Հայաստանի Հանրապետությունը դիմել է ՄԱԿ ԱԽ՝ արտահերթ նիստ գումարելու պահանջով
Օգոստոսի 11-ին Հայաստանի Հանրապետությունը դիմել է Միավորված ազգերի կազմակերպոության Անվտանգության խորհուրդ՝ Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչությանը հարկադրված լիակատար շրջափակման հետևանքով հումանիտար իրավիճակի վատթարացման առնչությամբ արտահերթ նիստ գումարելու պահանջով: Այս մասին հայտնում է Արտաքին գործերի նախարարությունը։
ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը ՄԱԿ ԱԽ նախագահին ուղղված նամակում, մասնավորապես, նշել է.
«Ի լրումն Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի՝ ՄԱԿ անվտանգության խորհրդի նախագահին ուղղված 2023 թվականի հուլիսի 12-ի նամակի՝ Ձեզ եմ դիմում Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչությանը հարկադրված ամբողջական շրջափակման հետևանքով հումանիտար իրավիճակի վատթարացման առնչությամբ:
2023 թվականի հունիսի 15-ից առաջին անհրաժեշտության ապրանքների, այդ թվում՝ սննդամթերքի, դեղորայքի և վառելիքի ծայրահեղ պակասը սրվել է, երբ Ադրբեջանը լիովին փակեց Լաչինի միջանցքը՝ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի և արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը՝ արգելելով որևէ, նույնիսկ մարդասիրական մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ: Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղ բնական գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման կանխամտածված շարունակական խափանումները ծայրահեղ վնաս են պատճառել ժողովրդի կենսագործունեությանը։
Մարդասիրական բոլոր մատակարարումների դադարեցումը՝ զուգորդված ներքին սահմանափակ պաշարների աստիճանական օգտագործմամբ, ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից գյուղատնտեսական տարածքների թիրախավորված գնդակոծությամբ, հանգեցրել են սննդի սուր պակասի և խանութների փակման։ Առաջնային անհրաժեշտության սննդամթերքի և վիտամինների բացակայության պատճառով մոտ 2000 հղի կին, մոտ 30000 երեխա, 20000 տարեց և 9000 հաշմանդամություն ունեցող անձ պայքարում է թերսնման պայմաններում գոյատևելու համար:
Քրոնիկ հիվանդություններ ունեցող անձինք, այդ թվում՝ 4687 շաքարային դիաբետով և 8450 արյան շրջանառության հիվանդություններով, մնացել են գրեթե առանց որևէ դեղամիջոցի։ Այս իրավիճակի արդյունքում արձանագրվել է մի շարք հիվանդությունների, այդ թվում՝ սրտանոթային հիվանդությունների և չարորակ նորագոյացությունների հետևանքով մահացությունների աճ։ Հունվար-հուլիս ընկած ժամանակահատվածում, ի համեմատ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի, բժշկական հսկողության տակ գտնվող հղիների շրջանում սակավարյունության մակարդակը հասել է շուրջ 90%-ի, որը պայմանավորված է թերսնմամբ և համապատասխան դեղամիջոցների բացակայությամբ կամ անբավարարությամբ: Ավելին, շոգ եղանակային պայմանները և ախտահանող միջոցների և դեղամիջոցների բացակայությունը տարածաշրջանում համաճարակների վտանգ են ստեղծում։
Արդյունքում, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն այսօր կանգնած է հումանիտար լիակատար աղետի եզրին։
Ադրբեջանի այս գործողությունները ոչ միայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ ոտնահարում են, այլև ուղղակիորեն խախտում են ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ 2023 թվականի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումները, որոնց համաձայն Ադրբեջանը պետք է «ձեռնարկի բոլոր միջոցները Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անխափան տեղաշարժը երկու ուղղություններով ապահովելու համար»։
Բնակչության համար կյանքի հետ անհամատեղելի պայմանների կանխամտածված ստեղծումը ոչ այլ ինչ է, քան զանգվածային ոճրագործություն՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ ժողովրդի դեմ, և ստիպելու նրանց լքել իրենց տներն ու հայրենիքը: Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ նման կոլեկտիվ պատժի կիրառումը գոյաբանական վտանգ է ներկայացնում վերջիններիս համար, եթե նրանք միայնակ մնան ադրբեջանական ագրեսիվ քաղաքականության դեմ։
Ներկա պայմաններում Հայաստանի կառավարությունը հայցում է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի՝ որպես գլոբալ անվտանգության ապահովման և զանգվածային ոճրագործությունների, ներառյալ՝ պատերազմական հանցագործությունների, էթնիկ զտումների, մարդկության դեմ հանցագործությունների և ցեղասպանությունների կանխարգելման առաջնային մարմնի միջամտությունը։
Հղում կատարելով ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի նախագահին ուղղված 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ի իմ նամակին (S/2022/688) և 2022 թվականի դեկտեմբերի 20-ին գումարված Անվտանգության խորհրդի նիստին հաջորդիվ՝ հայցում ենք ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստի գումարում՝ համաձայն ՄԱԿ կանոնադրության 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի:
