ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի ելույթը ՄԱԿ անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստում
Օգոտսոսի 16-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստին, որը հրավիրվել էր Հայաստանի պահանջով՝ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման և Լեռնային Ղարաբաղի լիակատար շրջափակման հետևանքով ԼՂ-ում հումանիտար իրավիճակի վատթարացման առնչությամբ։
Արարատ Միրզոյանի ամբողջական ելույթը ներկայացված է ստորև։
«Տիկին նախագահ, հարգելի՛ գործընկերներ,
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Անվտանգության խորհրդին այս արտահերթ նիստը գումարելու համար՝ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակը քննարկելու նպատակով, որը ստեղծվել է Լաչինի միջանցքի` Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի և արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհի` 8-ամսյա արգելափակման հետևանքով:
Այսօր ես այստեղ եմ հայցելու այս հեղինակավոր կառույցի աջակցությունը մեր տարածաշրջանում արդար և համապարփակ խաղաղության և կայունության հասնելու հեռանկարը պահպանելու հարցում, որը լրջորեն խաթարվում է Ադրբեջանի կողմից՝ ԼՂ-ում մարդասիրական աղետի հրահրման միջոցով:
Վերջին երկու տարիների ընթացքում Հայաստանը միջազգային հանրության աջակցությամբ ջանք չի խնայել մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման համար։ Եվ կարծում եմ, որ այսօր մենք դեռ հնարավորություն ունենք հասնելու այս նպատակին։ Սակայն ԼՂ-ում առկա հումանիտար իրավիճակը մեծապես կարող է վատթարացնել խաղաղության հեռանկարները Հարավային Կովկասի ողջ տարածաշրջանում և դրանից դուրս։
Այսօր ես կցանկանայի մանրամասնել՝ առաջարկելով ձեզ դատել ոչ թե արդարացումների հիման վրա, որոնք կարող էիք համարել ճշմարիտ կամ կեղծ, այլ արժեքների և փաստերի հիման վրա:
Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը սկսվում է մարդկության բոլոր անդամների անկապտելի արժանապատվության և հավասար ու անօտարելի իրավունքների ճանաչմամբ՝ որպես աշխարհում ազատության, արդարության և խաղաղության հիմք: Անկախ իրենց բնակության վայրից՝ բոլոր մարդիկ օժտված են նույն իրավունքներով և արժանապատվությամբ, նրանց պետք է վերաբերվել մեծագույն հարգանքով և հոգատարությամբ նույնիսկ պատերազմի ժամանակ: Ցավոք, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը զրկված է նման վերաբերմունքից՝ հայտնվելով լիակատար շրջափակման մեջ։
Այժմ թույլ տվեք ներկայացնեմ իրադարձությունները, փաստերն ու թվերը, որոնք ցույց են տալիս շրջափակված Լեռնային Ղարաբաղում առկա իրողությունները:
2020թ. նոյեմբերի 9. Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ստորագրված եռակողմ հայտարարություն, որի 6-րդ կետի համաձայն՝ «Լաչինի միջանցքը (5 կմ լայնությամբ), որը կապ կապահովի Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև…, կմնա Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերի վերահսկողության ներքո:
