Արցախ - Ընտրություն՝ ճահճացման եւ փոփոխությունների միջեւ
-Պարոն Մայիլյան, թեեւ շատերն էին սպասում, բայց այս անգամ Դուք չառաջադրեցիք Ձեր թեկնածությունը նախագահական ընտրություններում։ Ինչու՞։
-Իրոք, մեր շատ համաքաղաքացիներ ակնկալում էին իմ թեկնածության առաջադրումը: Ես երախտապարտ եմ նրանց իմ հանդեպ տածած վստահության եւ ինձ աջակցելու պատրաստակամության համար: Բայց այսքան լուրջ որոշում կայացնելու համար անհրաժեշտ էր մի շարք գործոնների առկայություն: Նախ՝ արտահայտված հասարակական պահանջարկի եւ այլ ներքաղաքական հանգամանքների, ապա նաեւ՝ բարենպաստ արտաքին պայմանների առկայությունը: Առկա նախադրյալները, մասնավորապես՝ արտաքին պայմանների մասով, անբավարար էին:
-Ինչպիսի՞ն է նախընտրական իրավիճակն Արցախում:
-Եթե համեմատենք այս ընտրարշավը 2007 թ. իրավիճակի հետ, ապա այս անգամ իշխանություններին չի հաջողվի իրականացնել «Միասնական թեկնածու» գործողությունը եւ կանխորոշել ընտրության արդյունքները: Նախորդ ընտրություններում իշխանության թեկնածուին աջակցած կուսակցությունների մի մասն այս անգամ չեզոքություն կդրսեւորի կամ կպաշտպանի ԼՂՀ ԱԺ պատգամավոր, Արցախի Հերոս Վիտալի Բալասանյանի թեկնածությունը: Ակնհայտ է, որ քաղաքական պայքարն ընթանալու է գործող նախագահի եւ Բալասանյանի միջեւ: Այն, որ նախագահական ընտրությունները կանցնեն այլընտրանքային հիմունքներով, դրականորեն կանդրադառնա ԼՂՀ միջազգային վարկանիշի վրա: Ստեղծված իրավիճակը հարուցում է լուրջ հետաքրքրություն մեր տարածաշրջանի հարցերով զբաղվող օտարերկրյա փորձագետների շրջանում: Նրանցից ոմանք ընտրությունների ընթացքին տեղում հետեւելու ցանկություն են հայտնել:
-Չեն դադարում խոսակցությունները, որ Վիտալի Բալասանյանի առաջադրումը համաձայնեցված էր իշխանությունների հետ:
-Ընթացիկ տարվա մայիս ամսին Վիտալի Բալասանյանի նախաձեռնությամբ իմ եւ նրա միջեւ հանդիպում է կայացել, որի ժամանակ մենք մանրակրկիտ կերպով քննարկել ենք նրա առաջադրման դրդապատճառները, երկրում տիրող դրությունը եւ ներքին իրավիճակի առողջացմանն ուղղված հնարավոր քայլերը: Ես չեմ կասկածում Վիտալի Բալասանյանի մտադրությունների անկեղծությանը: Դրա մասին են վկայում նաեւ նախագահության թեկնածուի կարգավիճակում նրա կատարած առաջին հրապարակային քայլերը: Համոզված եմ, որ քարոզարշավի ժամանակ բոլոր կասկածները հօդս կցնդեն:
-Ի՞նչ եք ակնկալում կայանալիք ընտրություններից:
-Նախ եւ առաջ՝ ակնկալում եմ ԼՂՀ քաղաքացիների առջեւ ԼՂՀ գործող նախագահի հաշվետվությունը՝ պաշտոնավարման անցած հինգ տարիների աշխատանքի վերաբերյալ: Այլընտրանքային թեկնածուի առաջադրումը պայմաններ է ստեղծել, որպեսզի Արցախի հասարակությունը ոչ միայն լսի իշխանությունների հաշվետվությունը, այլեւ իմանա, թե ինչպե՞ս են գնահատում իշխանությունների աշխատանքը Վիտալի Բալասանյանը եւ ԼՂՀ մյուս քաղաքական եւ հասարակական գործիչները, նաեւ թե ինչպիսի՞ նոր գաղափարներ եւ ծրագրեր է առաջարկում այլընտրանքային թեկնածու Բալասանյանը: Նախագահի՝ ընտրողներին հաշվետու լինելը՝ մեր երկրի ժողովրդավարական զարգացման ապահովման կարեւոր մեխանիզմն է: Ընտրարշավի ընթացքում քաղաքական մշակույթի այս բաղադրիչը մեզ մոտ պետք է արմատավորվի:
Բացի դրանից, ԼՂՀ-ում կայանալիք նախագահական ընտրությունը մեզ հնարավորություն են ընձեռում բարձրացնել երկրի վարկանիշը քաղաքական իրավունքների եւ քաղաքացիական ազատությունների սանդղակում: Հայտնի է, որ 2010 թ. խորհրդարանական ընտրություններից հետո «Ֆրիդոմ հաուս» միջազգային կազմակերպության գնահատմամբ ԼՂՀ-ն դասվել է «անազատ երկրների» շարքը եւ ժողովրդավարական զարգացման տեսանկյունից հավասարվել է Ադրբեջանին: Ակնկալում եմ, որ իշխանությունները եւ իշխանամետ քաղաքական ուժերը կդրսեւորեն իսկական հայրենասիրություն եւ օրինական ընտրություններ անցկացնելու ճանապարհով կուղղեն նախկինում թույլ տված սխալները: Հարկ է գիտակցել, որ ժողովրդավարության ամրապնդմամբ ապահովվող արժանապատիվ կյանքը նախեւառաջ անհրաժեշտ է հենց Արցախի քաղաքացիներին: Միաժամանակ, Արցախի ժողովրդավարական վարկանիշը նպաստելու է արտաքին քաղաքական գլխավոր խնդրի լուծմանը՝ ԼՂՀ միջազգային ճանաչմանը:
Վիտալի Բալասանյանի հաղթանակի դեպքում ես ակնկալում եմ իրական բարեփոխումների անցկացում, որոնք կապահովեն տնտեսության հարատեւ աճը, սոցիալական խնդիրների լուծումը, բոլոր տարածքների վերաբնակեցումն ու համաչափ զարգացումը, մեր Զինված ուժերի պաշտպանունակության բարձրացումը, արտերկրում Արցախի շահերին ակտիվորեն հետամուտ լինելը, մեր հասարակության մեջ բարոյահոգեբանական առողջ մթնոլորտի ստեղծումը:
Վիտալի Բալասանյանի առաջադրումն արդեն իսկ կարելի է փոքր հաղթանակ համարել. ընտրությունների ցանկացած ելքի դեպքում մեր երկիրը շահում է, քանզի ընտրություններից հետո Ազգային ժողովում բացակայող ընդդիմադիր բեւեռն այս կամ այն կերպ ձեւավորվելու է: Հնարավոր է նաեւ այլ ժողովրդավարական գործընթացների մեկնարկը:
-Արդյո՞ք Ձեր ասածը նշանակում է, որ Դուք քվեարկելու եք Վիտալի Բալասանյանի օգտին: Չէ՞ որ 2007 թ. ընտրություններում նա Ձեր մրցակցի թիմում էր:
-Այո՛, 2007 թ. նախագահական ընրապայքարի ժամանակ Վիտալի Բալասանյանն այլ թիմում էր: Այնուհետեւ նա նշանակվել է նախագահի խորհրդական, բայց 2010 թ. Բալասանյանը հրաժարական է տվել՝ նախագահի հետ ունեցած սկզբունքային տարաձայնությունների պատճառով: Ոչ միայն ինքը, այլեւ գործող նախագահի շատ, արդեն իսկ նախկին կողմնակիցներ հիասթափվել են նրա վարած քաղաքականությունից: Իսկ Վիտալի Բալասանյանը վերջերս հայտարարել է, որ ներսից է ծանոթ համակարգի անարդյունավետությանն ու անգործունակությանը, եւ որ իշխանությունները շատ հեռու են իրենց իսկ հռչակած սկզբունքներից եւ ծրագրերից: Եթե Վիտալի Բալասանյանը համարձակություն է ունեցել հրապարակայնորեն խոստովանելու իր գործած սխալները եւ պատրաստ է աշխատել դրանց հաղթահարման ուղղությամբ, ապա նա արժանի է ամենաբարձր գնահատանքի եւ հասարակական աջակցության:
Կարծում եմ, որ երկրի համար կարեւոր հարցերում ես եւ Արցախի մյուս քաղաքացիները չպետք է առաջնորդվենք անձնական մղումներով, այլ ղեկավարվենք առաջին հերթին պետական եւ հասարակական շահերով: Ճիշտ ընտրություն կատարելու համար պետք է փորձել պատասխանել այն հարցին, թե առաջադրված թեկնածուներից ո՞վ կարող է ապահովել մեր հասարակության պահանջած դրական փոփոխությունները: Պատասխանն ակներեւ է եւ այն Վիտալի Բալասանյանի օգտին է, քանի որ գործող նախագահն արդեն հայտարարել է իր սկսած ծրագրերն ավարտին հասցնելու մտադրության մասին: Դա նշանակում է 2007 թ. ընդունված գծի շարունակություն: Կա մտահոգություն, որ մեր երկիրը կարող է չդիմանալ եւս հինգ տարվա լճացման:
Բացի դրանից, Վիտալի Բալասանյանն, ի տարբերություն մյուս թեկնածուի, հստակորեն ձեւակերպել է ազատագրված տարածքների վերաբերյալ իր դիրքորոշումը. նա բացառում է դրանց հանձնումը հակառակորդին, հանդես է գալիս մեր Հայրենիքի այս հատվածի վերաբնակեցման եւ զարգացման օգտին: Հայտնի է, որ Բալասանյանը անմիջական մասնակցություն է ունեցել ազատագրական պատերազմին եւ վաստակել Արցախի հերոսի կոչումը:

Выбор между стагнацией и переменами
Почему, вопреки ожиданиям многих, на этот раз Вы не выдвинули свою кандидатуру для участия в президентских выборах?
Действительно, многие наши сограждане ожидали выдвижения моей кандидатуры. Я им благодарен за доверие и готовность оказать поддержку. Но для принятия мною столь серьезного решения необходимо было наличие ряда факторов. Во-первых, выраженного общественного спроса и других внутриполитических условий, во-вторых, благоприятных внешних условий. Имеющиеся предпосылки оказались недостаточными для выдвижения, особенно в части внешних условий.
Какова предвыборная ситуация в Арцахе?
Если сравнивать эту кампанию с ситуацией 2007 года, то на этот раз властям не удастся провести операцию «Единый кандидат” и предрешить итоги выборов. Часть партий, поддержавших тогда кандидата от власти, на этот раз проявят нейтралитет или поддержат кандидатуру депутата НС НКР, Героя Арцаха Виталия Баласаняна. Очевидно, что политическая борьба будет идти между действующим президентом и Баласаняном. То, что президентские выборы пройдут на альтернативной основе, положительно скажется на международном имидже НКР. Сложившаяся ситуация вызывает интерес у зарубежных экспертов по нашему региону и некоторые из них выразили желание на месте понаблюдать за выборами.
Не прекращаются разговоры о том, что выдвижение Виталия Баласаняна было согласовано с властями?
В мае текущего года по инициативе Виталия Баласаняна у нас состоялась встреча, на которой мы детально обсудили мотивы его выдвижения, ситуацию в стране и возможные шаги по оздоровлению внутренней обстановки. Я не сомневаюсь в искренности намерений Виталия Баласаняна. Подтверждением этому являются его первые публичные шаги в качестве кандидата в президенты. Уверен, что в ходе агитационной кампании все сомнения исчезнут.
