Տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը
Հուլիսի 25-ին Մոսկվայում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովին:
ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն՝ զրուցակիցների ուշադրության կենտրոնում են եղել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերը, իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում, առկա հումանիտար խնդիրները:
Արարատ Միրզոյանը շեշտել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ժամ առ ժամ խորացող հումանիտար ճգնաժամը և Լաչինի միջանցքի արգելափակման անհապաղ վերացման հրամայականը՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումներին համապատասխան: Ընդգծվել է եռակողմ հայտարարության ստորագրող կողմերի կողմից հստակ քայլերի անհրաժեշտությունը և առկա միջազգային գործիքակազմն այս ուղղությամբ օգտագործելու հնարավորությունը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։ Երկու երկրների միջև սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության ապահովման համատեքստում նախարար Միրզոյանն ընդգծել է հետագա սահմանազատման գործընթացում առավելագույնս հստակություն ապահովելու նպատակով 1975թ. քարտեզը հիմք ընդունելու հանձնառությունը։ Տարածաշրջանում տնտեսական ու տրանսպորտային բոլոր կապուղիների ապաշրջափակման համատեքստում ևս մեկ անգամ ընդգծվել է համապատասխան կապուղիների՝ երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո գործելուն այլընտրանքի բացակայությունը։ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է միջազգային մեխանիզմի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության խնդիրների հասցեագրման կարևորությունը:
Վերոնշյալ հարցերում փոխհամաձայնության գալու համար նախարար Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից կառուցողական մոտեցման ցուցաբերման անհրաժեշտությունը։

В Москве состоялась встреча Арарата Мирзояна с Сергеем Лавровым.
25 июля в Москве состоялась встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым.
В центре внимания собеседников были вопросы региональной безопасности и стабильности, ситуация в Нагорном Карабахе, а также существующие гуманитарные проблемы.
Арарат Мирзоян обратил внимание собеседника на ежечасно усугубляющийся гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе, являющийся следствием незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, а также на необходимость немедленно прекратить блокирование Лачинского коридора в соответствии с положениями Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г. и решениями Международного суда ООН. Была подчеркнута необходимость четких шагов со стороны подписантов Трехстороннего заявления и возможность использования в этом направлении существующего международного инструментария.
В ходе встречи был затронут процесс урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. В контексте делимитации границ и обеспечения пограничной безопасности между двумя странами министр Мирзоян подчеркнул приверженность взять за основу карту 1975 года для обеспечения максимальной ясности в последующем процессе делимитации. В контексте разблокирования всех экономических и транспортных связей в регионе была вновь подчеркнута безальтернативность функционирования соответствующих связей на основе суверенитета и юрисдикции стран. Арарат Мирзоян отметил важность решения вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха в рамках международного механизма.
Министр Мирзоян подчеркнул необходимость демонстрации Азербайджаном конструктивного подхода для достижения консенсуса по перечисленным выше вопросам.
В ходе встрече были также затронуты вопросы двусторонней повестки армяно-российского сотрудничества.