2022թ. դեկտեմբերի 12. Ադրբեջանը բնապահպանական մտահոգությունների կեղծ պատրվակով արգելափակեց Լաչինի միջանցքը: Այդ պահից ի վեր ներքին սահմանափակ պաշարների աստիճանական օգտագործումը հանգեցրել է սննդի սուր պակասի և խանութների փակմանը: Մինչ շրջափակումը սպառվող սննդամթերքի շուրջ 90%-ը ներկրվում էր Հայաստանից, և Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունն այսօր չի ստանում օրական 400 տոննա առաջին անհրաժեշտության ապրանք: Ներկայումս պարենի խիստ պակաս կա, այդ թվում՝ մանկական սննդի, ալյուրի, շաքարավազի, ինչպես նաև դեղորայքի, վառելիքի և այլն: Ավելին, վառելիքի բացակայության և ադրբեջանական կողմից աշխատողների թիրախավորման պատճառով գրեթե բոլոր գյուղատնտեսական աշխատանքները դադարեցվել են։ Արդյունքում շփման գծին հարակից մոտ 10000 հեկտար հողատարածք մնում է անմշակ։
2022թ. դեկտեմբերի 20. ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդն առաջին անգամ քննարկեց հարցը, և խորհրդի անդամների ճնշող մեծամասնությունը կոչ արեց Ադրբեջանին վերացնել շրջափակումը:
2022թ. դեկտեմբերից պարբերաբար և 2023թ. մարտից ամբողջությամբ (ընդհանուր առմամբ մոտ 180 օր) Ադրբեջանը խափանել է Լեռնային Ղարաբաղ բնական գազի միակ մատակարարումը։ Գազամատակարարման դադարեցումն արդեն իսկ հանգեցրել է մի շարք բացասական հումանիտար հետևանքների, ինչպիսիք են. 1. հիվանդանոցների աշխատանքի խաթարում, 2. դպրոցներում և մանկապարտեզներում կրթական գործընթացների խաթարում, 3. կենսական նշանակություն ունեցող հաստատությունների և սոցիալական ծառայությունների աշխատանքի խաթարում, 4. մարդկանց տները գազով տաքացնելու անկարողությունը, 5. շատ տներում տաք ջրի հասանելիության կորուստ, (6) տրանսպորտային միջոցների համար վառելիքի բացակայություն և այլն։
2023թ. հունվարի 9-ից (ավելի քան 210 օր) Ադրբեջանը խափանել է Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև միակ բարձրավոլտ գծով էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը։ Այդ ժամանակից ի վեր, ապավինելով միայն տեղական էլեկտրաէներգիայի սահմանափակ ռեսուրսներին, Լեռնային Ղարաբաղը ստիպված է եղել ընդամենը մի քանի ժամով իրականացնել էլեկտրաէներգիայի հովհարային անջատումներ։
2023թ. փետրվարի 22. Արդարադատության միջազգային դատարանը հրատապ միջոց է կիրառել «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» միջազգային կոնվենցիայի շրջանակներում (Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի) գործի շրջանակներում, ըստ որի Ադրբեջանը պետք է «ձեռնարկի անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը»:
2023թ. ապրիլի 23. Ադրբեջանը, խախտելով Արդադադատության միջազգային դատարանի որոշումը և 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, անցակետ է տեղադրել Լաչինի միջանցքում։
2023թ. հունիսի 15. Ադրբեջանն ավելի հեռուն գնաց՝ Լաչինի միջանցքը փակելով ամբողջությամբ՝ արգելելով ցանկացած, նույնիսկ մարդասիրական մուտք դեպի Լեռնային Ղարաբաղ, այդ թվում՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի համար։
2023թ. հուլիսի 6. Արդարադատության միջազգային դատարանը վերահաստատեց 2023թ. փետրվարի 22-ի իր որոշումը:
2023թ. հուլիսի 25. ԿԽՄԿ-ն՝ միակ միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունը, որը գործում է ԼՂ-ում ավելի քան 30 տարի, հայտարարել է. «Չնայած համառ ջանքերին, ԿԽՄԿ-ն ներկայումս ի վիճակի չէ մարդասիրական օգնություն հասցնել քաղաքացիական բնակչությանը Լաչինի միջանցքով կամ այլ ուղիներով»:
2023թ. հուլիսի 26. Հայաստանի Հանրապետությունը հումանիտար ավտոշարասյուն է ուղարկել, որը մինչ օրս մնում է Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ, քանի որ ադրբեջանական կողմը մերժում է մուտքը:
