Դատարանն ու «Կյանքի խոսքը» կսպասեն Հայկ Բաբուխանյանի փոխարինողին
Այսօր Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում կայացավ «Կյանքի խոսք» կրոնական կազմակերպությունն ընդդեմ «Իրավունք» թերթի գործով դատական նիստը:
Այսօր կողմերն արդեն դատաքննության փուլ անցան, սակայն նախքան հայցվորի կողմից ապացույցների ներկայացումը, պատասխանողի ներկայացուցիչ Լևոն Բաղդասարյանը դատարանին հայտնեց, որ պատասխանող «Իրավունք» թերթի խմբագրական խորհրդի նախագահ Հայկ Բաբուխանյանը դարձել է Ազգային ժողովի պատգամավոր, ինչը նշանակում է, որ նա այլևս թերթի հետ կապ չունի: Լ. Բաղդասարյանին որպես պատասխանողի ներկայացուցիչ լիազորել էր Հայկ Բաբուխանյանը, բայց քանի որ «Իրավունք» թերթը դեռ չունի Հայկ Բաբուխանյանին փոխարինող, Լ.Բաղդասարյանի ներկայացուցչության հետ կապված հարցը մնում է չլուծված, քանի որ նոր նախագահը պետք է լիազորի պատասխանողի ներկայացուցչին:
Հայցվորը չառարկեց պատասխանողի միջնորդությանը:
Դատարանը բավարարեց այն, միևնույն ժամանակ ավելացնելով, որ պատասխանող կողմը բարեխիղճ չի գտնվել, քանի որ ԱԺ ընտրությունները անցկացվել են դեռ 1 ու կես ամիս առաջ, և պարտավոր էր ողջամիտ ժամանակահատվածում գտնել փոխարինող, որպեսզի անհարկի նիստը չհետաձգվեր:
Հայցվորի ներկայացուցիչ Ավետիք Պապինյանը դատարանին հանձնեց վիճարկվող հոդվածի վերաբերյալ ռուսաստանյան մասնագետների եզրակացությունը, բայց քանի որ Լ.Բաղդասարյանն այլևս լիազորված ներկայացուցիչ չէր, նրա կարծիքը դատարանը չլսեց և ընդունեց ներկայացված միջնորդությունը:

Суд и "Слово жизни" будут ждать преемника Айка Бабуханяна
Сегодня в суде общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш состоялось судебное заседание по делу "Религиозная организация "Слово жизни" против газеты "Иравунк".
Этап судебного следствия завершился, однако до представления истцом доказательств представитель ответчика Левон Багдасарян сообщил суду, что председатель редакционного совета газеты "Иравунк" Айк Бабуханян стал депутатом Национального Собрания, а это означает, что он уже не имеет отношения к газете. Левона Багдасаряна как представителя ответчика уполномочил Айк Бабуханян, но поскольку его в газете "Иравунк" пока никто не заменяет, вопрос о представительстве Багдасаряна остается открытым.
Истец не возразил против ходатайства ответчика, и суд его удовлетворил. В то же время суд отметил, что ответчик проявил недобросовестность, так как парламентские выборы прошли полтора месяца назад, и он обязан был в разумный срок найти замену.
Представитель истца Аветик Папинян передал суду заключение российских экспертов по спорной статье, но поскольку Л.Багдасарян уже не является полномочным представителем, то суд не заслушал его мнение и удовлетворил представленное ходатайство.