Что Вы ожидаете от стартовавшей агитационной кампании и в целом от предстоящих выборов?
Прежде всего, публичного отчета действующего президента перед гражданами НКР о работе за пять минувших лет президентства. Выдвижение альтернативного кандидата создало условия, чтобы общество Арцаха не только послушало отчет властей, но и узнало, как оценивают Виталий Баласанян и другие политические и общественные деятели НКР работу властей и какие новые идеи и программы предлагает альтернативный кандидат Баласанян. Подотчетность президента избирателям - важный механизм для обеспечения демократического развития нашей страны. В ходе предвыборной кампании эта составляющая политической культуры должна укорениться у нас.
Кроме того, предстоящие президентские выборы в НКР являются для нас шансом повысить рейтинг страны по шкале политических прав и гражданских свобод. Известно, что после парламентских выборов 2010 года, по оценкам организации “Фридом Хауз”, НКР попала в список “несвободных стран” и в плане демократического развития сравнилась с Азербайджаном. Ожидаю, что власти и провластные политические силы НКР проявят истинный патриотизм и исправят ранее допущенные ошибки путем проведения законных выборов. Надо понимать, что достойная жизнь, которая обеспечивается укреплением демократии, нужна прежде всего гражданам Арцаха. Одновременно, демократический имидж Арцаха, будет способствовать решению главной внешнеполитической задачи – международному признанию НКР.
В случае победы Виталия Баласаняна, я ожидаю проведения реальных реформ, которые обеспечат поступательный рост экономики, решение социальных проблем, заселение и равномерное развитие всех территорий, повышение обороноспособности наших Вооруженных Сил, активное продвижение интересов Арцаха за рубежом, создание здоровой морально-психологической атмосферы в нашем обществе.
Выдвижение Виталия Баласаняна уже можно считать маленькой победой: наша страна выиграет при любом исходе выборов, поскольку после выборов пустующий в Национальном Собрании оппозиционный полюс так или иначе будет заполнен. Возможен старт и других демократических процессов.
Означает ли сказанное Вами, что Вы будете голосовать за Виталия Баласаняна? Ведь, на выборах 2007 года он был в команде Вашего конкурента?
Да, Виталий Баласанян в период президентской кампании 2007 года был в другой команде. Затем он был назначен советником президента, но в 2010-ом году Баласанян подал в отставку из-за принципиальных разногласий с президентом. Не только он, но и многие, теперь уже бывшие, сторонники действующего президента были разочарованы проводимой политикой. А недавно Виталий Баласанян заявил, что он изнутри знаком с неэффективностью и недееспособностью системы, и что власти оказались слишком далеки от провозглашенных ими же принципов и программ. Если Виталий Баласанян осмелился публично признать допущенные ошибки и готов работать над их исправлением, то это достойно самой высокой оценки и общественной поддержки.
Думаю, что в важных для страны вопросах мне и другим гражданам Арцаха не стоит руководствоваться личными мотивами. Необходимо исходить прежде всего из государственных и общественных интересов. Для правильного выбора надо попытаться ответить на вопрос: кто из выдвинутых кандидатов способен обеспечить позитивные перемены, которые востребованы нашим обществом? Ответ очевиден и он в пользу Виталия Баласаняна, поскольку действующий президент уже заявил о своем намерении завершить начатые программы. Это означает продолжение курса, принятого в 2007 году. Существует опасение, что наша страна не сможет выдержать еще пять лет стагнации.
Кроме того, Виталий Баласанян, в отличие от другого кандидата, четко сформулировал свою позицию по освобожденным территориям: он не допускает их сдачу противнику, выступает за заселение и развитие этой части нашей родины. Известно, что Баласанян принимал непосредственное участие в освободительной войне и заслужил звание Героя Арцаха.