2023թ. օգոստոսի 2․ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը վերահաստատեց իր խորը մտահոգությունը Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժի հետ կապված մարտահրավերների առնչությամբ՝ հիշեցնելով Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների կատարման անհրաժեշտության մասին նախորդ հայտարարությունը, «ներառյալ 2023թ. փետրվարի 22-ին ընդունված և 2023թ. հուլիսի 6-ին վերահաստատված որոշումները` կապված Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժի հետ»: Գլխավոր քարտուղարն այնուհետև առանձնահատուկ մտահոգություն հայտնեց տեղում վատթարացող հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ և կոչ արեց «հրատապ քայլեր ձեռնարկել՝ կարիքավոր մարդկանց մարդասիրական օգնություն հասցնելու հասանելիությունը հեշտացնելու համար»:
2023թ․ օգոստոսի 7․ ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների փորձագետների խումբ․ Սննդի իրավունքի հարցերով հատուկ զեկուցողը, կրթության իրավունքի հարցերով հատուկ զեկուցողը, տարեցների կողմից մարդու բոլոր իրավունքներից օգտվելու հարցերով անկախ փորձագետը և հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների հարցերով հատուկ զեկուցողն ահազանգել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շարունակվող շրջափակման և սարսափելի հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ, որը «բնակչությանը կանգնեցրել է սուր պակասի առջև» և «բնակիչների՝ հատկապես երեխաների, հաշմանդամություն ունեցող անձանց, տարեցների, հղի կանանց և հիվանդների կյանքը լուրջ վտանգի տակ դրել»։
Ամփոփելով նշենք, որ շրջափակման պատճառով Լեռնային Ղարաբաղում տնտեսական ակտիվություն չկա։ Հազարավոր մարդիկ մնացել են գործազուրկ, քանի որ աշխատավարձ վճարելու հնարավորություն չկա։ Նույնիսկ այն մարդիկ, ովքեր գումար ունեն, չեն կարողանում ոչինչ գնել, քանի որ խանութները դատարկ են։ Կանայք, երեխաները, տարեցները երկար հերթեր են կանգնում, որպեսզի կարողանան հաց կամ միրգ ու բանջարեղեն գնել։ Երբեմն նրանք ստիպված են լինում ոտքով անցնել տասնյակ կիլոմետրեր՝ դատարկ խանութներ և դեղատներ հասնելու համար։ Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունները ստիպված են եղել պարենային կտրոններ տրամադրել որոշակի սննդամթերքների համար, այդ թվում՝ բրնձի, շիլայի, շաքարի և այլն: Սովի լուրջ վտանգ կա։
Եվս մի քանի այլ տվյալներ.
120․000՝ Լեռնային Ղարաբաղում ապրող մարդկանց թիվը, ովքեր զրկված են իրենց հիմնարար իրավունքներն իրականացնելու հնարավորությունից:
20․000՝ տարեց մարդկանց թիվը, ովքեր հասարակական տրանսպորտի բացակայության պատճառով անգամ տեղաշարժվելու հնարավորություն չունեն։
30․000՝ ԼՂ-ում ապրող երեխաների թիվը, ովքեր տառապում են թերսնումից և սննդի պակասից։
270՝ երեխաների թիվը, ովքեր չեն կարողանում վերադառնալ Լեռնային Ղարաբաղ և վերամիավորվել իրենց ընտանիքների հետ։
2000՝ Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող հղի կանանց թիվը, ովքեր անգամ տարրական հասանելիություն չունեն առողջապահական ծառայություններին։
9.000՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց թիվը, ովքեր զրկված են պատշաճ բուժսպասարկումից։
