Հայաստանում գործարկվել է դեռ շինարարության սկզբում շենքի սեյսմակայունությունը որոշող սարք
Վերջերս վերանորոգվել ու գործարկվել է շենքերի սեյսմակայունությունը որոշող ամերիկյան արտադրության մի սարք, որը եզակի է տարածաշրջանում: Այս մասին զեկուցել է ՍՊԱԾ գործակալության պետ Հրաչյա Պետրոսյանը այսօր՝ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունում տեղի ունեցած ամենշաբաթյա խորհրդակցության ժամանակ, որը վարում էր ԱԻ նախարար Արմեն Երիցյանը:
Սարքը հնարավորություն է տալիս ստուգել նոր կառուցվող շենքերի սեյսմակայունությունը դեռևս շինարարության սկզբում, ինչը թույլ է տալիս վաղ շրջանում ուղղել նախագծային թերությունները և ապահովել շենքի սեյսմակայունությունը:
Գործակալությունը ներկայում աշխատանքներ է կատարում նաև Ճապոնիայի կառավարության տեխնիկական համագործակցության շրջանակներում, Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության (JICA) կողմից Գյումրիում 5 նոր սեյսմիկ կայանից բաղկացած համակարգ ներդնելու ուղղությամբ:
Այս համակարգի միջոցով գրանցվելու են այն երկրաշարժերը, որոնք կառաջացնեն 3 բալ և ավելի ուժգնության ցնցումներ: Երկրաշարժի ինտենսիվության բաշխման մասին արագ ստացվող տեղեկատվությունը կբարձրացնի իրազեկության աստիճանը, ինչը հնարավորություն կտա օպերատիվ գործողություններ ձեռնարկել արտակարգ իրավիճակներում:
Խորհրդակցության ժամանակ վարչապետի հանձնարարությամբ Ա. Երիցյանը նաև կարգադրեց համապատասխան գերատեսչությունների հետ համատեղ ստեղծել հանձնաժողով, որը պետք է ուսումնասիրի գազով լիցքավորվող խոշոր տրանսպորտային միջոցների անվտանգ շահագործման հետ կապված խնդիրները և առաջարկի լուծման տարբերակներ: Մասնավորապես, քաղաքացիներին անհանգստացրել էին բնակելի շենքների բակերում նման մեքենաների կայանման և գազի բալոնների տեխնիկական փորձաքննության հարցերը:

В Армении задействовано устройство, определяющее сейсмостойкость зданий на начальном этапе строительства
В Армении недавно было отремонтировано и задействовано единственное в регионе устройство американского производства, определяющее сейсмостойкость зданий на начальном этапе строительства. Об этом сообщил начальник Национальной службы сейсмической защиты Грачья Петросян на состоявшемся сегодня еженедельном совещании в МЧС.
Устройство дает возможность устранить проектные недостатки на ранних стадиях и обеспечить прочность здания.
В настоящее время НССЗ в рамках технического сотрудничества с правительством Японии проводит работы по внедрению в Гюмри японским Агентством международного сотрудничества (JICA) системы из 5 сейсмических станций.
Посредством этой системы будут фиксироваться землетрясения, вызывающие толчки силой 3 и более баллов. Быстрое получение информации о распределении интенсивности землетрясения повысит степень оповещенности, что даст возможность предпринять оперативные действия в чрезвычайных ситуациях.