Փաշինյանը Գեղարքունիքի մարզում ծանոթացել է տարբեր համայնքներում իրականացվող ծրագրերի ընթացքին
Գեղարքունիքի մարզ այցի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է Կառավարության ֆինանսավորմամբ և սուբվենցիոն ծրագրերով համայնքներում իրականացված և ընթացքում գտնվող ծրագրերին: Հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը:
«Վարչապետը նախ Գավառում ծանոթացել է հանրապետական նշանակության ավտոճանապարհի 3,4 կմ երկարության հատվածի հիմնանորոգման աշխատանքներին: «Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի կողմից իրականացվող ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 1 մլրդ 733 մլն դրամ: Պատասխանատուների ներկայացմամբ, աշխատանքները գտնվում են ավարտական փուլում։
Գավառում վարչապետին են ներկայացվել Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու հարակից տարածքի կապիտալ վերանորոգման աշխատանքները: Համայնքի և Կառավարության համաֆինանսավորմամբ իրականացվող ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 21 մլն 796 հազար դրամ, որից 55 տոկոսը համայնքի բյուջեից համաֆինանսավորմամբ, իսկ 45 տոկոսը՝ պետական բյուջեից: Հաջորդիվ Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է Գավառի թիվ 7 մանկապարտեզի հիմնանորոգման աշխատանքներին: Սուբվենցիոն ծրագրի շրջանակում համայնքի և Կառավարության համաֆինանսավորմամբ իրականացվող ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 174 մլն դրամ: Միջոցների 75 տոկոսը տրամադրվել է պետական բյուջեից: Արդեն իսկ կատարվել են արտաքին բարեկարգման և ներքին հարդարման աշխատանքները, որոնք ավարտին կհասցվեն առաջիկայում:
Գեղարքունիքի մարզում Կառավարության ղեկավարը ծանոթացել է Ն․ Գետաշենի N 1 միջնակարգ դպրոցի կառուցման աշխատանքներին: Քաղաքաշինության կոմիտեի կողմից իրականացվող ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 1․8 մլրդ դրամ: Իրականացվել են 5 մասնաշենքերի կոնստրուկցիաների և միջհարկային ծածկի աշխատանքները: Կատարվել է աշխատանքների 30%-ը։ Ծրագրի իրականացման արդյունքում կկառուցվի 4868 քմ մակերեսով դպրոց, որը կունենա 936 աշակերտ/տեղ: Նախատեսվում է այն շահագործման հանձնել 2025 թվականին:
Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է նաև Մարտունի քաղաքի բժշկական կենտրոն, ծանոթացել այնտեղ իրականացվող կառուցման աշխատանքներին: Վարչապետին զեկուցվել է, որ «Առողջապահական ծրագրերի իրականացման գրասենյակի» կողմից իրականացվող ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 2 մլրդ 470 մլն դրամ: Կատարվել է աշխատանքների 80 տոկոսը։ Ծրագրի իրականացման արդյունքում համայնքը կունենա 4720 քմ մակերեսով 79 մահճակալ հզորությամբ և ժամանակակից տեխնիկայով համալրված բժշկական կենտրոն:
Վաղաշենում վարչապետին են ներկայացվել բնակավայրի մանկապարտեզի հիմնանորոգման աշխատանքները: Սուբվենցիոն ծրագրով Մարտունի համայնքի և Կառավարության համաֆինանսավորմամբ իրականացված ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 112 մլն դրամ, որից 35 տոկոսը կազմում է համայնքի, իսկ 65 տոկոսը՝ պետական բյուջեից համաֆինանսավորումը: Շինարարական աշխատանքներն ավարտվել են: Ծրագրի իրականացման արդյունքում հիմնանորոգվել է 120 տեղ հզորությամբ մանկապարտեզի շենքը և բարեկարգվել է տարածքը:
Մյուս բնակավայրը, որտեղ կառուցվել է մանկապարտեզ, Զոլաքարն է: Այստեղ Նիկոլ Փաշինյանին ներկայացվել է, որ Մարտունի համայնքի և Կառավարության համաֆինանսավորմամբ իրականցվող ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 276 մլն դրամ: Միջոցների 35 տոկոսը տրամադրվել է համայնքի, իսկ 65 տոկոսը՝ պետական բյուջեից: Շինարարական աշխատանքները գտնվում են ավարտական փուլում։ Մանկապարտեզը նախատեսված է 120 երեխայի համար:
Նիկոլ Փաշինյանի հաջորդ կանգառը եղել է Վարդենիս քաղաքը, որտեղ նրան ներկայացվել են Ռոմանի փողոցի ասֆալտապատման աշխատանքները և սուբվենցիոն ծրագրերով համայնքում նախատեսվող ծրագրերը: Զեկուցվել է, որ այս տարվա համար Վարդենիսում նախատեսվում են 4,2 մլրդ դրամի սուբվենցիոն ծրագրեր, որից 2,6 մլրդ դրամը Կառավարության մասնաբաժինն է:
Այնուհետև վարչապետն այցելել է Սևանա լճի ափին՝ Դարանակ գյուղին հարակից ափամերձ հատվածում անցկացվող «Սևան ստարտափ սամմիթ-2023» միջոցառման մասնակիցներին: Կառավարության ղեկավարը շրջել է ստարտափերի տաղավարներում, ծանոթացել բացօթյա, վրանային, ոչ ֆորմալ բիզնես ֆորումի մանրամասներին ու նպատակներին: Նիկոլ Փաշինյանին ներկայացվել է, որ միջոցառումը նույն հարկի տակ է հավաքում ստարտափներին, ձեռնարկատերերին, ներդրողներին, տարբեր ոլորտների առաջատար խոսնակներին ու մենթորներին՝ համագործակցելու, սովորելու, մրցելու և զվարճանալու: Տաղավարներից մեկում վարչապետը միջոցառման կազմակերպիչների հետ քննարկել է ՏՏ ոլորտի զարգացմանը, ստարտափ ծրագրերին վերաբերող հարցեր:
«Սևան Ստարտափ Սամմիթ»-ն մեկնարկել է հուլիսի 23-ին և կտևի 7 օր: Միջոցառմանը ներկա են 110 ստարտափներ աշխարհի 30 երկրներից։ Տեղեկացվել է, որ միջոցառման անցկացման օրերը հագեցած են փորձի փոխանակմամբ, պանելային քննարկումներով:
Շողակաթ բնակավայրում Կառավարության ղեկավարը ծանոթացել է խելացի ոռոգման համակարգի կառուցման ընթացքին: Զեկուցվել է, որ Ճամբարակ համայնքի և Կառավարության կողմից իրականացվող ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 171 մլն դրամ, որից 80 մլն դրամը հատկացվել է ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրով, 4․9 մլն դրամը տրամադրել է Տարածքային զարգացման հիմնադրամը, 58 մլն դրամը՝ Կառավարությունը և 27 մլն դրամը հատկացվել է համայնքի բյուջեից: Կատարվել են շինաշխատանքների 80 տոկոսը։ Ծրագրի իրականացման արդյունքում կառուցվելու է 30 հազար խմ ջրավազան, 15 կվա հզորությամբ արևային կայան, 45 լ/վ խորքային հոր և 4142 գծամետր ոռոգման համակարգ։ Արդյունքում կոռոգվի համայնքի 315 հա տարածք:
Մարզային այցի շրջանակում Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է Ճամբարակ-Վահան հանրապետական նշանակության ավտոճանապարհի 5,7 կմ հատվածի հիմնանորոգման ընթացքին: Զեկուցվել է, որ ՏԿԵՆ «Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի կողմից իրականացվող ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 898 մլն դրամ: Կատարվել է շինաշխատանքների 60 տոկոսը, մյուս մասը կավարտվի մոտ ժամանակներս։
Ճամբարակում վարչապետին ներկայացվել է 44-օրյա պատերազմում համայնքի զոհված զինծառայողների հուշահամալիրի կառուցման ընթացքը: Զեկուցվել է, որ սուբվենցիոն ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 68 մլն դրամ: Միջոցների 45 տոկոսը տրամադրել է համայնքը, 55 տոկոսը՝ Կառավարությունը: Կատարվել է աշխատանքների 60 տոկոսը։
Լճաշեն համայնքում Կառավարության ղեկավարին ներկայացվել է Փոստի մոտից դեպի Կիկլոպյան ամրոց տանող ճանապարհի 1.2 կմ երկարությամբ հատվածի հիմնանորոգման աշխատանքների ընթացքը: ՏԿԵՆ «Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի կողմից իրականացվող ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 236 մլն դրամ: Կատարվել է շինաշխատանքների 50 տոկոսը։