4.700 և 8.450՝ համապատասխանաբար շաքարային դիաբետով և արյան շրջանառության հիվանդություններ ունեցող մարդկանց թիվը, որոնց առաջին անհրաժեշտության դեղամիջոցները սպառվում են։
Այս բոլոր իրադարձությունները վերջին 8 ամիսների ընթացքում կրկնապատկել են մահացությունների թիվը ԼՂ-ում։ Ավելին, դեղամիջոցների, ախտահանիչ միջոցների և հիգիենայի այլ պարագաների բացակայությունը համաճարակների վտանգ է ստեղծում։
710՝ ողջ շրջափակման ընթացքում ԿԽՄԿ ուղեկցությամբ տարհանված հիվանդների և նրանց ուղեկցող անձանց ընդհանուր թիվը, ովքեր իրենց առողջական վիճակն ապացուցելու և տարհանման «թույլտվություն» ստանալու համար անցել են նվաստացուցիչ ընթացակարգ։
1՝ հստակ անուն-ազգանունով մարդ՝ Վագիֆ Խաչատրյան, ով առևանգվել է անցակետի մոտ՝ ԿԽՄԿ ուղեկցությամբ վիրահատության նպատակով Հայաստան տեղափոխվելու ճանապարհին: Նա առևանգվել է՝ լինելով միջազգային մարդասիրական պաշտպանության ներքո։ Սա միակ միջադեպը չէ, երբ Ադրբեջանը միտումնավոր խոչընդոտել է ԿԽՄԿ-ի աշխատանքը։
1՝ մեկ այլ անձ՝ հստակ անուն-ազգանունով՝ Կարո Հովհաննիսյան, ով երեկ է կյանքից հեռացել։ Դիահերձման եզրակացության համաձայն, նա մահացել է սովի և տևական թերսնման պատճառով։
2՝ 3-ամյա Լեոն և 6-ամյա Գիտան, ովքեր մահացել են Մարտակերտում, քանի որ իրենց մայրը ստիպված է եղել մենակ թողնել երեխաներին և ոտքով գնալ մոտակա քաղաք՝ նրանց համար սնունդ գտնելու հույսով:
Նախորդ ամիսներին ձեզանից շատերը փորձել են հասցեագրել Լաչինի միջանցքի բացման խնդիրը։ Այնուամենայնիվ, չնայած բոլոր կոչերին, 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորություններին, Արդարադատության միջազգային դատարանի իրավաբանորեն պարտավորեցնող որոշումներին, իրավիճակը չի բարելավվել։ Հակառակը, Ադրբեջանն աստիճանաբար, բայց հետևողականորեն սրել է շրջափակումը՝ ընդհուպ մինչև Լեռնային Ղարաբաղի լիակատար պաշարում։ Հայաստանն իր մտահոգությունն է հայտնել Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով հումանիտար ճգնաժամի խորացման վերաբերյալ Ադրբեջանի հետ բոլոր բանակցություններում, որոնց առանձին օժանդակել և միջնորդել են ԱՄՆ-ն, ԵՄ-ն, Ռուսաստանը։ Եվ, այնուամենայնիվ, ապարդյուն:
Այս ողջ ընթացքում Ադրբեջանի կողմից ցուցաբերած ներգրավվածությունը կարող է բնութագրվել ցանկացած կերպ, բայց ոչ բարեխիղճ: Անվտանգության խորհրդում այս հարցի վերաբերյալ առաջին քննարկման ժամանակ Ադրբեջանը հրաժարվեց ստանձնել որևէ պատասխանատվություն իր գործողությունների համար և նույնիսկ հայտարարեց, որ չի վերահսկում Լաչինի միջանցքը։ Վերջին ութ ամիսների ընթացքում Ադրբեջանը մի շարք պատրվակներ է առաջ քաշել իր գործողություններն արդարացնելու նպատակով։ Սկզբում այսպես կոչված էկոակտիվիստներ էին՝ մտահոգված շրջակա միջավայրի պահպանությամբ, հետո Լաչինի միջանցքով զենք տեղափոխելու անհիմն մեղադրանքները, ավելի ուշ՝ ռազմական սադրանքները և այլն։
Լաչինի միջանցքը համաձայնեցվել է որպես Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև կապող օղակ և չունի այլընտրանք։ Լաչինի միջանցքը պետք է բացվի, իսկ ինչ վերաբերում է այլ հնարավոր հաղորդակցություններին, դա պետք է լուծվի Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում։
Այսպիսով, այսօր ես այստեղ եմ, որպեսզի հայցեմ ձեր աջակցությունը մարդասիրական բնույթի խնդիրները լուծելու համար, և մենք այս Խորհրդից ակնկալում ենք.
