaments and the legally binding orders of the International Court of Justice of February 22 and July 6. We would like to reiterate that in its latest order of July 6, the Court stated that Azerbaijan’s assertions of its compliance with the Court’s Order of 22 February to ensure the unimpeded movement of persons, vehicles, and cargo in both directions along the Lachin corridor, have nothing to do with reality.
During these months, the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh because of the blockade of the Lachin Corridor has continued to deteriorate. It is further exacerbated by months-long disruption of the gas and electricity supply by Azerbaijan.
Since June 15, the supply of food to Nagorno-Karabakh has been completely halted. Prior to this, during the unimpeded operation of the Lachin corridor, Nagorno-Karabakh was receiving approximately 400 tons of cargo, whereas, after December 12, the amount of food transported through the Russian peacekeeping contingent decreased by tenfold. Currently, the population of Nagorno-Karabakh faces a real threat of starvation, as the supply of all types of goods has been completely prohibited. The information circulated in Azerbaijani media yesterday about an attempted transportation of tobacco and mobile phone batteries, on the one hand, demonstrates a desperate situation of the population of Nagorno-Karabakh that undermines their dignity and, on the other hand, once again highlights the impossibility of unhindered movement of cargo.
The same situation has developed in the healthcare sector. There is a clear shortage of medicine required for proper medical care. Consequently, several vulnerable groups, including pregnant women, cancer and diabetes patients and children face serious health problems. There has already been an increase in mortality rates in Nagorno-Karabakh.
Only a few people were able to reach Armenia through the ICRC to receive urgent medical care. They and their accompanying persons were subjected to humiliating procedures and degrading treatment, having been filmed and subsequently exploited by the Azerbaijani propaganda machine as a tool to falsely depict an unhindered movement of people through the Lachin corridor.
It is unfortunate that during these months, the international community and international humanitarian organizations have been unable to gain humanitarian access to Nagorno-Karabakh to conduct a proper fact-finding mission and provide humanitarian aid.
Under such circumstances, Armenia expects that the international community will use all available tools to ensure the implementation of the legally binding orders of the International Court of Justice of February 22 and July 6, 2023 on the opening of the Lachin corridor. This is crucial to prevent a humanitarian catastrophe in Nagorno-Karabakh and stop the policy of ethnic cleansing. The civilized world cannot and should not tolerate such actions and contempt of the legally binding Orders of the International Court of Justice.