Խնդրում եմ նաև, որ Հայաստանի պատվիրակությանը հնարավորություն տրվի մասնակցելու Խորհրդի նիստին՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության համապատասխան դրույթներին և Անվտանգության խորհրդի ընթացակարգային կանոնակարգի 37-րդ կանոնին համապատասխան։

On August 11, the Republic of Armenia appealed to the United Nations Security Council with a request to convene an emergency meeting regarding the deterioration of the humanitarian situation because of Azerbaijan’s total blockade of the civilian population of Nagorno-Karabakh․
The Armenian Foreign Ministry issued the following text of the letter Permanent Representative of Armenia to the UN Mher Margaryan addressed to the President of the UN Security Council.
“Pursuant to the letter from the Minister of Foreign Affairs of Armenia addressed to the President of the Security Council dated 12 July 2023, I am writing in relation to the deterioration of the humanitarian situation as a result of the total blockade inflicted upon the civilian population of Nagorno-Karabakh.
The severe shortage of essential goods, including food, medicine and fuel, has been exacerbated since June 15, 2023, when Azerbaijan fully blocked the Lachin corridor - the only road connecting Nagorno-Karabakh with Armenia and the outer world - by banning any access to Nagorno-Karabakh, even humanitarian. The continued deliberate obstruction of natural gas and electricity supply to Nagorno-Karabakh by Azerbaijan has been detrimental for the daily life of the people.
The suspension of all humanitarian supplies coupled with the gradual utilization of limited domestic stocks, targeted shootings of agricultural areas by Azerbaijani Armed Forces, has resulted in an acute food shortage and closures of shops. Due to the lack of essential food and vitamins, approximately 2,000 pregnant women, around 30,000 children, 20,000 older persons, and 9,000 persons with disabilities are struggling to survive under conditions of malnutrition.
People with chronic diseases, including 4,687 individuals with diabetes and 8,450 individuals with circulatory diseases, are left almost without any medicine needed. As a result of this situation there has been a recorded increase of mortality from several diseases, including cardiovascular diseases and malignant neoplasms. From January to July, compared to the same period of the previous year, the level of anemia among pregnant women under medical observation has reached around 90%. This is due to inadequate nutrition and the absence or insufficiency of appropriate medications. Moreover, the hot weather conditions and absence of sanitizers and medicine create risks of epidemics in the region.
As a result, today the people of Nagorno-Karabakh are on the verge of a full-fledged humanitarian catastrophe.
These actions of Azerbaijan constitute a flagrant violation not only of the Trilateral Statement of November 9, 2020 but also of international humanitarian law and are in direct breach of the Orders issued by the International Court of Justice on 22 February and 6 July 2023, according to which Azerbaijan should “take all measures to ensure unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along the Lachin Corridor in both directions.”
The deliberate creation of unbearable life conditions for the population is nothing but an act of mass atrocity targeting the indigenous people of Nagorno-Karabakh and forcing them to leave their homes and homeland. Such an infliction of collective punishment upon the people of Nagorno-Karabakh constitutes an existential threat to them should they be left alone vis-a-vis the Azerbaijani aggressive policy.
Under current circumstances, the Government of Armenia requests the intervention of the UN Security Council as a principal body of safeguarding global security and preventing mass atrocities including war crimes, ethnic cleansing, crimes against humanity and genocide.
With reference to my letter dated 13 September 2022 addressed to the President of the Security Council (S/2022/688), and in follow up to the meeting of the Security Council held on 20 December 2022, I would like to request that an emergency meeting of the United Nations Security Council be convened based on Article 35 (1) of the UN Charter.
I also ask that the delegation of Armenia be allowed to participate in the Council’s meeting in accordance with the relevant provisions of the United Nations Charter and pursuant to rule 37 of the provisional rules of procedure of the Security Council.