- դատապարտել քաղաքացիական անձանց նկատմամբ, որպես պատերազմի մեթոդ, սովի կիրառումը, որն արգելված է միջազգային մարդասիրական իրավունքով,
- դատապարտել հումանիտար օգնության ապօրինի մերժումը և Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչությանը գոյատևման համար անհրաժեշտ իրերից զրկելը, ներառյալ՝ օգնության մատակարարման և հակամարտության հետևանքով առաջացած պարենային անապահովությանն արձագանքելու հասանելիության կանխամտածված խոչընդոտումը,
- պահանջել միջազգային մարդասիրական իրավունքով ստանձնած պարտավորությունների լիարժեք կատարում, ներառյալ քաղաքացիական անձանց, մասնավորապես կանանց և երեխաների, ինչպես նաև կարևոր քաղաքացիական ենթակառուցվածքների պաշտպանություն,
- կոչ անել անհապաղ վերականգնել Լաչինի միջանցքով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը՝ համաձայն նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների,
- ապահովել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հետ լիարժեք համագործակցությունը և մարդասիրական օգնության ապահով և անխոչընդոտ մատակարարումը,
- Լեռնային Ղարաբաղ գործուղել կարիքների գնահատման անկախ միջգերատեսչական առաքելություն և տուժած բնակչությանը տրամադրել մարդասիրական օգնություն։
Այս հումանիտար հարցերն ակնհայտորեն պետք է լուծվեն միջազգային հանրության վճռական միջամտությամբ՝ նախքան բացասական հետևանքները կհանգեցնեն ԼՂ ժողովրդի էթնիկ զտման։ Ըստ Լեռնային Ղարաբաղի ընտրված ներկայացուցիչների, «սա կանխամտածված հանցագործություն է՝ պայմանավորված ցեղասպանություն իրականացնելու ակնհայտ մտադրությամբ։ Ադրբեջանի իշխանությունները նպատակաուղղված հրահրել են Լաչինի միջանցքի շրջափակումը՝ իմանալով, որ դա կհանգեցնի Լեռնային Ղարաբաղի ողջ բնակչության աստիճանական ոչնչացմանը, սակայն նախընտրել են շարունակել գործողությունների նման ընթացքը»։
Միևնույն ժամանակ Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոյի զեկույցում նշված է, որ այն, ինչ տեղի է ունենում Լեռնային Ղարաբաղում, արդեն իսկ ցեղասպանություն է: Ըստ Օկամպոյի, «Ադրբեջանի անվտանգության ուժերի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումը, որը խոչընդոտում է ցանկացած սննդամթերքի, բժշկական պարագաների և այլ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների հասանելիությանը, պետք է համարվի ցեղասպանություն՝ համաձայն Ցեղասպանության մասին կոնվենցիայի II հոդվածի «գ» կետի. «կյանքի համար միտումնավոր վատ պայմաններ ստեղծելը, հավասար է ֆիզիկական ոչնչացման»։ Սովը ցեղասպանության անտեսանելի զենքն է: Առանց անհապաղ կտրուկ փոփոխությունների հայերի այս խումբը մի քանի շաբաթից կոչնչացվի»։
Հարգելի Անվտանգության խորհուրդ, նման աղետի կանխումը ՄԱԿ-ի և այս Խորհրդի հիմնական պարտականությունն է: Ես իսկապես կարծում եմ, որ այս նշանավոր կառույցը, չնայած աշխարհաքաղաքական տարաձայնություններին, կարող է հանդես գալ որպես ցեղասպանության կանխարգելման, այլ ոչ ցեղասպանության ոգեկոչման կառույց, երբ արդեն շատ ուշ կլինի:
Եզրափակելով՝ ես կցանկանայի վերադառնալ իմ ելույթի հենց սկզբին։ ՄԱԿ-ի ամենակարևոր սկզբունքներից մեկը ոչ ոքի անուշադրության չմատնելն է, և 4-ամյա Էդվինը, 6-ամյա Անաստասիան, 7-ամյա Մարիան, 5-ամյա Դավիթը, 5-ամյա Տաթևը, 8-ամյա Սամվելը և շատ ուրիշներ դեռ հույս ունեն, որ իրենց անուշադրության չեն մատնի: Շնորհակալություն»:

Armenian Foreign Minister Urges UN Security Council to End Azerbaijan Blockade of Karabakh
On August 16, Armenian Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan addressed a special meeting of the UN Security Council, convened at the request of Armenia, on the deterioration of the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh resulting from the Azerbaijani blockade of the Lachin  Corridor.