Գագարին համայնքում վարչապետն այցելել է «Գեվմիկ» ընկերության կողմից հիմնված ջերմոցային տնտեսություն, ծանոթացել ներդրումային ծրագրին, որի ընդհանուր արժեքը կազմում է 3․7 մլրդ դրամ, որից 1․1 մլրդ դրամի տոկոսագումարը սուբսիդավորել է պետությունը: Ծրագրի իրականացման արդյունքում հիմնել է 3,76 հա ջերմոցային տնտեսություն, 2400 քմ մակերեսով օժանդակ շինություններ։ Ստեղծվել է 82 աշխատատեղ:
Վարչապետը ծանոթացել է նաև Պաշտպանության նախարարության մոդուլային N զորամասի հիմնման ընթացքին»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:

Премьер-министр ознакомился с процессом реализации программ в различных общинах Гегаркуникской области
В рамках визита в Гегаркуникскую область премьер-министр Никол Пашинян ознакомился с осуществленными в рамках финансирования правительства, а также субвенционных программ проектами и процессом реализации текущих проектов.
Премьер-министр сначала ознакомился с ходом работ по капитальному ремонту 3,4-километрового участка дороги республиканского значения в Гаваре. Общая стоимость реализуемого фондом “Дорожный департамент” проекта составляет 1 млрд 733 млн драмов. По словам ответственных лиц, работы находятся в завершающей стадии.
В Гаваре премьер-министру были представлены работы по капитальному ремонту территории, прилегающей к церкви Святой Богородицы. Общая стоимость софинансируемого общиной и правительством проекта составляет 21 млн 796 тыс драмов, из которых 55% софинансируются из бюджета общины, а 45% - из государственного бюджета. Затем Никол Пашинян ознакомился с ходом капитального ремонта детского сада №7 города Гавар. Общая стоимость проекта, который софинансируется общиной и правительством в рамках субвенционной программы, составляет 174 млн драмов. 75% средств были выделены из государственного бюджета. Уже осуществлены работы по внешнему благоустройству и внутренней отделке, которые будут завершены в ближайшее время.
В Гегаркуникской области глава правительства ознакомился со строительными работами средней школы №1 Неркин Геташена. Общая стоимость проекта, реализуемого Комитетом по градостроительству, составляет 1,8 млрд драмов. Выполнено 30% работ. В результате реализации проекта будет построена школа площадью 4868 квадратных метров, в которой могут обучаться 936 учеников. Школу планируется сдать в эксплуатацию в 2025 году.
Никол Пашинян также посетил медицинский центр города Мартуни, ознакомился с проводимыми там строительными работами. Премьер-министру доложили, что общая стоимость реализуемого “Офисом по реализации программ в сфере здравоохранения” проекта составляет 2 млрд 470 млн драмов. Работы выполнены на 80%. В результате реализации проекта в населенном пункте появится медицинский центр площадью 4720 квадратных метров, оснащенный 79 койками и современным оборудованием.
В Вагашене премьер-министру были представлены работы по ремонту детского сада. Общая стоимость проекта, софинансируемого общиной Мартуни и правительством в рамках субвенционной программы, составляет 112 млн драмов, из которых 35% софинансирует община, а 65% - выделены из государственного бюджета. Строительные работы завершены. В результате реализации проекта полностью реконструировано здание детского сада на 120 мест и благоустроена территория.
