ՀՀ-ն Ռաշիդ Բեգլարյանի իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջով դիմել է ՄԻԵԴ
Հայաստանը Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջով Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան դիմում է ներկայացրել Ռաշիդ Բեգլարյանի իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ: Այս մասին հաղորդում է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը։
Հիշեցնենք, որ Արցախի Հանրապետության քաղաքացի Ռաշիդ Բեգլարյանը երեկ՝ օգոստոսի 1-ին, Շուշիի շրջանի Հին Շեն գյուղից դուրս է եկել և մոլորվելու հետևանքով հայտնվել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում, ադրբեջանցի սահմանապահները նրան ձերբակալել էին։

Армения обратилась в ПАСЕ с требованием применить промежуточную меру в отношении Азербайджана с целью защиты прав Р.Бегларяна
Республика Армения представила в Европейский суд по правам человека заявление о применении промежуточной меры в отношении Азербайджана с целью защиты прав Рашида Бегларяна. Об этом сообщает офис представителя РА по международным правовым вопросам.
Напомним, что 1 августа житель села Хин Шен Республики Арцах Рашид Бегларян вышел за пределы села и заблудился, вследствие чего оказался на подконтрольной Азербайджану территории и был задержан азербайджанскими пограничниками.