Mirzoyan's full speech is presented below.
Madam President, Distinguished colleagues,
I would like to thank the Security Council for convening this urgent meeting to discuss the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh stemming from the 8-months long blockade of the Lachin corridor - the road of life connecting Nagorno-Karabakh with Armenia and the outer world.
Today I’m here to seek the support of this august body in maintaining the prospect of reaching just and comprehensive peace and stability in our region, which is seriously undermined by Azerbaijan with the humanitarian calamity on the ground in Nagorno-Karabakh.
During the last two years, Armenia, with the help of the international community, spared no efforts to establish peace and stability in our region. And I believe, today we still have the opportunity to reach this aim. But the current humanitarian situation in Nagorno-Karabakh has the full potential to deteriorate the prospects for peace in the whole region of South Caucasus and even beyond.
Today, I would like to elaborate, suggesting you to judge not based on justifications that you might consider being true or false, but on values and facts.
The Universal Declaration of Human Rights starts with recognition of the inherent dignity and the equal and inalienable rights of all members of the human family as the foundation of freedom, justice and peace in the world. Irrespective of their residence, all human beings are entitled to human rights and dignity, they should be treated with highest respect and care, even at time of war. Unfortunately, the people of Nagorno-Karabakh are deprived of such treatment, finding themselves in a condition of a total siege.
Now, let me present the events, facts and figures which show the current realities in blockaded Nagorno-Karabakh.
November 9, 2020 - Trilateral statement signed by the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan, according to Paragraph 6 of which “The Lachin Corridor (5 km wide), which will provide a connection between Nagorno-Karabakh and Armenia…, shall remain under the control of the Russian Federation peacekeeping forces.”
December 12, 2022 - Azerbaijan blocked the Lachin corridor under a fake pretext of environmental concerns. Since then, gradual utilization of limited domestic stocks has resulted in an acute food shortage and closures of stores. Prior to the blockade, around 90% of all consumed food was imported from Armenia, and with every passing day, the people of Nagorno-Karabakh don’t receive 400 tons of essential goods daily. Currently, there is a severe lack of food, including nutrition for kids, flour, sugar, as well as medicine, fuel etc. Moreover, due to the absence of fuel and targeting of workers by Azerbaijan almost all agricultural work has halted. As a result, approximately 10,000 hectares of land adjacent to the contact line remain uncultivated.
December 20, 2022 - The UN Security Council discussed the issue for the first time and the vast majority of council members called Azerbaijan to lift the blockade.
Since December, 2022 periodically and March, 2023 completely (in sum for around 180 days) – Azerbaijan disrupted the only supply of natural gas to Nagorno-Karabakh. Halting the gas supply has already led to a number of adverse humanitarian consequences, such as: (1) disruption of the work of hospitals, (2) disruption of the educational process at the schools and kindergartens, (3) disruption of the work of vitally important institutions and social services, (4) inability of people to heat their homes, (5) loss of the access of many households to hot water, (6) lack of fuel for vehicles, etc.
Since January 9, 2023 (now more than 210 days) - Azerbaijan has disrupted the supply of electricity through the sole high-voltage line between Armenia and Nagorno-Karabakh. Since then, relying on limited local resources of electricity, Nagorno-Karabakh had to implement rolling power outages with only a few hours of energy supply.
