«Մենք գնացել ենք, ժողովրդից վերցրել ենք իշխանությունը». Հակոբ Հակոբյան
«Ընդդիմության խնդիրն է` կառավարության ծրագիրը հասարակության համար հասանելի դարձնել, քանի որ այն շատ առաջադիմական է»,- այս միտքը ՀՀԿ պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանը (ով հայտնի է նաև որպես Թունելի Հակոբ) արտահայտեց «Ժառանգություն» կուսակցության քարտուղար Ստեփան Սաֆարյանի հետ բանավեճի ընթացքում: Նրա կարծիքով` ընդդիմությունը պետք է արդեն մոռանա իր նախընտրական ծրագրերի մասին և կառավարության հետ միասին ձեռնամուխ լինի նոր ծրագրի իրականացմանը:
Կառավարության ծրագրի մասին գնահատական տալիս Հակոբ Հակոբյանը նշեց, որ դա ժողովրդի ձայների շնորհիվ խորհրդարանում մեծամասնություն կազմող իշխանության ծրագիրն է, հետևապես, այն լավն է: Սակայն այդ միտքը, նրա ձևակերպմամբ, բառացիորեն այսպես հնչեց. «Մենք գնացել ենք, ժողովրդից վերցրել ենք իշխանությունը»:
«Ճիշտ է, դուք ժողովրդից վերցրել եք իշխանությունը»,- նկատեց Ստեփան Սաֆարյանը:
Խոսելով կառավարության ծրագրային կարևորագույն կետերի մասին` Հակոբ Հակոբյանն ասաց, որ եթե մինչ այս կառավարությունը ուղղակի վերահսկում էր տնտեսությունը, ապա այս անգամ նա պարտավորվում է ուղղակիորեն մասնակցել տնտեսության կառուցմանը, իսկ ահա 1999թ.-ից գործող աղքատության մեղմացնելու ծրագրին փոխարինելու է գալու աղքատության վերացնելու ծրագիրը: Իշխանությունները նպատակ են դնելու ստեղծել 100 հազար նոր աշխատատեղ` օգնելու համար աղքատներին իրենց իսկ միջոցով հաղթահարել աղքատությունը: Դրա համար կլինեն հատուկ ծրագրեր: Հակոբյանի այս մտքի հետ կապված հետաքրքրական էր լրագրողներից մեկի հարցադրումը. «Եթե այսքան ժամանակ փորձել եք մեղմացնել աղքատությունը, և նա ավելացել է, ապա ի՞նչ կլինի, եթե փորձեք վերացնել այն»:
Հակոբյանը խոստովանեց, որ աղքատությունը վերջին 4 տարիների ընթացքում ավելացել է 10 %-ով. 26-27 %-ից հասել է 35,8 %-ի (պարզագույն թվաբանությամբ` ամեն 3-րդ հայաստանցին աղքատ է): Սակայն դա բացատրվում է նաև աղքատության շեմի բարձրացմամբ, որն էլ պայմանվորված է գների բարձրացման, հետևապես նաև մարդկանց ապրելու պահանջարկի բարձրացման հետ:
Ստեփան Սաֆարյանի դիտարկմամբ վերջին 20 տարիներին բնակչությունը ոչ թե աղքատացել է, այլ աղքատացվել է, որպեսզի ավելի հեշտ լինի նրանից քվե պոկելը:

“Мы пришли и взяли власть у народа” – Акоп Акопян
“Задача оппозиции – сделать программу правительства доступной для общества, поскольку она очень прогрессивная”,- заявил депутат от правящей Республиканской партии Армении Акоп Акопян в ходе дискуссии с секретарем оппозиционной партии “Наследие” Степаном Сафаряном. По словам Акопяна, оппозиция должна забыть о своих предвыборных программах и вместе с правительством приступить к реализации новой программы.
Давая оценки правительственной программе, депутат-республиканец отметил, что это программа сформировавшей парламентское большинство власти, следовательно она хорошая. Однако в формулировке депутата эта мысль прозвучал буквально так: “Мы пришли и взяли власть у народа”. “Правильно, вы взяли власть у народа”,- заметил Степан Сафарян.
Говоря о важнейших пунктах программы правительства, представитель РПА заявил, что если правительство до сих пор просто контролировало экономику, то сейчас оно обязуется принимать непосредственное участие в ее развитии. Кроме того, действующая с 1999 г. программа по смягчению бедности, по словам Акопяна, будет заменена программой по устранению бедности. Власти поставили задачу создать 100 тысяч новых рабочих мест, чтобы помочь бедным своими же средствами преодолеть бедность, сказал Акопян. В связи с этим высказыванием один из журналистов поинтересовался у представителя правящей партии: “Если вы столько времени пытались смягчить бедность, но она только увеличилась, то что же будет, если вы попытаетесь ее устранить?”
А.Акопян признал, что за последние 4 года бедность увеличилась на 10%, составив 35,8% (простой расчет свидетельствует о том, что беден каждый третий житель Армении), добавив, что это объясняется также повышением порога бедности, что в свою очередь обусловлено ростом цен.
Однако Степан Сафарян подчеркнул, что за последние 20 лет не население обеднело, а его довели до бедности, чтобы на выборах легче получать голоса.