Փաշինյանի գլխավորությամբ քննարկվել է թվային հասարակության և տնտեսության ձևավորման ծրագրի ընթացքը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Թվային հասարակության և տնտեսության ձևավորման ծրագրի ընթացքին վերաբերող հարցեր: Հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը:
ՀՀ տեղեկատվական համակարգերի խորհրդի քարտուղար Ներսես Երիցյանը զեկուցել է թվայնացման ռազմավարության և ճանապարհային քարտեզի իրականացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները: Մասնավորապես նշվել է, որ Տեղեկատվական համակարգերի կառավարման խորհրդի նիստերի արդյունքում հաստատվել են ծրագրի տեսլականը, թիրախները, սահմանվել է մեկուկես տարվա աշխատանքային ծրագիրը, որն իրականացվում է խորհրդի կողմից հաստատված ուղեցույցի համաձայն: Աշխատանքներ են տարվում էլեկտրոնային նույնականացման համակարգի ներդրման և ակտիվ կիրառության, ազդեցության գնահատման և հանրային հատվածում թվայնացման կարողությունների ձևավորման վերաբերյալ վերլուծության, կիբերանվտանգության ազգային կարողությունների ձևավորման ուղղությամբ, գործարկվել են մասնավոր հատվածի հետ երկխոսության հարթակները, հաստատվել է Հայաստանի թվային ճարտարապետությունը:
Ներկայացված զեկույցի հիման վրա ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, խորհրդակցության մասնակիցները ներկայացրել են իրենց տեսակետները ծառայությունների մատուցման քաղաքականության, տեղեկատվական համակարգերի փոխգործելիության, տվյալների ենթակառուցվածքների հետ կապված հարցերի շուրջ:
Վարչապետն ընդգծել է Հայաստանը թվային հասարակության և թվային տնտեսության վերափոխելու համար զարգացած և անվտանգ միջավայր ու ենթակառուցվածք ստեղծելու անհրաժեշտությունը: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ այն կնպաստի քաղաքացիների ներուժի և բարեկեցության բարձրացմանը, կսատարի ձեռնարկություններին մրցունակության բարելավման գործում և կապահովի հանրային ինստիտուտների արդյունավետ կառավարումը:
Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է խորհրդակցության ընթացքում բարձրացված հարցերի շուրջ կազմակերպել քննարկումներ և առաջարկվող լուծումները ներկայացնել հաջորդ հանդիպման ժամանակ:

Обсужден процесс реализации Программы формирования цифрового общества и цифровой экономики
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы, связанные с процессом реализации Программы формирования цифрового общества и цифровой экономики.
Секретарь Совета информационных систем Республики Армения Нерсес Ерицян доложил о работах по реализации стратегии и дорожной карты цифровизации. В частности, было отмечено, что по итогам заседаний управления Совета информационных систем утверждены концепция и цели программы, установлена полуторагодовая программа действий, которая реализуется в соответствии с утвержденным Советом планом. Ведется работа по внедрению и активному использованию системы электронной идентификации, анализу возможностей цифровизации в государственном секторе и оценке влияния, формированию национального потенциала кибербезопасности, запущены диалоговые площадки с частным сектором, утверждена цифровая архитектура Армении.
На основе представленного доклада состоялся обмен идеями, участники совещания представили свои взгляды на вопросы, касающиеся политики предоставления услуг, интероперабельности информационных систем, инфраструктуры данных.
Премьер-министр подчеркнул необходимость создания развитой и безопасной среды и инфраструктуры для трансформации Армении в цифровое общество и цифровую экономику. По словам Никола Пашиняна, это будет способствовать повышению потенциала и благосостояния граждан, поможет бизнесу в повышении конкурентоспособности и обеспечит эффективное управление общественными институтами.
Никол Пашинян поручил организовать обсуждение поднятых в ходе совещания вопросов и представить предложенные решения на следующей встрече.