February 22, 2023  The International Court of Justice indicated a provisional measure in the ongoing case concerning the Application of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (Armenia v. Azerbaijan), according to which Azerbaijan shall “take all measures to ensure unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along the Lachin Corridor in both directions”.
April 23, 2023 - Azerbaijan, in violation of the ICJ decision and the Trilateral Statement of November 9, 2020, installed a checkpoint in the Lachin corridor.
June 15, 2023 - Azerbaijan went further with fully blocking the Lachin corridor by banning any access to Nagorno-Karabakh, even humanitarian, including of the International Committee of Red Cross.
July 6, 2023 - The International Court of Justice reconfirmed its provisional measure from February 22, 2023.
July 25, 2023 - ICRC, the only international humanitarian organization that has been operating in Nagorno-Karabakh for more than 30 years, stated: “despite persistent efforts, the ICRC is not currently able to bring humanitarian assistance to the civilian population through the Lachin corridor or through any other routes.”.
July 26, 2023 - The Republic of Armenia sent a humanitarian convoy, which up to now remains at the entrance of the Lachin corridor, as the Azerbaijani side denies the access.
August 2, 2023 - The UN Secretary-General reiterated his deep concern over the challenges related to the freedom of movement along the Lachin corridor, recalling the previous statement on the need to implement the Orders of the ICJ, “including the Orders issued on 22 February 2023 and reaffirmed on 6 July 2023, related to measures to ensure unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along the Lachin corridor in both directions”. The Secretary-General further expressed particular concern about the deteriorating humanitarian situation on the ground and called for “urgent steps to facilitate access for the delivery of humanitarian assistance to people in need”.
August 7, 2023 - A group of the UN human rights experts: the Special Rapporteur on the right to food, the Special Rapporteur on the right to education, the Independent Expert on the enjoyment of all human rights by older persons and the Special Rapporteur on the rights of persons with disabilities expressed alarm over the ongoing blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan and the dire humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh, which “has left the population facing acute shortages” and “placed the lives of the residents – especially children, persons with disabilities, older persons, pregnant women, and the sick – at significant risk.”
To sum up, due to the blockade, there is no economic activity in Nagorno-Karabakh. Thousands of people are left unemployed, as there is no possibility to pay the salaries. Even those people that have money are not able to buy anything, as the shelves in the stores are empty. Women, children, elderly stay in long queues in order to be able to buy some bread or fruits and vegetables. Sometimes they have to pass dozens of kilometres on foot to reach empty shops and pharmacies. The authorities of Nagorno-Karabakh had to issue ration coupons for certain food products, including rice, porridge, sugar, etc. There is a real threat of hunger.
Here are some other figures:
“120,000” - the number of people living in Nagorno-Karabakh deprived to exercise their basic human rights.
“20,000” - the number of elderly people, who are even unable to move due to the absence of public transportation.
“30,000” - the number of children living in Nagorno-Karabakh, who are struggling from malnutrition and lack of food.
“270”- the number of children who are not able to return and reunite with their families in Nagorno-Karabakh
“2,000” - the number of pregnant women residing in Nagorno-Karabakh who don’t have even basic access to health care.
“9,000” - the number of people with disabilities, who are deprived of proper medical care.
“4,700” and “8,450” - the number of people with diabetes and circulatory diseases, respectively, who are running out of essential medicine.
All these events have doubled the rate of deaths in Nagorno-Karabakh for the past 8 months. Furthermore, the absence of medicine, sanitizers and other items of hygiene create risks of epidemics.
“710” - The total number of the patients and their accompanying persons evacuated by the ICRC throughout the whole period of blockade that went through a humiliating procedure of proving their health condition in order to get “permission” to be evacuated.
1 - A man with a very concrete name and surname - Vagif Khachatrian, who was abducted at the checkpoint being transported by the ICRC to Armenia for heart surgery. He was abducted while being under international humanitarian protection. This is by far not the only incident when Azerbaijan intentionally obstructed the work of the ICRC.
Again, 1 - Another man with a very concrete name and surname - Karо Hovhannisyan, who passed away yesterday. And according to the autopsy report, he died because of starvation and lasting malnutrition.