Еще один населенный пункт, где построен детский сад, — Золакар. Николу Пашиняну здесь было доложено, что общая стоимость проекта, софинансируемого общиной Мартуни и правительством, составляет 276 млн драмов. 35% средств были предоставлены общиной, а 65% - из государственного бюджета. Строительные работы находятся в завершающей стадии. Детский сад рассчитан на 120 мест.
Следующей остановкой Никола Пашиняна был город Варденис, где ему были представлены работы по укладке асфальта на улице Романа и проекты, запланированные в общине в рамках субвенционных программ. Было доложено, что на этот год в Варденисе запланированы субвенционные программы на сумму 4,2 млрд драмов, из которых 2,6 млрд драмов приходится на долю правительства.
Затем Премьер-министр посетил участников мероприятия “Sevan Startup Summit-2023”, который проходит на берегу озера Севан близ села Даранак. Глава правительства посетил стенды стартапов, ознакомился с деталями и задачами неформального бизнес-форума. Николу Пашиняну было доложено, что мероприятие собирает под одной крышей стартапы, предпринимателей, инвесторов, ведущих спикеров и менторов разных областей, чтобы сотрудничать, учиться, соревноваться и веселиться. В одном из павильонов премьер-министр обсудил с организаторами мероприятия вопросы, связанные с развитием ИТ-сектора и стартап-программ.
“Sevan Startup Summit” стартовал 23 июля и продлится 7 дней. На мероприятии присутствуют 110 стартапов из 30 стран мира. Было отмечено, что дни мероприятия насыщены обменом опытом и панельными дискуссиями.
В населенном пункте Шогакат глава правительства ознакомился с ходом строительства умной оросительной системы. Было доложено, что общая стоимость проекта, реализуемого общиной Чамбарак и правительством, составляет 171 млн драмов, из которых 80 млн драмов были выделены Программой развития ООН, 4,9 млн драмов были предоставлены Фондом регионального развития, 58 млн драмов - правительством, 27 млн драмов - из бюджета общины. Завершено 80% строительных работ. В результате реализации проекта будет построено водохранилище объемом 30 тыс кубометров, солнечная электростанция мощностью 15 кВт, глубинная скважина 45 л/с и оросительная система площадью 4142 погонных метра. В результате будет орошено 315 га земель общины.
В рамках визита Никол Пашинян ознакомился с ходом капитального ремонта 5,7-километрового участка дороги республиканского значения Чамбарак-Ваан. Было доложено, что общая стоимость проекта, реализуемого фондом “Дорожный департамент”, составляет 898 млн драмов. Строительные работы выполнены на 60%, остальная часть будет завершена в ближайшее время.
В Чамбараке премьер-министру был представлен ход строительства в общине мемориала воинам, погибшим в ходе 44-дневной войны. Было доложено, что общая стоимость субвенционной программы составляет 68 млн драмов. 45% средств было предоставлено общиной, 55% - правительством. Работы выполнены на 60%.
В общине Лчашен главе правительства был представлен ход работ по капитальному ремонту участка дороги протяженностью 1,2 км, ведущем от почты к Циклопической кладке. Общая стоимость проекта, реализуемого фондом “Дорожный департамент”, составляет 236 млн драмов. Завершено 50% строительных работ.
В общине Гагарин премьер-министр посетил тепличное хозяйство компании “Гевмик”, ознакомился с инвестиционной программой, общая стоимость которой составляет 3,7 млрд драмов, из которых процентные ставки в размере 1,1 млрд драмов субсидировало правительство. В результате реализации проекта будет создано тепличное хозяйство площадью 3,76 га, вспомогательные постройки площадью 2400 кв.м. Создано 82 рабочих места.
Премьер-министр также ознакомился с ходом создания модульной воинской части N министерства обороны Республики Армения.