Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Գերմանիայի ԱԳ պետնախարար Թոբիաս Լինդներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է տարածաշրջանային այցով Հայաստանում գտնվող Գերմանիայի ԱԳ պետնախարար Թոբիաս Լինդներին: Այս մասին հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Վարչապետը ողջունել է պարոն Լինդների այցը և նշել, որ այն լավ հնարավորություն է քննարկելու ինչպես հայ-գերմանական հարաբերություններին առնչվող, այնպես էլ տարածաշրջանային նշանակություն ունեցող հարցեր: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ Հայաստանը կարևորում է Գերմանիայի հետ փոխգործակցությունը տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ ժողովրդավարական բարեփոխումներն արդյունավետ առաջ մղելու գործում:
Գերմանիայի ԱԳ պետնախարարն իր հերթին ընդգծել է Հայաստանի հետ տարբեր ուղղություններով համագործակցությունը խորացնելու, ինչպես նաև ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման գործընթացում հետագա օժանդակությունը շարունակելու իր երկրի կառավարության պատրաստակամությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակին, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի խորացմանը և այն հաղթահարելու անհրաժեշտ քայլերին: Այս համատեքստում, վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ Լաչինի միջանցքն արգելափակելու վերաբերյալ որոշումն Ադրբեջանի կողմից կատարելու ուղղությամբ միջազգային հանրության գործուն աջակցությունը»,-նշված է հաղորդագրությունում։

Премьер-министр Пашинян принял государственного министра иностранных дел ФРГ Тобиаса Линднера
Премьер-министр Никол Пашинян принял находящегося в Армении с региональным визитом государственного министра иностранных дел Федеративной Республики Германия Тобиаса Линднера.
Премьер-министр приветствовал визит господина Линднера и отметил, что это хорошая возможность для обсуждения вопросов как армяно-германских отношений, так и регионального значения. Никол Пашинян добавил, что Армения придает важность сотрудничеству с Германией в различных сферах, в том числе в эффективном продвижении демократических реформ.
Государственный министр иностранных дел Германии, в свою очередь, подчеркнул готовность правительства своей страны к углублению сотрудничества с Арменией в различных направлениях, а также продолжению дальнейшего содействия в процессе реализации демократических реформ.
Собеседники коснулись процесса нормализации отношений Армения-Азербайджан, безопасностной ситуации в регионе, вопросов углубляющегося гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора и необходимых шагов по его преодолению. В этом контексте премьер-министр Пашинян подчеркнул важность активной поддержки со стороны международного сообщества с целью достижения выполнения Азербайджаном решения Международного суда относительно блокирования Лачинского коридора․