2 - 3 year-old Leo and 6 year-old Gita who died in Martakert, as their mom had to leave them alone to go on foot to the nearby town with a hope to find some food for them.
During the previous months, many of you tried to address the issue of opening the Lachin corridor. However, despite all the calls, the commitments undertaken by the Trilateral statement from November 9, 2020, the legally binding orders of the ICJ the situation did not improve on the ground. Quite contrary, Azerbaijan incrementally but consistently severed the blockade to the degree of complete siege of Nagorno-Karabakh. Armenia raised its concerns on deepening the humanitarian crisis as a result of closure of the Lachin corridor in all negotiations with Azerbaijan, which were separately facilitated and mediated by the United States of America, European Union, Russia. And yet to no avail.
Throughout this time, Azerbaijan’s engagement has been anything but not in good faith. Back to the first discussion on this issue in the Security Council, Azerbaijan denied any responsibility on the actions thereon and even claimed that it was not controlling the Lachin corridor. Throughout the past eight months, Azerbaijan brought a number of pretexts aimed at justifying its actions. First, it was so-called eco-activists with environmental concerns, then baseless allegations of transporting arms through the Lachin corridor, furthermore military provocations and so on.
The Lachin corridor has been agreed as a link between Armenia and Nagorno-Karabakh and has no alternative. The Lachin corridor should be opened, and when it comes to other possible communications, this should be addressed within an international mechanism of Baku-Stepanakert dialogue.
So, today I am here to seek your support to address issues of very humanitarian nature and we expect from this Council:
• to condemn the use of starvation of civilians as a method of warfare, prohibited by international law;
• to condemn the unlawful denial of humanitarian access and depriving the civilian population in Nagorno-Karabakh of objects indispensable to their survival, including willfully impeding relief supply and access for responses to conflict‑induced food insecurity;
• to demand full compliance with obligations under the international humanitarian law, including those related to the protection of civilians, in particular women and children, and critical civilian infrastructure;
• to call for the immediate restoration of freedom and security of movement of persons, vehicles and cargo, in line with the previously reached agreements, through the Lachin corridor;
• to ensure full cooperation of the parties in good faith with the International Committee of the Red Cross and safe and unimpeded delivery of humanitarian assistance;
• to dispatch an independent inter-agency needs assessment mission in Nagorno-Karabakh and provide humanitarian assistance to the affected population.
These humanitarian issues clearly need to be resolved with the international community’s strong intervention before the negative consequences result in ethnic cleansing of the people of Nagorno-Karabakh. According to the elected representatives of Nagorno-Karabakh, “This is a deliberately engineered crime, driven by evident genocidal intent. The Azerbaijani authorities purposefully instigated the blockade of the Lachin corridor, with the knowledge that it would subject the entire population of Nagorno-Karabakh to a gradual demise, yet chose to persist with this course of action.”
At the same time, the report of International Criminal Court former prosecutor Luis Moreno Ocampo reflects that it is already a genocide that is happening in Nagorno-Karabakh. According to Mr. Ocampo, “The blockade of the Lachin corridor by the Azerbaijani security forces impeding access to any food, medical supplies, and other essentials should be considered a Genocide under Article II, (c) of the Genocide Convention: “Deliberately inflicting on the group conditions of life calculated to bring about its physical destruction. Starvation is the invisible Genocide weapon. Without immediate dramatic change, this group of Armenians will be destroyed in a few weeks.”
Distinguished Council, the prevention of such a catastrophe is a core duty of the United Nations and this Council. I do believe that this distinguished body, despite of geopolitical differences, has capacity to act as genocide prevention body and not as genocide commemoration, when it might be too late.
In conclusion, I would like to come back to the very beginning of my intervention. One of the most important principles of the United Nations is leaving no one behind and Edwin 4 years old, Anastasia 6 years old, Maria 7 years old, David 5 years old, Tatev 5 years old, Samvel 8 years old and many others still have a hope that they will not be left behind. Thank you.